Točivé ale rychlé lyže - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Točivé ale rychlé lyže

Nalezené položky: 54 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

30.12.2013 23:52:20 #1 

Casper

Zdravím, chtěl bych si letos koupit nové lyže jako náhradu za své staré obřačky Elan, které jsou 183cm/R22,8. Měřím 186cm, vážím 90kg a chtěl bych něco výrazně točivějšího, protože jezdím převážně na českých sjezdovkách. Pokukuju po lyžích v rozmezí 170cm až 177cm a R15 až R18. Protože rád jezdím rychle, můj hlavní dotaz zní, do jak nejnižšího radiusu se dá jít, aby mě to neomezovalo v rychlosti?

31.12.2013 00:02:00 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Casper, 30. 12. 2013 23:52:20

Ahoj!
Klidně jdi do slalomek, Mirek to dával kolem 100 km/h i na Lusti RCT s R=12 m. Na Bouřňáku se mnou jel borec na SL, s oficiální časomírou dal přes 115 km/h. Krojením lyží se tedy nenech nijak omezovat.

Tvůj :-) SILVESTR ;-)

EDIT:
Kluci, u koho nakonec zůstal SupersonicSpeedSki rychlostní vaťák?
Je tady o něj vážný zájemce!

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

31.12.2013 13:59:17 #3 

Mirek muž

Když už mě Krab zmínil…

Pokud jsou ty obřačky v použitelném stavu, nech si je na rychlejší jízdu na ranním manšestru. Do horších podmínek a zaplněné sjezdovky si kup buď skutečné slalomky a nebo, pokud často lyžuješ odpoledne, Lusti SCT w 176cm/15m nebo jim podobné. Před pár lety jsem si nedovedl představit, že bych v půlce lyžování měnil lyže, teď si nedovedu přdstavit, že bych na svah vezl jen jedny. Začít po ránu na obřačce a po 2–3hodinách obout slalomky je pro mě ideální.

Moje rychlostní specíály byly Lusti RT 165cm/14m. Dříve mě přišly v rychlosti stabilní, když si je ale nazuju po obřačkách, nak už tak moc ne ;-)

31.12.2013 17:27:20 #4 

Casper

>> #3, Mirek, 31. 12. 2013 13:59:17

Tak to jsi se trefil, zrovna ty Lusti SCT w 176/15m mám v zaměřovači :)) jen přemýšlím jestli by třeba nebyly lepší v té klasické užší variantě… nejlepší by bylo je vyzkoušet ale nikde jsem nedohledal, že by je někdo v okrese Šumperk nebo Jeseník nabízel k testování…

31.12.2013 20:53:36 #5 

TNS muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 31. 12. 2013 00:02:00

Kluci, u koho nakonec zůstal SupersonicSpeedSki rychlostní vaťák?“

Vymyslel ho tuším kokoska.rokoska.Ja som originál nemal,ale dnes som si urobil radosť a vaťák na lyžovanie zakúpil.Či bude rýchlostný nevedno,ale dúfam,že áno,mienim ho používať len so slalomkami.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

01.01.2014 19:48:24 #6 

Casper

Tak jsem si to ještě trochu zkomplikoval a zakoukal se do těchto lyží :

http://www.lyzelyze.cz/…t-n-pro-evo/

popř.

http://www.lyzelyze.cz/…exp-p-r-evo/

Které byste volili? Lusti SCT nebo tyto Nordiky?

01.01.2014 20:48:36 #7 

kokoska.rokoska muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 31. 12. 2013 00:02:00

>> #5, TNS, 31. 12. 2013 20:53:36

Tak, tak. A stále ho mám. Používám ho jen vyjímečně, aby se mi neopotřeboval a já zbytečně nezpomalil…
Váženým a zároveň vážným zájmecům rád zapůjčím.

Ale k věci: Casper se ptal „Protože rád jezdím rychle, můj hlavní dotaz zní, do jak nejnižšího radiusu se dá jít, aby mě to neomezovalo v rychlosti?“ s tím, že „chtěl bych něco výrazně točivějšího“.

Tak mu koukejme odpovědět!

Chápu správně, že chceš hodně točivé lyže, které Tě nebudou rychlostně omezovat na českých sjezdovkách? Pokud ano, je to snadné:
Pořiď si babská eSGéčka – 205 cm, R 38+ m. Myslím, že naprosto přesně vyhovují Tvým podmínkám a kde-kdo (včetně mě) je přesně pro tento účel používá.
Samozřejmě pro jistotu předem zvaž, zda jsi své požadavky správně definoval a formuloval.

A, mimochodem, hezký celý nový rok všem!

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

01.01.2014 21:14:07 #8 

Casper

>> #7, kokoska.rokoska, 01. 01. 2014 20:48:36

??? R38 jako točivé lyže??

01.01.2014 21:30:29 #9 

Dali muž

>> #8, Casper, 01. 01. 2014 21:14:07

V podstatě samotočka.

01.01.2014 21:40:31 #10 

Casper

Tak tady to asi nemá moc cenu ..

01.01.2014 23:58:57 #11 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Casper, 30. 12. 2013 23:52:20

>> #10, Casper, 01. 01. 2014 21:40:31

Trochu ses možná ztrapnil hned úvodní otázkou, nediv se. Měl bys mít naježděné své staré GSXy (nebo GSa?) 183/22,8, pokud bys na nich uměl, nezeptal by ses nikdy tak – s odpuštěním – hloupě.

Ani Dali ani kokoska to nemysleli zle. Jak je tak trochu znám, asi se domnívají, že buď nejezdíš opravdu rychle nebo neumíš zatáčet nebo si z nich tropíš žerty. Proto si je tropí oni z tebe, pro ně měla otázka znít: co dělat, aby mi lyže (obřačky) zatáčely? /Ne: Jaké lyže si koupit, aby mi zatáčely?/

Četls' příspěvek Ivan Vrzala Silvestrovská prdelačka… – stačí od půlky? Nerozmyslíš si to ještě s nákupem nových lží?

Na parametry sjezdovek pro rychlou jízdu se podívej tady , Másin to celkem vystihl, ještě zapomněl na výbornou úpravu a nejlépe přemrzlý povrch. Kolik takových míst v ČR máme?

Chápu celkem, že se Ti GS/GSX zdají málo točivé a nechceš se namáhat s jejich ovládáním, zvlášť v malých rychlostech je to boj.

Doporučil bych Ti lyže co nejdelší, kvůli stabilitě v rychlosti, ať už tím myslíš cokoliv a jakýkoliv jízdná styl, o technice zatáčení nemluvě. Novější lyže se teď navíc dělají měkčí, při správném naúhlování hran bys neměl mít problém.

Lusti SCT 182/15,5 budou Tvým favoritem.
Ještě máš také třeba na výběr sportovnější (a rychlejší) Lusti GS 182/18 … prober to třeba právě s Dalim, ten se v tom vyzná líp.

SCTw jsou výborné, ale ne tak hbité, zase jedou lépe v měkčím a hůře upraveném.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

01.01.2014 23:59:56 #12 

Navvy

>> #10, Casper, 01. 01. 2014 21:40:31

Ale má. Jen se nesmíš nechat vytočit trochu rozvernými příspěvky. Požaduješ lyže s protichůdnými vlastnostmi. Navíc to, jak rychle Ti lyže pojedou, nezáleží tak úplně na těch lyžích, ale na způsobu jejich použití. Podle toho na čem jezdíš by Ti asi nejlepší službu udělaly lyže s délkou kolem 180 cm a rádiusem 16 – 18 m. Takových lyží je spousta a jsou si vlastnostmi i relativně dost podobné. Když si nějaké vyhlédneš, nejspíše se tu dozvíš o tom konkrétním modelu i něco víc. A pak už bude jen třeba, abys dobře namazal a pravidelně mazal, mazal a zase mazal. Kdo nemaže, jede pomalu a ničí lyže…

02.01.2014 00:39:43 #13 

Casper

Moje otázka zněla: Do jak nejnižšího radiusu se dá jít, aby mě to neomezovalo v rychlosti? Ta otázka je velmi otevřená, není v ní žádný výrok takže to, že si ji někdo akceleruje někam, kam jsem ji já nesměřoval fakt není problém otázky, ale spíš někoho kdo si chce posílit svoji důležitost a přede všemi se předvést jak je pro něj vše kolem lyží samozřejmé a každý kdo se nenarodil s těmito zkušenostmi tak je looser. Protože mimo zimu jezdím motokros, znám tento typ lidí i z motorkářských diskusí, říkám jim diskusní destruktoři a pár takovejch jsem již v reálu nechal na mx trati za sebou, ono totiž klávesnice snese všechno. Takže seru vám tady na to… prostě si vyzkouším víc testovacích variant, které bylo možno diskusí se zkušenějšími rovnou vyloučit, ale raději si obrázek udělám sám, na nějaké vytahování trik fakt nemám náladu.

02.01.2014 00:45:43 #14 

Casper

>> #12, Navvy, 01. 01. 2014 23:59:56

Již jsem tu nadhodil jedny Lusti a jedny Nordiky, zcela konkrétní modely…

02.01.2014 01:07:26 #15 

ivan

>> #13, Casper, 02. 01. 2014 00:39:43

Chlapče, po 6 příspěvcích ses nějak rozčilil. Když se rozhodneš, že „seru vám tady na to…“, nikoho tady neubyde, lyžování nijak neutrpí, tvůj dotaz zapadne do hlušiny webu a svět se nezmění ani o to to příslovečné mávnutí motýlích křídel.

Žij si blaze dál. Zkus přitom třeba zapracovat na torzu své angličtiny a dojít až k nepravidelným slovesům, která ti zpřístupní slova jako „loser“ a možná zabrání používat paskvily jako „looser“.

02.01.2014 08:31:26 #16 

˘Ö˘Krab muž

>> #15, ivan, 02. 01. 2014 01:07:26

… tak přemýšlím, který z významů slova looser měl ztroskotanec Casper zrovna na mysli (dle google translate, zvl. poslední dvě možnosti jsou pěkné):
loose-přídavné jméno
volný free, loose, open, vacant, spare, clear
uvolněný released, relaxed, loose, unstrung, disengaged, lax
kyprý plump, loose, fluffy, voluptuous, light
nebalený loose
vratký unstable, shaky, rickety, unsteady, groggy, loose
viklající se loose
prostopášný dissolute, licentious, profligate, libidinous, wanton, loose
prodejný salable, marketable, purchasable, venal, vendible, loose

EDIT: Tištěná verze Webster's Expanded Dictionary (360.000 slov) pojem looser ani freer nezná. Jak se má freer ke frikulínovi, Navvy?

02.01.2014 08:40:11 #17 

˘Ö˘Krab muž

Tvoje otázka zněla: Do jak nejnižšího radiusu se dá jít, aby mě to neomezovalo v rychlosti?

Moje odpověď: Do co největšího.

Vše kolem lyží pro mě není samozřejmé, s těmito zkušenostmi jsem se nenarodil, jsem looser (viz výše, rád bych se vešel do významů 1–7) i loser.
Protože mimo zimu (i v zimě) jezdím trochu na kole, znám tento typ lidí z bike-fora, tam se jim většinou nijak neříká. Nemám potřebu s kýmkoliv závodit, proto nikoho v reálu na trati za sebou nenechávám.

Takže ser nám tady na to… prostě si vyzkoušej víc testovacích variant, které nebylo možno diskusí se zkušenějšími (pro nedostatek vstupních údajů) rovnou vyloučit, raději si obrázek udělej sám, na nějaké vytahování trik fakt nemáme náladu.

Na otevřenou otázku otevřená odpověď a i jinak si moc pěkně rozumíme.

Se soudružským pozdravem
˘Ö˘

02.01.2014 10:13:40 #18 

HonzA_ muž

„Moje otázka zněla: Do jak nejnižšího radiusu se dá jít, aby mě to neomezovalo v rychlosti? Ta otázka je velmi otevřená, není v ní žádný výrok takže to, že si ji někdo akceleruje někam, kam jsem ji já nesměřoval fakt není problém otázky, ale spíš někoho kdo si chce posílit svoji důležitost a přede všemi se předvést jak je pro něj vše kolem lyží samozřejmé a každý kdo se nenarodil s těmito zkušenostmi tak je looser.“

Já vím, všichni jsme hajzlové a šlapeme ti do báboviček. Tak se nad tou otázkou ještě jednou pořádně zamysli. Dostáváš takové odpovědi, jaké si tvá otázka zaslouží.

Kokoska s Dalim to vzali s nadhledem. Někdo jen mlčí a mávne rukou. Někdo ti třeba doporučí slalomky, protože jsou oproti jeho 130 cm lyžím s R 1,5 stabilní jak DHčka…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.01.2014 10:15:45 #19 

HonzA_ muž

>> #16, ˘Ö˘Krab, 02. 01. 2014 08:31:26

Vzhledem k tomu jakými historkami nás tady Ivan pravidelně zásobuje, to bude určitě:

prostopášný dissolute, licentious, profligate, libidinous, wanton, loose“

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.01.2014 11:25:24 #20 

Navvy

>> #15, ivan, 02. 01. 2014 01:07:26

Tak to slovo „looser“ je prý slangový výraz pro člověka, který bojuje o emancipaci či osvobození někoho jiného (jiných). Je to jiný výraz pro jiné slangové slovo „freer“. No vida jak se tady vzájemně dovzděláme.

02.01.2014 14:27:20 #22 

Navvy

Já se zeptal. Freer je ve vztahu k frikulínovi ten, který má na svědomí, že frikulínové nejsou umísťování do ústavní péče, ale mohou mezi ostatní lidi. *>>

#7, kokoska.rokoska, 01. 01. 2014 20:48:36 Souhlasím s názorem, že R38+ již skutečně neovlivňuje rychlost s ohledem na svoji točivost. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice – čím menší rádius tím nižší rychlost. A jak vidíš, žádný vděk se nekonal…

02.01.2014 14:35:18 #23 

TomáS muž

To byla zase lama:-)

02.01.2014 17:46:25 #24 

ivan

It´s the Indian, not the arrow.

Rychlý jezdec je prostě rychlý bez ohledu na lyže.

Viz např. toto:

„Je to tak, jsem rekreant a v Arabbě jsem jel na Fodomě jsem jel 133 km/h. To bylo ale na upravené pistě a už to byl kalup.“

Píše osoba uvedená jako Jindřich Mitter zde:

http://cestovani.idnes.cz/diskuse.aspx?…

Mirku, se svým kilem na SL jsi víš kde? Viz Ivanova „Prdelačka…“

03.01.2014 01:23:05 #25 

Dali muž

>> #22, Navvy, 02. 01. 2014 14:27:20

Frikulín je slangový výraz pro člověka, který je free, cool a in a tací by bezpochyby do ústavů umísťováni mýt měli, soudruzi!

03.01.2014 17:40:20 #26 

Navvy

>> #25, Dali, 03. 01. 2014 01:23:05

Je i jiný význam toho slova:

Frikulín je osoba, (subjektivně vnímána jako Übermensch, okolím zcela opačně), která by zasloužila zdarma zapíchnout kůlem (free – anglicky zdarma, kůl – kolík, in – anglicky dovnitř). Viz Necyklopedie. Inu každá mince i osoba má svůj rub a líc.

03.01.2014 19:19:43 #27 

ivan

>> #20, Navvy, 02. 01. 2014 11:25:24

U slangových výrazů je vždycky třeba dát pozor na to, v jaké komunitě a jak hojně se používá. Výčty mohou skrývat i výrazy silně marginální. A pak na jeho aktuálnost. Některé mívají silně omezenou životnost.

Líbilo se mi (Urban Dictionary):

A looser is a loser who can't spell „loser“.

03.01.2014 19:33:10 #28 

Navvy

>> #27, ivan, 03. 01. 2014 19:19:43

Tím jak zmizel příspěvek Kraba, na který jsem reagoval, zmizela i souvislost. Mimochodem, zdejší diskuse (nejen v tomto vláknu) je i zajímavým jazykovým koutkem.

03.01.2014 20:30:46 #29 

˘Ö˘Krab muž

>> #28, Navvy, 03. 01. 2014 19:33:10

Přesunuto do #16.

03.01.2014 21:28:44 #30 

CzechSkier

Ahoj, Normálně nestíhám číst všechna vlákna a ani nechci. Vzhledem k tomu, že lyžuju na tom, co na mne zbyde, a jezdím v botách, které mne netlačí (čímž se rovnou v očích mnohých dostávám do role totálního outsidera, a to ještě raději zamlčuji, že většinou jsou rozepnuté), takže rovnou vynechávám vlákna, jestli je v některé délce lepší Elan nebo Blizzard, nebo v některé tvrdosti lepší Dobermanny než Nordica nebo Wave než Salomon. Informace v nich mne moc nezajímají a ani já nemohu být ničím v této oblasti přínosem. A pak taky vynechávám témata, kde je z názvu patrné, že v něm nic zajímavého nebude (i když vzhledem k množství out of topic příspěvků určitě něco propásnu. Ale dokážu s tím žít). No a tak tomu bylo i s tímto tématem, protože už název Točivé, ale rychlé lyže jasně ukazuje, o co v něm jde. Někdo prostě hledá, jak ostrý může být nůž, aby výborně krájel, ale aby se o něj neříznul. Hm, to je pitomost se tím zabývat, řekl jsem si, a dlouho jsem vlákno míjel, a jen se divil, že se tím pořád někdo zabývá, protože tam přibývají příspěvky. Inu, lidi jsou různí. Pak jsem do něj ale šťastnou nešťastnou náhodou zabloudil. Ta nešťastnost spočívá v tom, že poslední dobou nějak špatně spím. Prostě se někdy vzbudím a nemůžu usnout. Tak si jdu na chvíli číst knížku, než na mne zase přijde spaní. No ale zrovna jsem knížku dočetl, tak jsem zabloudil i sem. A když jsem si to přečetl, řekl jsem si, jaké to bylo štěstí. Úplně mne vyděsila představa, co všechno by se mohlo stát, kdyby Casper naplnil své hrozby, tedy vys…… se tady na to, a začal zkoušet víc testovacích variant, jak píše, a ještě mne předjel v motocrossu. No motocross nejezdím, řekl jsem si, takže se mi to nemůže stát. No jenomže naše silnice často motocross připomínají, takže možná přece. No dobře, tak to pro jednou vydržím, no co. Jenomže jak na Nový rok, tak po celý rok. A představa, že mne celý rok někdo předjíždí na motocrossu je pro mne tak děsivá, že jsem se neprodleně rozhodl zareagovat, a hrozícímu nebezpečí odvážně čelit. Konec konců i ta představa toho nezbytného nadbytečného testování mne trochu děsí, protože minimálně jednou ročně nám nějaký testovač rychlých netočivých lyží srazí nějaké dítě. Takže bez dlouhých okolků. Z hluboka a upřímně se omlouvám za politováníhodné rozverné až jízlivé chování některých diskutérů, kteří v tomto vlákně publikovali své příspěvky. Udělali to z nedbalosti a lehkomyslnosti. Chlapci styďte se. Ještě jednou se to bude opakovat a dostanete pětadvacet, víte na co?!

Jmenovitě se jedná o: Kraba – známý a těžko napravitelný výtržník Mirka – slušný člověk, ale občas se nechá strhnout špatnými vzory TNS – nebezpečný poťouchlík, který svoji poťouchlost schovává za libozvučnou slovenštinu Kokoska.rokoska – prostořeký drzoun Dali – lotr s jemným vystupováním, kterým často svoji lotrovinu zakrývá Navvy – tváří se jako pomocník, ale určitě nemá čisté úmysly. Konec konců je to běžec ivan – zkušený, všemi neřestmi prolezlý zloduch, který je vzhledem ke svým zkušenostem nepřevychovatelný HonzA – jak sám píše, vulgární padouch šlapající do báboviček

Jsou to obyčejní nevyvinutí nebo zastydlí puberťáci, kteří se snaží maskovat svoji naprostou bezradnost ironií, jízlivostí a zesměšňováním ostatních, zvláště jsou-li v kolektivu, kde se cítí silní. Je to hanebné, ale chceme-li jejich ostudné chování změnit, musíme na to chytře. Ze zkušenosti vím, že toho můžeme dosáhnout jen tím, že pochopíme důvod jejich bezradnosti, pomůžeme jim se s ní vypořádat, a ještě to musíme udělat tak, aby z toho vyšli bez ztráty desítky. Nejdřív se zaměřím, na psychologický aspekt, který je mnohdy pro pubescenty důležitější, než faktický stav věci. Z hlediska psychologie situace mi to připadá, jako kdyby si skupina běžců, kteří se pravidelně stýkají, zašla na předsilvestrovské pivečko do hospůdky, a tam v rozšafné náladě klábosila o všem možném u stolu pro stálé hosty. A v tom by do místnosti vstoupil jiný běžec a zaskočil je otázkou, jak rychle ještě může běžet, aby se příliš neunavil. Při znalosti chování puberťáků lze odhadnout, že namísto toho, aby mu položili fundované otázky typu, jaké tratě chce běhat, za kolik uběhne 100 m, za kolik 5 km a jestli uběhne maraton, kolik má natrénováno, jaký má aerobní a anaerobní práh, kde běhá a jak často trénuje, začnou si ho ve své rozšafné náladě dobírat hláškami typu „Musíš běžet rychle“, „No tady Franta běhá 400 m za 5 minut, a pořád není unavenej, viď Franto“, a nebo „Víš co? Vykašli se na běhání a dej si s námi pivo“!. Je pochopitelné, že to dotyčného dožere a dostane sto chutí je všechny předjet v motocrossu. To víte, když jsou puberťáci pohromadě, prostě se tak chovají. Jsou neseriózní a nezodpovědní a zakrývají bezradnost danou neschopností se vypořádat s otázkou, stejně jako Svěrák se Smoljakem ve filmu nejistá sezóna při známém rozhovoru s kritičkou: „ Po čem my voláme? Po satiře. Ano, po pozitivní, konstruktivní satiře“ „Já nevím, já bych se nerad pouštěl do rozboru toho termínu „pozitivní, konstruktivní satira“; kdo ví, jestli už v tom spojení těch slov není něco neřešitelného“ Přitom jen při troše dobré vůle by mohli odpovědět naprosto přesně, jako soudruh poručík Troník ve filmu Černí baroni na otázku: „Vemte si, soudruzi, takovej samopal vzor 24. Kontrolní otázka: teď by mě zajímalo, jestlipak víte soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co?“ A tady se musím sebekriticky zastavit a zeptat se sám sebe, jestli jsem třeba také já něčím nepřispěl k jejich nevhodnému chování. Obávám se, že ano. V nějaké diskuzi o vybavení jsem vyjádřil svůj názor, že k lyžování je především potřeba lyžař. A říkám si, jestli si to oni nějak špatně nevyložili a naprosto nevhodně neinterpretovali i na tuto situaci. Oni si mohli říct, že je tady lyžař, který měří 186cm, váží 90kg a jezdí na lyžích 183cm/R22,8, kterému přijde, že na české sjezdovky málo točí, a mohli to porovnat s faktem, že se zhruba jedná o lyže, na kterých jezdí lepší starší žákyně (14 let, 160–170 cm, 55–65 kg) obří slalom, zatáčí na nich docela snadno a jezdí docela rychle. A mohli klidně dojít k ukvapenému závěru, že takový jezdec by měl rychlost spíše omezovat, než zvyšovat. Nebo mohli ve své bezelstnosti navrhnout opravdu lyže, které se hodí do větších rychlostí, ale nevypořádali se s problémem, jak budou zatáčet, když ty stávající nezatáčí. A z toho zcela jistě musí pramenit ta bezradnost, ze které jejich odsouzeníhodné chování vychází. Mám sto chutí je ještě jednou pokárat, ale protože cítím, že na tom mám také svůj podíl viny, pokusím se vzít si příklad z pana učitele Hnízda z filmu Obecná škola a řeknu: “A teď máme chlapci jedinečnou příležitost si ukázat, jak v takovéto situaci postupovat.“ A dát jasnou a přesnou odpověď.

Takže máme jezdce J, který se má hmotnost m=90 kg, výšku v=1,86 m, který hledá poloměr lyže R. Jezdec se nachází ve výšce h a tím pádem má potenciální energii Wp=mgh. Chystá se jet rychlostí V (použil jsem velké V, protože se chystá jet velkou rychlostí, a navíc se nám to nebude plést s výškou lyžaře v). Během jízdy dojde k přeměně potenciální energie na kinetickou, která se rovná Wk=1/2mV2. Porovnáním Potenciální a kinetické energie se k této rychlosti dostaneme. Chystá se hodně točit, takže na něj bude působit velká odstředivá síla F=mV2/r, kde r je požadovaný poloměr oblouku, nikoliv poloměr lyže. Abychom se dostali k požadovanému poloměru lyže (pro zjednodušení budeme předpokládat kulatou geometrii vykrojení lyže), využijeme vztah R = d/2 + L2 / (8d), kde d je hloubka vykrojení lyže, L je délka lyže a R označuje poloměr lyže. Vzhledem k tomu, že d je nevýznamně malé vzhledem k L2, můžeme výše uvedený vztah zjednodušit na: R = L2 / (8d), Dalším výpočtem zjistíme, že R = r cos A. Takže poloměr oblouku můžeme zhruba vypočítat jako poloměr lyže násobený cosinem úhlu náklonu a obráceně tedy, potřebný poloměr lyže pro požadovaný poloměr oblouku bude R/cosA, kde A je úhel náklonu. Ten ovšem není libovolný, ale je důsledkem rychlosti, kterou jsme odvodili porovnáním potenciální a kinetické energie lyžaře. A máme vyhráno. Tedy měli bychom, kdyby tady nebyl kokoska.rokoska. Tento prostořeký drzoun by mne určitě napadl, že jsem vše brutálně zjednodušil tím, že jsem:

1. Předpokládal konstantní sklon svahu, což je nereálné, a navíc i na svahu s konstantním sklonem by se úhel sjezdu lyžaře měnil s jeho momentálním odchýlením od spádnice
  2. Tím pádem předpokládal konstantní rychlost
  3. Zanedbal odpor vzduchu a třecí odpor lyží
  4. Při úhlu náklonu předpokládal, že lyžař je rovné prkno, což v tomto konkrétním případě nepředpokládám, zatímco lyžař vždy vklání svoji pánev (v jiném příspěvku jsme pro tuto část těla použili odborný výraz „prdel“) více do oblouku
  5. Při náklonu lyže zanedbali vliv tuhosti lyže na poloměr oblouku a předpokládali, že vždy dojde k jejímu průhybu až do kontaktu celé hrany se sněhem

S těmito námitkami se můžeme vyrovnat v zásadě dvojím způsobem. Buď všechny proměnlivé veličiny nahradíme jejich diferenciály, poté sestavíme soustavu diferenciálních rovnic, kterou vyřešíme, nebo pro urychlení použijeme soubor kompenzací, které jsem seřadil do takzvaného

Špindlerova seznamu:

1. Abychom zohlednili změny rychlosti zapříčiněné měnícím se sklonem svahu, vynásobíme konečnou rychlost Bo DeMillerovou inklinační konstantou B
  2. Dále rychlost korigujeme v důsledku vzniklého tření násobením dvěma veličinami – SHFC a SWBQ, kde SHFC je tzv. Swix Holmenkolův Friction Coefficient a SWBQ je nám všem dobře známý Side Wallův Braking Quotient. V důsledku použití aerodynamického Vaťákova high speed racing kabátu můžeme odpor vzduchu směle zanedbat.
  3. Abychom korigovali vliv zalomení v pánvi, musíme získaný poloměr ještě vynásobit Lapl Assovou konstantou AssC
  4. Vliv zvětšení poloměru v důsledku tuhé lyže zohledníme jeho vynásobením CVTF, což je Clavin Viagrův Tuhnoucí Faktor

Věřím, že tímto jsme se vypořádali se všemi nástrahami a odpověď na položenou otázku je hotova. Byl bych proto rád, kdyby tazatel po položení jasné otázky mohl namísto nemístných šťouchanců dostat takovouto jasnou a stručnou odpověď.

Více sněhu a méně písmenek

I.

www.juniorsports.cz
Nalezené položky: 54 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá