Formátujeme tréningové lyže - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Formátujeme tréningové lyže

09.01.2010 00:23:37 #1 

TNS muž

Na založenie tohto vlákna ma priviedli rôzne roztrúsené otázky po fóre a samozrejme aj určitá zvedavosť,ako to robia podobne „postihnutý“ kolegovia.

1.Prečo vlastne?:Prvý tábor zastáva názor „Prečo to robiť?“Prečo siahať na lyže,keď sú nové,alebo čerstvo prinesené zo servisu? Druhý tábor tvrdí „Nové lyže sú len polotovar.“No,súh­lasím,aj keď polotovar je prisilné slovo.Stačilo by ich predsa len raz navoskovať(ak vôbec:).A potom sa čudovať,prečo mi bledne sklznica.

2.Ako teda?:Ja som sa rozhodol pokračovať.Netrvá to až tak dlho a niektoré úkony už nemusíme v budúcnosti opakovať.

2.1 Aj vy zabúdate?:Vezmem pruh papierovej pásky,nalepím si ho na vrchnú fóliu lyže a fixom si tam napíšem akoby nákupný zoznam:)Úkony ktoré sa budú na lyži páchať.Len v skratkách.Pos­tupne odškrtávam.

3.Všetko ostré nie je dobré:Zatupiť hranu na špičke.Za ohybom,časť ktorá je nad snehom.Používam Dremel s nasadeným krkom a brúsnym valčekom(brusné plátno).Jemným pohybom po ostrí hrany.Pokračujem kým nie je hrana bez ostria.Ide to rýchlo.Odporúčam ochranné okuliare.Najhoršie čo sa vám môže podariť je,že vám bruska skĺzne na sklznicu.Ale na to musíte byť obdarený výnimočnou nešikovnosťou­:)Vrchnú fóliu lyže na špičke zaoblím rovnako+použijem jemnejší brúsny papier.

4.Mám taký zvyk:Rovnako ako na špičke zrazím a zahladím celú hranu na vrchnej časti lyže.Kto trénuje na tvrdom vie ako vyzerá hrana na vrchnej fólii po pár dňoch.Zabrúsenie trochu pomáha.

5.Pohľad zboku:Strhnem bočnice.Nepoužívam sidewall planer.Na oba konce lyže,kde treba strhnúť viac vezmem Dremel.V tej istej zostave,ako hore uvedené.Ide to rýchlo a výsledok je hladšia bočnica,než po orezávači.Na hrany nesiaham.Na zvyšok lyže používam krátky karosársky pílnik.Nebrúsim hranou,ale plochou.Odchádza pekná dlhá špona.Brúsku nepoužívam,lebo je tam horší prístup a bočnica je mohutnejšia než na koncoch.(ak teba zamaskujem sklznicu)Neskôr vložím ten istý pílnik do uholníka a nastavím uhol o 3°ostrejší než bude výsledný.Teda ak chcem hranu pod 87°,nastavím 84°.Prejdem celú lyžu.Stačí jeden ťah,max dva.Z hrany nič neubudne,len bočnica a plech.Opakujem s vyšším stupňom o 1,teda 85°,neskôr 86°.Bočnica je hotová.Kto chce nech si ju zahladí brusným plátnom.

6.Flat:Je vhodná doba na spodnú hranu.Ak treba,urobím si presný odklon,ako a kde potrebujem.Pre­meriam,hotovo.

7.„A kedy budeš brúsiť z boku?“:Až po maskovaní:)Patrím totiž medzi tých,čo pred brúsením polepujú sklznicu páskou.Robím to ale len pri formátovaní,neskôr už nie.Používam širokú krepovú pásku(maliarsku).Má slabý lep a presvitá.Verte,že aj na slalomovú lyžu s veľkým vykrojením sa dá pruh nalepiť neprerušene tak,že kopíruje hranu a nerobí ohyby.Chce to len trochu praxe.Ak by ste tam mali mať pokrčené roletky,radšej to nelepte,alebo použite pružnú pásku,na to určenú.Pri brúsení by vám to robilo problémy.

8.„Už ideš konečne brúsiť?“:Áno práve teraz,ale popísalo sa už o tom tak veľa,že to preskočíme:)

9.Čistota,pol života:Ešte pred odlepením pásky odstraňovačom voskov očistím bočnicu.Nechcem aby sa mi ten bordel prenášal na sklznicu.Odmas­kujem.Na sklznicu nanesiem odstraňovač(nie acetónový) a po chvíli pôsobenia zotriem.Odstraňovač na sklznicu používam len teraz.Neskôr počas sezóny už nie.Aj keď…Pár ťahov tvrdým bronzom+fibertex a 400-vka brusný papier namotaná na true bar.Jednosmerné ťahy od špice ku koncu lyže.Ocelová kefa sa používa teraz,ja ju ale nechám tak.

10.Opatrnosť nadovšetko: Sklznica je pred prvým voskovaním extra náchylná na tepelné aj mechanické poškodenie.Len aby sme na to mysleli už pri prvom čistení voskom.Na čistenie používam lekárenský parafín,zažehľujem pri 80°C.Za tepla stiahnem,vykefujem bronzom,opakujem 2 až 3×.Zažehľovať a sťahovať veľmi zľahka.Neplatí pre kartáčovanie,tam keď sa dostatočne nepritlačí budete mať šrámov ešte viac:) Niektorý výrobcovia začali na trhu ponúkať hyper odstraňovače vosku.Bol som náchylný ich vyskúšať,len tá cena:)Tvrdia,že odstraňujú len špinu a fluór,neničia spodné vrstvy parafínových voskov,oproti čisteniu za tepla neničia štruktúru,atď.Ak ich niekto používa,nech sa podelí o skúsenosti.

11.Rýchla lyža:Už ste to asi čítali mnohokrát,len čistá a chlpov zbavená lyža môže byť rýchla.Niekedy sa skúste pozrieť,aká vam príde zo servisu.Aj tie naj automaty nechajú mikrochĺpky.Ďalší problém je,že nová štruktúra je príliš ostrá a potrebuje zatupiť.Takže rýchla lyža vzniká práve teraz.Kedže v nadpise vlákna je „tréningové“ nebudem to preháňať.3 kom­pletné cykly voskovanie/chlad­nutie/sťahova­nie/kartáč mi stačia.Medzi jednotlivými cyklami nechajte dostatočnú pauzu.Som zvyknutý na 2cykly/1deň.Od­porúčané su max 3/deň.Používam makký hydrocarbonový vosk,teplota 110°C.Čistá žehlička je samozrejmosť.Ohľa­dom voskovania bolo toho napísaného tiež dosť.Odkazujem na Ivanov veľmi vydarený článok v poslednom čísle magazínu.Ak existujú tábory:roztierači a kvápači,patrím do oboch:)Totiž pred každým voskovaním nanesiem na sklznicu ochranný film jednoduchým rozotretím za studena.Čím je pokrytá celá sklznica a vosku neubudne ani trocha:)Potom nakvápkám koľko potrebujem a zažehlím.K vos­kovaniu snáď len toto a 2 postrehy.Už som používal vosky asi piatich značiek,ale vždy som nastavoval teplotu o 5 až 10°C nižšiu než odporúčal výrobca.Ako ostrím cidlinu.Mám ten ostrič ktorý je určený priamo na tento účel.A padá mi naň prach.Zvykol som si totiž používať brusný papier 200-ku a 320-nu položený na rovnej ploche.Cidlinu si zboku opieram o vyradený korkový hranol,aby som dosiahol vždy 90°uhol.Výsledok je výborný.Cidlina je ostrá a bez grotu.Ostrím vždy po stiahnutí jednej lyže.Zaberie to len sekundy.

12.Stále málo vosku:Vosku je pri novej lyži vždy málo.Keďže v predchádzajúcom kroku som používal ten najmäkší vosk,teraz použijem tvrdší,ale stále dosť mäkký na dostatočnú penetráciu. ..malá rada:ak ste si v minulých krokoch neurobili z lep.pásky striešku nad viazanie,urobte to teraz.Ak chcete môžete si takto zamaskovať aj vačšiu časť bočnice.Ale lepte to len na bočnicu,nie na hranu.Keď som to pred rokmi robil prvý krát,ulakomil som sa.S vidinou čistej hrany a ako ja s tým vybabrem,som potom nadávajúc dlho odstraňoval z hrany lepidlo,ktoré sa tam natavilo z pásky:)))Ele­gantné riešenie je naniesť niektorý z no wax(anti ice) produktov.Na túto vrstvu sa potom vosk nenalepí. Po zažehlení a dostatočnom vychladnutí nesťahujem.Ale jemným štetcom dôkladne ometiem jemné nečistoty a vosk roztopím znova.Celkovo asi 6 takýchto cyklov.2–3/deň.Neustále si udržujem dopĺňaním približne rovnaké množstvo vosku.Časť sa vsiakne do sklznice,časť sa odparí a časť zabezpečuje ten neporiadok okolo stola:)

13.Hotovo?:Tak­mer.Zostáva stiahnuť,poriadne vykartáčovať lyžu postupne od najtvrdších kief po najmäkšie.Najtvrdší bronz už nepoužívam.Očistiť lyžu,ale ešte predtým zažehlím ku hranám tvrdý práškový vosk ako ochranu pred trením za jazdy na tvrdom.Hneď stiahnuť!Hotovo:)

14.Tak prečo vlastne?:Aby sme získali tréningovú lyžu,ktorá bude rýchla,odolná a čo najviac podobná tej pretekovej.No lenže ja omnoho viac trénujem než pretekám a teda častým voskovaním sú moje tréningové lyže rýchlejšie než tie druhé:)Priblížiť vlastnosti pretekových lyží k tým tréningovým.A ko­lotoč sa roztáča:)Alebo používať len jedny lyže.

..ak má niekto postrehy a vlastné tipy,ktoré nie sú tajné,nech to sem zavesí.Budem vďačný.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

09.01.2010 13:38:16 #2 

Martin47 muž

>> #1, TNS, 09. 01. 2010 00:23:37

Dobré. Moc dobré. Já ještě čas od času zažehlím vosk s grafitem. Závodní lyže beru čas od času na trénink, zejména v cyklu před závody. Jsou vždy trochu odlišné, zvyknu si na ně a zrychlí se. Pozor, na závodních lyžích nikdy nestavím trať. Beru je až na ježdění. všechno kolem dělám na jiných. Lyže mažu před každým ježděním, tzn. denně jsem u stolu. Cidlinu brousím na karosářské rašpli. Na tréninkové lyže používám k finišování jen tvrdší kartáč (lenost). Před žehlením lyže přejedu fibertexem a vyčistím fiberlenem. Měkkým voskem vyplavuju jen když je skluznice špinavá. Brousím podle pocitu z lyží, rozhodně častěji mažu. Stejně jako ty lepím pásku v oblasti vázání na bočnici, používám nejlevnější hnědou z Kauflandu. Dnes jsem totálně promazal.

09.01.2010 17:53:02 #3 

ivan

Moc pěkný, škoda na příspěvek do diskuse, i když je to hodně specializované.

Ad 3. Stejně jako špičku je záhodno ohladit patku lyží. To platí i pro nezávodníky? Všimněte si, jak ostré všechny hrany konec nové lyže má. Ani si není třeba představovat situaci jako v Testu ADAC a lyžemi v autě, stačí taková, kdy lyže po svahu letí, nebo může při pádu někoho seknout. A dalším věcí je netolerantnost v boulích, v korytech, obecně na nerovném.

Když si chci otestovat, jestli je lyžař skutečný znalec, vždycky sáhnu na konce lyží. A jak je nemá ohlazené, body dolů.

Ad 5. Míra stržení bočnice závisí na tom, jak moc je v cestě pilníku. Jsou lyže s bočnicí velmi kolmou, jiné sešikmenější. V tomhle miluju Atomic, i D2 GS Race má klasické zakapované boky, takže stačí malinko těsně pod hranou. Samozřejmě i podle úhlu broušení. Když jsem loni brousil 85 a jednou až 84 (to ale zase Atomic), muselo se s bočnicemi babrat opravdu hodně.

Extrémně se prý musí drásat pro Tri1, aby se nezanesl kámen.

Ad 10 + 11. Teplota žehličky pro zažehlování parafínu/vosku dost závisí na teplotě lyže i okolního prostředí. Když mažete v chladnu, neřkuli mrazu, je třeba víc, žehlička se neustále ochlazuje. Podobně při styku se studenou lyží. Předpokládám ale, že prvotní ošetření lyže by se nemělo dít v improvizovaných podmínkách někde na horách a na mrazu. Nedoporučuju mazat parafínem lyži ohřátou na víc než 30 stupňů, žehlička má tendenci se „lepit“.

Ad 12. Ochrana boků a vázání lepicí páskou je fajn, ale nenechávejte ji nalepenou dlouho. Už se mi taky stalo, že kombinace stékajícího vosku, horka a času z ní udělala neodstranitelnou srágoru, která nešla pryč ani smývačem.

Ad rýchla lyža: leštit, leštit, leštit – kázal trenérům na loňském školení u Petra Jireše Tomáš Bank. Někdo hrubý fibertex odmítá, ale myslím, že hlavně u nové struktury je postup od nehrubšího k nejjemnějšímu fibertexu dobrý. U zajeté lyže už dávám nakonec po kartáčích jenom bílý neabrasivní. Udělal jsem si dřevěný blok se sucháčem a jedu (když mám čas a náladu), jak když záklaďák v přijímači šúroval hajzly.

Včera jsem konečně dal na Montanu ten paskvil, co udělali ve fabrice na mé obřačce, takže mě tohle leštění zase čeká. Ale s ručním kartáčem se člověk aspoň hezky zahřeje : – )

Ad cykly: mám za to, že ideální, pro nás ale hůře splnitelné, je po každém namazání lyži trochu jezdit, asi jako když se ve WC zajíždí špičková sjezdovka: buďto závodník, nebo servisáci, a po cca roce se lyže pořádně „rozjede“. Ale to se bavíme o lyži závodní a na sjezd. To, co doporučuje TNS na tréninkovou, jistě přesahuje obvyklou praxi (většiny?) závodníků.

Bočnice: občas ohladit, odstranit seky a namazat pastou.

09.01.2010 17:57:31 #4 

marťas

>> #1, TNS, 09. 01. 2010 00:23:37

Díky za článek, o údržbě lyží si taky vždycky rád počtu. Jinak dělit lyže na závodní a tréninkový, pokud teda někdo nejezdí závody dvakrát,třikrát týdně mě teda přijde zbytečný, když ty lyže stojej tak potom rozhodně rychlejší nebudou. Spíš mě teda přijde rozumější točit ty dva až tři páry dokola a z těch pak vybrat tu momentálně jednu pocitově rychlejší, zanamená to teda taky ty lyže poctivě mazat a neflákat údržbu jedné na úkor druhé.

09.01.2010 18:04:01 #5 

Martin430

Souhlas s ivanem, fakt moc hezký příspěvek. Možná by stál i za otištění, jako svého času „domácí bootfiting“, tuším od arsiho … TNS : Díky !

09.01.2010 18:16:15 #6 

Martin47 muž

>> #5, Martin430, 09. 01. 2010 18:04:01

Možná mi něco uteklo. Není Arsi a TNS jedna a tatáž osoba? Jejich příspěvky jsou si hodně podobné jak jazykem (teď mám na mysli stylistiku, ne Slovenštinu), tak tím, že to má vždy hlavu a patu.

09.01.2010 18:39:47 #7 

Martin430

>> #6, Martin47, 09. 01. 2010 18:16:15

Nevím, ale je možné, že TNS, arsi a Marek Voštiar jsou taky jedna osoba :o)

09.01.2010 21:05:01 #8 

PavelKo

>> ivan, 09. 01. 2010 17:53:02
Když si chci otestovat, jestli je lyžař skutečný znalec, vždycky sáhnu na konce lyží. A jak je nemá ohlazené, body dolů.

Tím myslíš ohlazené konce shora lyží nebo i konce hran?

09.01.2010 22:20:14 #9 

ivan

>> #8, PavelKo, 09. 01. 2010 21:05:01

Oboje. Svědčí o tom, že si práci se ski shaping dal. Teoreticky by to měl dělat i servis, ale kdo si o to řekne a kdo za takovou fajnovost zaplatí? Nebo je to v rámci nějakého „velkého závodního servisu“? Já to nedávno dělal jednomu štamgastovi v rámci nadstandardní péče i odměny.

09.01.2010 23:25:56 #10 

TNS muž

>> #9, ivan, 09. 01. 2010 22:20:14

Ešte som sa nestretol s tým,že by takýto shaping servis ponúkal.V tých bežných uni balíčkoch(vrátane veľkého závodného) to nie je.Ale aby som nekrivdil servisom a nebol moc „múdry“,balíčky nevyužívam.Je tam viac úkonov,ktoré to celé predražujú a ktoré si aj tak robíme sami,že?

Dnes som vytrhol viazanie,už ani neviem po koľký krát v živote.Je to akási moja špecialita:)Koncom minulej zimy som ho urval a keďže som nebol v dosahu dobrého servisu dali mi tam len plastové vruty.Na začiatku tejto sezóny si vravím,že ich musím vymeniť za kovové a…nebolo to na tej páske napísané keď som si lyžu pripravoval:)Mne sa tie plastové inserty vždy polámu a vydrolia. .<> 

09.01.2010 23:44:42 #11 

CzechSkier

Ahoj, fakt dobrý. Vyzkouším to strhávání bočnic. Používám strhávač a pořád nejsem spokojený. Mám 2, ale žádný mi pořádně nevyhovuje. Zvlášť když brousím různé lyže, pořád je musím přestavovat, a to i pro jednu lyži. Strašně mne to nebaví. Navíc na některých (většinou zezávodních) lyžích to po stržení tůstává roztřepené jako … Nejvíc snad Atomic Beta race s takovým tím jejich „inovačním golfovým“ povrchem.

Dremel jsem nikdy neměl. Jaký používáš? Kolik stojí? Jinak při používání Tri1 jsem se zatím nesetkal se zanesením kamene. To u pilníku mi to přide horší. Spíše mi přijde, že když je na části hrany špatně stržená bočnice, bruska se tam jakoby kousne a ztrácí se plynulost, což je pak na hraně vidět.

Díky I.

www.juniorsports.cz

10.01.2010 00:25:10 #12 

ivan

>> #11, CzechSkier, 09. 01. 2010 23:44:42

O tom velkém strhávání před Tri1 mi říkal Luďa Strejček, jak prý i sendvičovky s bočnicemi pak vypadají jako capovky. Ale se servisákem kluků Lubošem jsem o tom nemluvil.

Taky Heaďáci na Pláni (Michal Vosáhlo) inzerují strojní seřezávání. Grašič nabízí vedle TriOne i elektrickou ořezávačku MT 130, ale určitě lze něco podobného sbastlit z dremela, taky o tom uvažuju (flexa příliš točí, spíš z legrace jsem už zkoušel).

Ořezávání ďubíkatých Atomiků mi ani nepřipomínej. Ale chce to po strhávači (někdy dokonce přímo místo něj) nasadit malý pilník krátkou čelní hranou a nekompromisně (do)drásat.

10.01.2010 10:23:13 #13 

TNS muž

>> #11, CzechSkier, 09. 01. 2010 23:44:42

Používam Dremel 300.Teraz som pozeral,že u vás stojí asi 1600–1800 Kč sada.Ale rovnakú službu ti urobí aj neznačková mikrobrúska,cena určite menej než polovičná.Brúsne nástavce sú dokúpiteľné zvlášť,alebo v sade.

Jedna rada.Vždy si kúp sadu v ktorej je aj ohybný hriadeľ(krk).Vychád­za to lepšie cenovo než zvlášť a na jemnú prácu a horšie dostupné miesta je to neoceniteľné.

..strhávať s tým bočnice je super,až na stred lyže.Lyžu mám upnutú viazaním k sebe a tak je brúsenie presné a bezpečné.V strede zavadzia doska a viazanie.Môžeš si lyžu otočiť a pokračovať,len je to menej ergonomické.Ale ide to.

Keď sa bočnica strhne raz a dobre,až tak často to robiť netreba,ale ja si robím len pár párov pre seba a najlepších kámošov,nie pre celý oddiel:)

A lyže s capom som už dlhé roky nerobil,nemôžem poslúžiť.

10.01.2010 15:37:20 #14 

boso

Ivan, píšeš „Bočnice: občas ohladit, odstranit seky a namazat pastou.“ Môžeš, prosím ťa upresniť, akú pastu myslíš (používaš) a aký má význam ? Ďakujem.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:50:20 od Marek Bednář

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]