Vložky Formthotics – ne zcela ideální - testováno na lidech - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Vložky Formthotics – ne zcela ideální - testováno na lidech

01.05.2011 18:03:44 #1 

TomáS muž

Ahoj Fšichni, řekl jsem si, že se s Vámi podělím o svou osobní zkušenost se stélkami FORMTHOTICS. Zabýval jsem se touto problematikou dost intenzivně dvě sezóny k tomu si teď upravuju už třetí boty, tak myslím mohou být mé postřehy validní. Asi před třemi lety jsem vypravil (tenkrát na doporučení ivana) do Hradce za doktorem Havrdou. Byl jsem po úrazu, kulhal jsem a měl jsem pravou nohu o cca 0,5cm kratší. Po komplexním vyšetření mi udělali dvoje vložky. Jedny do civilních bot, které fungují skvěle a druhé do přezkáčů. Vzhledem ke kratší noze byla jedna vložka podlepena a naúhlována tak, aby mi usnadňovala snadnější chůzi. PS: původní stav jsem dnes mohl vyfotit jen na těch civilních zelených modelech.

Takto upravené (jedna podlepená, druhá ne), ale červené vložky jsem používal v lyžácích. A v zásadě poslední dva roky jsem se snažil přijít na to, proč mám v pravé noze (té podlepené) mnohem lepší pocit při zahájení oblouku než v té druhé. Přikládal jsem to všemu možnému diskutoval s Krabem, ivanem, Másinem, babičkou, psem a nevím s kým dalším…. Předělával boty, úhloval vložky a nic…. Můj pocit z levé nohy byl totiž zcela frustrující. Zatímco pravá noha super ovládala lyži, levá noha se jakoby ze strany na stranu hýbala. „Jakoby“ by byla bota na metatarsech výrazně větší a špatně tak fixovala nohu. To byl můj pocit…byl to chybný závěr, za chvíli se k podstatě dostanu. Boty jsem si dělal sám, tak se to prostě přikládal k tomu, že jsem je vyfrézoval moc a že tam prostě mám moc místa. Tak jsem začal botičku kůží na metatarsech oblepovat, ale výsledek nebyl bůhvíjaký. S novýma botama jsem šel za Peterem Purdou, protože jsem chtěl tentokrát nejdříve vytahovat ve špičce. Vložky byly dost diskutovaná záležitost, protože jsem neměl pocit, že se mi tam jeho Sidasy vejdou. /Ubrušovali jsme zeppu o 2 mm, jazyk tak o 0,5mm, musel jsem dát na nártovou přezku o jeden zub delší hřebínek a teď je jen tak zapnu/. Peter zase říkal, že tyhle vložky nevydrží tlak a přetížení a že málo podepírají klenbu. Nakonec vzal mou levou nepodlepenou vložku a vyrobil půlměsíc, dokonale podpírající klenbu tak, že se vložka opírá o dno botičky a ne pouze o kraje (jak je to normálně).

Na jedno z posledních lyžování jsem vybaven půlměsíčkem, vyrazil do Harachova a výsledek byl – OHROMUJÍCÍ!!. Levá vložka s podporou sice na začátku bolela, ale zatáčela úplně neuvěřitelně. Přenos sil do lyže byl najednou jako z jiné planety. Žádný pocit volnosti. Byl dokonce ZNATELNĚ lepší než u druhé nohy (podlepené korkem, který vložku přeci jenom vyztužoval a dva roky mě tak mátl). Jestliže je něco najednou takhle cítit a měl jsem okamžité srovnání pravá levá noha, je to něco, o čem byste měli přemýšlet. Pocitově byla levá noha najednou o cca 20% lepší na přenos síly a zcela zřetelně jsem díky nárůstu přenesené energie (na jedné noze) vnímal své lyže (GS191) jako měkčí!!!!!! Povrch byl ten den tvrdý, ale rozdílně. Od betonu až po sračky. Myslím, že dokážu zhodnotit vliv povrchu na pocit z tvrdosti lyže a nepřikládám větší důležitost vložce. Ten špatný pocit, který jsem vnímal nebyl ve skutečnosti pohyb z leva doprava, ale rotace chodidla kolem své podélné osy v důsledku propadnutí vložky. Výsledek je ale stejný, dost blbě se vám zatáčí! Na základě této zkušenosti mi Peter vyrobil podporu i pro tu druhou podlepenou vložku i na podlepené Čekám, že to na obou nohách ještě letos otestuji. Z této zkušenosti mi vyplívá, že pro výkonné lyžování nejsou tyhle vložky zcela ideální a všem, co je máte, doporučuji popřemýšlet o takovéto úpravě. Z mé zkušenosti jsou tedy příliš měkké a nedrží dostatečně klenbu a asi mají horší držení paty. Na druhou stranu jsou zdaleka nejtenčí!!!!! Což může být (jako v mém případě) kritérium číslo jedna. Nemáte-li totiž dost místa výškově v botě, jste dost nahraný a použít vyšší vložku prostě dost dobře nemůžete. Koupíte je taky za 1k na netu, upečete v troubě, to jsou bezesporu výhody. Ty další vložky stojí od 2 do 3k. Vložky jsem ještě používal ve WC120, kde rozdíl mezi L a P byl také, ale zdaleka ne takový, jako ve WC150, což mě taky mátlo. A nakonec musím taky říct, že levou nohou dokážu s kotníkem dost zašmajdat (více než s pravým) a to je zcela individuální věc, která má samozřejmě na popisované vliv.

Zážitky z obounožního testování podpůrných měsíčku dodám. Děkuji touto cestou také Peterovi Purdovi . To bylo dnešní „testováno na lidech“ Zdraví TomáS

02.05.2011 19:59:43 #2 

ivan

>> #1, TomáS, 01. 05. 2011 18:03:44

Zajímavé detailní informace a cenná zkušenost. V tom, co líčíš, ale vidím pár problémů.

Zejména to, že svou osobní zkušenost zevšeobecňuješ a vyvozuješ z ní závěry týkající se vložek Formthotics jako takových. Zcela jistě by se našli jiní, jež tyto vložky uspokojily. Svého času (90. léta) se říkalo, že je používá většina závodníků WC, ale je pravda, že poté je, afaik, zválcovaly Sidas/Conformable a Superfeet. Což může být spíš záležitost zázemí a síly těchto velkých oproti malé NZ firmě, stejně jako dohnání náskoku, který možná F. kdysi měl. A na úrovni WC i smluv s příslušnými firmami.

Havrda coby náš přední podolog je nejspíše skutečně špičkový ve vložkách do nelyžařské obuvi, ale už před lety jsem poprvé ventiloval svou výhradu k tomu, že jako nelyžař se dostatečně nezabývá tím, co se ve výsledku stane ve zcela specifické obuvi lyžařské (to, jak víme, nejsou žádné „boty“, nýbrž značně specifický pracovní nástroj používaný podobně jako boty běžné na noze).

Mně dělala vložky F. poprvé v 90. letech sama Alice Riegler (Claudiina máma), tehdy zástupkyně F. pro střední Evropu, podruhé Havrda a kdybych si byl jednu nerozedral při vyndavání elektrických ohřívačů, měl bych je dodnes. Bohatě jsem vyzkoušel i na jedné noze současné Superfeet od Leitnera a na druhé F. od Havrdy a rozdíl jsem nepozoroval.

Úplně nejdřív jsem měl v 90. letech Conformable z AZ sportu a v různých nelyžařských botách jsem je používal donedávna. A další Conformable, před pár lety z Butovic, kdy to tam začínali dělat a na ukázku procesu mi je vnutili, mám nepoužité doma (neměl jsem tehdy s sebou lyžáky, a tak jsem nezažil, co s nimi dělali pro usazení do boty).

Jakkoli je doplnění vložky klínkem, nebo třeba obyčejné srdíčko celkem elementární operací, slouží jistě Peterovi ke cti, že ti dokázal tak dobře pomoci. A nad Havrdou to dělá dost velký otazník – s možným vysvětlením, že něco jiného je noha odvalující se při chůzi/běhu oproti fixované a upnuté v tvrdé botě. A ještě dál, „obvyklá“ komerční bota, na niž by snad měl být dostatečně zvyklý a nacvičený, je zase poněkud jiná než plug 150. Ale tím se vlastně dostávám k tomu, co zmiňuju o 3 odstavce výše.

Pak mě ještě napadá, že u H. jsi byl po úrazu pajdající, ale časem ses dostával do pořádku a tvoje poměry se změnily (dysbalance menší se všemi možnými důsledky, aj.).

03.05.2011 15:49:56 #3 

TomáS muž

>> #2, ivan, 02. 05. 2011 19:59:43

Tak já doufám, že mě vložky ve finále uspokojí a že po úpravách si je nechám. Přeci jenom mě stály nemalý peníz. Je jisté, že vložky fungují (oproti žádným), chtěl jsem ale upozornit na zkušenost a obrovský rozdíl mezi vložkou podlepenou nebo ne. Taky jsem chtěl dát návod, jak vložku vylepšit v letních měsících, pro ty kteří budou chtít dělat pokusy.

Jinak jsem vložky konzultoval s Leitnerem a s bootfitterem s Danler Sportu a oba je moc nedoporučují. Tj. zatím dle mých zkušeností bych je někomu doporučil asi nejméně. Podložení ale funguje skvěle a jestli je někdo šikula, tak je za 1k koupí, upeče a vypodloží a bude v pohodě. A je to nejtenší vložka a to jistě hraje svou velmi významnou roli.

04.05.2011 21:03:50 #4 

HT.Hugo

Ja jsem nahodne upekl uz tvarovane vlozky. Strcil jsem do lyzaku takove ty horkovzdusne fukary, zapnul je naplno a sel na veceri. Ta se protahla, kdyz jsem se vratil tak se z kominu kourilo. Prohnuli so do ucka a nyni tesneji sedi podel okraju chodidel; v dusledku jim to jen prospelo, ale priste budu provadet podobnou operaci s minimaxem v ruce. TomaSi zminoval jsi se o 0.5 cm kratsi noze; rozdil az do 1 cm by se v normalnim zivote a rekl bych ani na lyzich moc projevit nemel. Mam za to, ze pul centimetru je diky obtizim s klasickym merenim pod hranici detekovatelnosti. Jestli jsi ten rozdil citil tak je bud vetsi nez pul centimetru anebo je to tim, ze se to vyvynulu nahle ( uvadis uraz) a pak je to asi hlavne diky svalovemu spasmu ( predevsim svaly na vnitrni strane stehna – adduktory) coz je prechodny fenomen – tak bych to pri uprave vlozek/bot ignoroval.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]