test lyží - tématické články - SNOW.cz

Test skialpových lyží Choc Alpski 2023/24: Co kus, to originál

Značka Choc začala svoji produkci v první polovině 90. let. Prvními výrobky na sníh byly snowboardy, které svého času používala i třeba Eva Samková coby juniorka. Kolem roku 2012 se na světě objevily první varianty sjezdových lyží.

Test skialpových lyží Kästle TX93 UP 2023/24

Širší skialpová lyže postavená na šasi osvědčené TX93 s cílem přinést stále dostatečně výkonnou lyži, ale s jednodušší konstrukcí a potažmo nižší cenou. Oslovuje široké pole lyžařů, kteří nemají ty nejvyšší ambice a cílí spíše na zážitkový skialp.

Test skialpových lyží Kästle TX87 UP 2023/24

Minulý rok jsme v testu měli dvoje touringové lyže Kästle – TX87 a TX93. Letos jsme prověřili jejich konstrukčně jednodušší varianty s označením UP, které mají zcela shodné parametry vyjma hmotnosti.

Test dámských lyží Nordica Wild Belle DC 84 2023/24

Nordica Wild Belle je už známé jméno, letos ale tyto dámské sjezdové lyže přicházejí s novinkou – jádrem zvaným Double Core, které mezi dva podélně rozdělené díly dřevěného jádra vkládají elastomer.

Test skialpových lyží Blizzard Zero G 085 2023/24: Mimořádná vyváženost a široké spektrum použití

Blizzard Zero G 085 je dlouholetou klasikou v kolekci rakouského výrobce se sídlem v Mittersilu. Už loni přinesl tento model mírně vylepšené jádro Carbon Drive Technology 3.0, letos míří na trh v novém designu. S šířkou středu 85 mm nabízí lyži pro široké spektrum použití, a nejen sportovní lyžaře.

Test lyží Armada Reliance 82 C 2023/24

Armada Reliance 82 C je dámský ekvivalent testovaného modelu Declivity. Kromě toho, že se vyrábí v kratších délkách, je také o něco měkčí – není zde titanalová vrstva, takže lyže je jednoznačně určena lehčím lyžařkám nebo pro méně razantní jízdu.

Test lyží Armada Declivity 82 Ti 2023/24

Armada Declivity 82 Ti jsou nejužším modelem v all-mountain řadě s názvem Declivity – a proto je můžeme označit za nejvhodnější model značky pro použití na sjezdovce.

Test lyží Scott Pure Mission 98 Ti 2023/24: Tři v jednom

Je to už hodně let nazpět, co značka Scott opustila sjezdovkové lyžování. Sjezdovkoví lyžaři jsou ale zejména v Evropě významný segment, a tak občas kolekce lyží přešlápla i k upravenému povrchu – dnes Scott nabízí v řadě all mountain jedinou lyži, která se vejde pod 80 mm. Neznamená to ovšem, že ani formálně freeridové lyže Scott nejsou na sjezdov...

Test skialpových lyží Dynastar M-Tour 90 2023/24: Osvědčená klasika, která umí i překvapit

Dostatečně lehké a velmi obratné při výstupu. Přesné, výkonné a spolehlivé při jízdě dolů. Sebevědomý projev ve všech typech terénu a ve všech sněhových podmínkách. Jednoduše: „Hunt your line.“

Test skialpových lyží Fischer Transalp 92 CTI: Všechno, co si budeš přát

Myslím, že u skialpových lyží platí tenhle titulek dvojnásob. Často narazíme na velmi lehké lyže, kterým ale pak něco chybí při jízdě dolů. Přání každého skialpinisty, který umí zároveň dobře lyžovat, je mít lyže, jež jsou nejen vyvážené v obou disciplínách, tedy v chůzi a jízdě, ale jsou v nich navíc výborné.

Test skialpových lyží Fischer Transalp 92 CTI Pro: vyhoví těm nejpřísnějším měřítkům

Řada Transalp je v kategorii backcountry pojmem. A model 92 CTI Pro vlajkovou lodí této řady, která pokrývá spektrum šířek od 82 až po 105 milimetrů.

Test lyží Dynastar M-Cross 82 2023/24: Umí vše, a ještě něco navíc

Díky technologii a geometrii inspirované freeridovými modely a zároveň s poctivými bočnicemi a sjezdovkovými parametry (82 mm) nám tímto modelem francouzská značka představuje lyži, která si katalogové označení „all mountain freeride“ skutečně zaslouží.

Test lyží Line Blade Optic 92 a 96: široká nebo širší?

Značka Line má pověst progresivních, mladých lyží pro freeski a freeride. Pozorní si ale jistě všimli, že v posledních letech představila také speciál na skialpy (Vision) a na sjezdovku (Blade). Syntézou těchto modelů se zrodily allmountainové Blade Optic.

Test skialpových lyží Rossignol Escaper 87 2023/24: Jistota a spolehlivost

Dobře vyladěná lyže do Krkonoš i do Alp. Varianta pro všechny, kteří chtějí jistotu, bezpečí či teprve objevují krásy skialpinismu. Sympatická lyže pro všechny, kdo neřeší gramy a kilometry a jedou si na pohodu.

Test skialpových lyží Ski Trab Neve s vázáním TR1: Lyže se srdcem

Když dáte freetouringovou novinku italské značky Ski Trab pěkně k sobě, ze zvláštní grafiky najednou vznikne srdce. Nebo taky trochu vločka. Záleží na představivosti. Každopádně tyhle lyže nejsou jen pro srdcaře značky. Směle konkurují a v kombinaci s novým vázáním TR1 se stávají velkým želízkem v ohni pro nadcházející sezónu. Proč?

World Ski Test 2023/24: test sportovních lyží

Worldskitest je jeden z největších testů lyží na světě. Probíhá metodou testování anonymizovaných lyží, tedy přelepených černou páskou tak, aby nebylo na první pohled poznat, o jakou lyži jde. Metoda to není dokonalá, ale testéři tu hru hrají a nesnaží se pátrat po viditelných nápovědách, jako třeba logu značky vylisovaném na skluznici. Každou lyži...

World Ski Test 2023/24: test univerzálních lyží

Worldskitest je jeden z největších testů lyží na světě. Probíhá metodou testování anonymizovaných lyží, tedy přelepených černou páskou tak, aby nebylo na první pohled poznat, o jakou lyži jde. Metoda to není dokonalá, ale testéři tu hru hrají a nesnaží se pátrat po viditelných nápovědách, jako třeba logu značky vylisovaném na skluznici. Každou lyži...

Test skialpových lyží Movement Fast 85 2023/24: Široká závodní lyže

Movement dělá skialpové lyže závodní i freeridové, u řady Fast to konstrukčně vypadá, jako by se někdo z vývojářů rozhodl, že chce vyrobit závodní lyži, která bude širší – zkusil 71 mm, asi se mu líbila, tak přidal 77 a nakonec i 85, všechny tři tyto šířky zahrnuje kolekce zvlášť lehkých touringových lyží Fast.

Test lyží Stöckli Laser SC 2023/24: lyže, které dokážou všechno?

Hledáte lyže, které dokážou všechno? Pokud ano, Laser SC je možná ta pravá volba. Alespoň tedy test to jednoznačně potvrdil.

Test lyží Völkl Deacon 72 2023/24: osvědčené sportovní lyže pro pokročilé

Völkl Deacon 72 jsou osvědčené sportovní lyže pro pokročilé lyžaře, které právem zaujaly v kolekci značky Völkl stálé a pevné místo. Jak dopadla edice 23/24 v našem testu?

Komerční tipy