Saalbach Hinterglemm Leogang - lyžování - SNOW.CZ

Saalbach Hinterglemm Leogang

Rakousko - Salcbursko | Kitzbüheler Alpen

Foto

Trumfy lyžařského areálu nad typicky rakousky malebnými, ale živými lyžařskými letovisky Saalbach a Hinterglemm spočívají ve více než 200 km náročnějších, dlouhých sjezdovek, od sezóny 2015/16 propojených se sousedním Fieberbrunnem, stejně jako v nadprůměrně pohodlném přepravním parku. Nadmořská výška vrcholů olizuje dvoutisícovou hranici a kvalitu sněhu ohrožují i četné jižní svahy. Hlavním centrem je Saalbach s bohatým aprés-ski životem a nástupními stanicemi lanovek přímo v centru města.

Saalbach Hinterglemm Leogang - sjezdovky

52%41%7%
270 celkem sjezdovek (km)
243 zasněžování (km)
15 ski-route (km)
390 rozloha sjezdovek (ha)

Saalbach Hinterglemm Leogang - lanovky a vleky

vlek
17
sedačka
4
sedačka expres
1
sedačka krytá
17
kabinka
28
135000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

830-2096 m n.m.1266 m

Nadmořská výška sjezdovek

840-2096 m n.m.1256 m

Mapa sjezdovek

Saalbach Hinterglemm Leogang - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Saalbach Hinterglemm Leogang - lyžování

Lyžařský areál je rozmístěn po svazích po obou stranách údolí s městečky Saalbach a Hinterglemm. Na oba vyrážejí četné lanovky a sjezdovky obepínají obě letoviska v celkem kompaktní síť, kterou lze v jednom směru procestovat „bez sundání lyží“. Jižní stráně mají mnoho kratších sjezdovek v horních partiích svahů, severní stráně nabízejí především delší sjezdovky z vrcholu až na dno údolí. Ze severních vrcholů Schattberg a Zwölferkogel padají tři nejvýznamnější černé sjezdovky a závodní trať Světového poháru. K oblasti náleží ještě středisko Leogang, které je s ní lanovkami plně propojené. Mnoho sjezdovek je ještě o něco náročnějších, než jak jsou značené - nejspokojenější tu proto budou středně nároční až nároční jezdci.

Z centra Saalbachu vyjíždí kabinková lanovka na vrchol Schattberg Ost s impozantní černou non-stop sjezdovka Nordabfahrt. Po bezlesém východní svahu Schattbergu roluje široširá červeno-modře značená a poměrně svižná dálnice Limberg s několika variantami a pomalejší 4sedačkou, od jejíž dolní stanice lze pokračovat do údolního Vorderglemmu a odtud na protější, jižně orientované svahy a dále do Leogangu. V oblasti Schönleiten kolem vrcholu Wildenkarkogel dominuje klasická široká červená lesní dálnice podél horního úseku kabinky a souběžné 6sedačky. Z vrcholu spadají i velmi svižné modré varianty směrem k Leogangu. Hlavní vrchol jižních svahů – Kohlmaiskopf – nese poctivě červené a konstantně skloněné ranveje s jen občasnou terénní nerovností, jimž kraluje závodní trať z mistrovství světa 1991 (WM-Strecke). Nevýhodou je, že výjezd obstarává poměrně nepohodlná pulzační kabinková lanovka. Široká, modře značená, ale spíše středně strmá trať spadá podél moderní kabinkové lanovky z vrcholu Bernkogel.

Ani v Hinterglemmu není o sportovní tratě nouze. Po západním svahu Schattberg West klesá v širokých, ostře řezaných serpentinách strmější červená trať Westabfahrt a po severovýchodním svahu Zwölferkogel roluje široká, strmá a proměnlivá černá Weltcup-Strecke, která od mezistanice níže přechází v červený slalomák WM-Abfahrt. Jen po jižním úbočí spadá několik pohodovějších, modře značených, ale spíše středně strmých dálničních variant podél 6sedačky Zehner. Po velmi strmém severním úbočí do Lengau míří legendární černá Zwölferkogel-Nordabfahrt. Pohodověji laděné jsou jižní úbočí nad Lengau, kam stoupá moderní kabinka. Rychlé, modře značené dálnice s expresními 6sedačkami spadají z vrcholů Spieleckkogel a Reichkendlkopf, dojezd do údolí je celkově mírný s trochu svižnějším dojezdem. Z vrcholu Reichenkendlkopf lze pohodlně odtraverzovat na Hausenauer Köpfl, kde se nachází široká, přímá a modře značená, ale pocitově spíše červená dálnice Familienabfahrt s 8sedačkou a dále pak na Reiterkogel s točivou a členitou modrou tratí Eibingabfahrt. Po odvrácené straně Reiterkogelu stéká od sezóny 2015/16 nová červená sjezdovka směrem k Fieberbrunnu, jehož sjezdovky rozšiřují síť Saalbachu na 240 km.

Nad Leogangem se hlavní červené, široké a lehce proměnlivé tratě soustředí pod vrcholy Grosser a Kleiner Asitz – vždy obsloužené moderními a expresními sedačkami. Podél horního úseku páteřní kabinky z Leogangu spadá vděčná, široká a svižná modrá, která do údolí pokračuje v červené i černé variantě. Přístupová kabinková lanovka Asitz z Leogangu, mnohdy přetížená, je od sezóny 2014/15 posílena ještě o novou lanovku Steinberg, což by mělo omezit čekání při ranním výjezdu z údolí.

Hlavní tahy jsou až na výjimky osazené kapacitními, expresními, často krytými a nejnověji i vyhřívanými sedačkami, pomalé neodpojitelné sedačky nebo vleky jsou výjimkou.

Celý cirkus lze pohodlně a tzv. bez sundání lyží projet proti směru hodinových ručiček (Saalbach – Schattberg Ost – Vorderglemm – Leogang – Kohlmaiskopf – Hochalm – Zwölferkogel – Schattberg West – Saalbach) – sjezdovky dojíždějí přímo do stanic lanovek, jediný a krátký přechod silnice je v Saalbachu k sedačce Bernkogel.

Saalbach Hinterglemm Leogang - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a sportovní sjezdovky
  • velké okružní a dobře propojené safari (proti směru hodinových ručiček)
  • moderní a expresní lanovky
  • informační a navigační systém
  • zábavné atrakce (video z jízdy, měřený slalom, portrétové foto ap.)
  • přiměřené ceny gastronomie

Minus:

  • méně skutečně lehkých sjezdovek
  • nižší nadmořská výška s rizikem kvality sněhu
  • přejezd mezi severními a jižními svahy

Saalbach Hinterglemm Leogang - komerční prezentace

Rakouské lyžařské středisko Saalbach nabízí 200 kilometrů sjezdovek a bezpočet freeridů.


Alpská střediska Saalbach a Hinterglemm si svou pověst vydobyla především špičkovými sjezdovými tratěmi světové úrovně. Na zdejších vrcholcích Zwölferkogel a Kohlmaiskopf se pravidelně pořádají závody v rámci Světového poháru v alpském lyžování. Dokonalou tratí pro carvingové jezdce je pak široký pětikilometrový sjezd z Asitzu do střediska Leogang.


Odkazy

Sníh Saalbach Hinterglemm Leogang

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 70
Otevřené sjezdovky 0 z 270 km

Počasí Saalbach Hinterglemm Leogang

pondělí (01.05.) weather / 14°
úterý (02.05.) weather /
středa (03.05.) weather / 12°

Lyžařské zájezdy

Résidence Les Sybelles

Résidence Les Sybelles

Francie Francie - Saint Sorlin
bez stravování vlastní doprava skipas v ceně
Od 6 740 Kč
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 342 Kč/os.
Les Alpages de Val Cenis
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 484 Kč/os.
Gasthof Anötzlehen
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 1 627 Kč/os.