Boty pro baletku:-) - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Boty pro baletku:-)

20.03.2013 18:34:28 #1 

Corty

Ahoj, ráda bych dostala informaci o lyžácích pro vysloužilou baletku:-) Celý dosavadní život jsem jen baletila, teď když jsem založila rodinu a už se nebojím o své nohy začala jsem lyžovat. Ano, jen rekreačně a né nikterak rychle. Lyžování mě baví a je to další aktivní možnost trávení času s mou rodinou. Problém nastává ve chvíli, kdy nazuji lyžáky. První moje byly Rossignol Saphir, které jsem po první sezńě prodala a zařekla jsem se, že si už lyžáky vždycky jen půjčím. No to jsem si naběhla:-) Jediné lyžáky které jsem si půjčila ať v tuzemsku či v zahraniční nesplňovaly můj požadavek- pohodlí. Nïkdy jsem v podstatě nesjela sjezdovku bez slz v očích či hodně zastavování, které ulevovalo od šílených křečích v mých nohách. AŤ jsem si půjčila Fischerky, Salamony, či jiné vždy a to i po několika denním ježdění následují neuvěřitelné bolesti v oblasti od palců do kolen. Křeče, mravenčení, bolest… Jako tanečnice jsem zvyklá na bolest nohou a nikdy jsem si nepředstavila, že i jiné boty než baletní špičky můžou tak krutě bolet. Na špičky jsem si zvykla, ale na lyžáky si zřejmě nikdy nezvyknu. Myslíte, že je to špatným výběrem bot ( v každých se cítím stejně) nebo jiným postavením nohy? Mám 25,5 délku 9,7cm šířku a nízký nárt. 170/65 Nechci se lyžování vzdávat jen kvůli bolesti- poraďte co s tím. Je mi jedno jak tvrdé, jakou flexi, atd. já si jen přeju lyžovat s úsměvem a to třeba i v bačkorách. Hezký den

20.03.2013 18:39:57 #2 

HonzA_ muž

>> #1, Corty, 20. 03. 2013 18:34:28

A co konkrétně tě bolí? Oblast od palců do kolen je poměrně široký pojem a zatím jsem neslyšel o nikom, kdo by problémy s lyžáky popisoval takto.

Kam dostáváš křeče? Kde tě mravenčí? Kde to začíná? Stačí jen boty nazout a zapnout a nebo to přijde až po nějaké době lyžování? …

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

20.03.2013 19:01:32 #3 

Corty

No základ u mě je nezapínat. Jakmile utáhnu trpím. Před týdnem jsme se vrátili z Rakouska a tam jsem jezdila s úplně povolenýma botama. Manžel nadával, že riskuju, ale já jinak nemohla. Když zapnu boty mravenčení od lýtek po prsty, jako by neprotékala krev. Po chvíli musím rozepínat a znovu se celé opakuju. Ve chvíli kdy rozepínám se podívám kolem sebe jak všichni vesele brousí oblouky, zapnu či nezapnu podle toho jak veliká je bolest chodidel, kousnu se do rtů pod brýlemi ze začíná mlžit ze slzavého údolí. V mé skupině lyžařských přátel neznám nikoho, kdo by takhle trpěl. Je pravda, že jsem se synem jedno dopoledne strávila s rozepnutými botami na takové té pásové dětské rovné nevim co a tam jsem byla spokojená. Žádná bolest se neobjevila:-) Nohu mám spíše uzší i v oblasti lýtka. Někdy mám pocit, že mi jsou boty dobře na délku i na šířku jen v oblasti nártu je mám volnější a pak když botu i s lyží nazvedu zvedám hlavě tou částí kde je nárt a klenba. Pořád čekám na boty, ale možná by mi pomohla od bolesti nějaká ta vložka. Dalo by se říct, že mám největší bolesti při lyžování, při rozepnutí či změně postavení nohy ¨se bolest trochu zmírní:-)

20.03.2013 20:18:56 #4 

PetrAT muž

Trošku se mi zdá že mícháme bolest a marvenčení 8-O
Podle toho co jsi pak napsala mi spíše připadne, že noha mravenčí
Je mi teda divné, že i včetně lýtka
Mravenčení vznikne tím, že v určitém místě bota více stáhne nohu, noha se blbě prokrvuje a začne mravenčit resp. člověk má až pocit , že mu mrznou nohy
Správně by měl bota rovnoměrně obepnout nohu, ale to zatím zvládne asi jen Fischer Vacuum
Ve Tvém případě bych možná začal od lýtka
Zapnout všechny přezky, ale jen tak mírně co dovolí
A pak postupně dotahovat
Vložka, která podpoří klenbu je výborná . Samo pokud nemáš vysoký nárt.
Pomůže vymezit prostor nad nártem a zespod lépe cítíš lyži.
Ještě mě napadá jestli noha nekřečuje
Co ponožky, nemají nahoře nějakou moc staženou gumičku ?

20.03.2013 20:28:15 #5 

TNS muž

>> #3, Corty, 20. 03. 2013 19:01:32

Ahoj,

1.Podľa toho čo píšeš budeš mať asi problém s klenbou chodidla.Problém by jednoducho vyriešili tvarovateľné vložky.Nemáš z baletu mierne zdeformované chodidlá?To by si mala vedieť.

2.Alebo pre štíhle lýtko príliš doťahuješ vrchné klipsne.A tým si obmedzíš dobrý prietok krvi k chodidlám.Pla­tí,že ich treba na začiatku jazdenia dopínať voľnejšie a postupne(ak je treba) doťahovať.Ak to v úvode preženieš,už nepomôže uvolniť.Trvá totiž dlhšie než si nohy oddýchnu.Skelet sa snaží udržať pôvodný(úzky) tvar.

..možno budeš musieť navštíviť odborníka.Nie vždy sa cez web „naslepo“ podarí dobre poradiť.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

20.03.2013 21:10:58 #6 

HonzA_ muž

>> #3, Corty, 20. 03. 2013 19:01:32

Nemám zkušenost s tím, co s nohou dokáže udělat balet. Ale předpokládám, že dost.

Pamatuješ si, v jakých různých botách si jezdila? Nejen výrobce, ale i typ/model, případně velikost?

Jak utahuješ obvykle přezky? Spíš na první zoubky a nebo musíš opravdu hodně (úzká noha/úzké lýtko) a spíš na poslední?

Dostáváš i křeče do chodidla?

„Dalo by se říct, že mám největší bolesti při lyžování…“

No jasně, na lyžování je přeci nejlepší to, když si konečně můžu vyzout lyžáky, ne? ;-)

20.03.2013 21:47:15 #7 

Corty

Ta poslední věta je u mě více než pravdivá:-) V baletních botách třeba hodně trpíme na otlaky, puchýře, vbočené palce, a po některých výkonech i dost krvácíme z prstů, ale moje bolest v lyžákách je určitě křeč chodidla jak píše Honza:-( Křeč, kterou vydýcháváte a snažíte se jakým-koliv možným způsobem protáhnout. Křeč, která v některých chvílích vystřeluje až ke kolenu. Někdy mi nestačí když si povolim lyžáky, ale musim si lehnout do sněhu úplně do jiné polohy a nebo se vyzout. No představte si, že stojíte pár metrů po vrcholem sportgasta a bolí vás nohy tak, že toužíte vyzout lyžáky i ponožky a jít dolu pěšky. No to nas.re. Řekla bych, že žádnou deformací chodidel netrpím. Většinou se utáhnu, aby mi bylo pohodleně, ale po pár metrech zjistím, že tohle opravdu nevyšlo a povoluju, a to i přes to, že jsem nebyla nějak extra utažená. Zítra odjíždím na Friesky s prckem, tak si schválně půjčím jiný boty. Co mi doporučíte a po příjezdu poreferuju. Nebo třeba ty vložky, jsem z Liberce, nevíte kde bych sehnala?

20.03.2013 22:17:59 #8 

HonzA_ muž

>> #7, Corty, 20. 03. 2013 21:47:15

Ty jsi z Liberce, lyžuješ a boty si půjčuješ v půjčovně? To je dost neobvyklé.

Půjčovny podle mně budou pro tebe problém. Nakouknu tam sice jen občas, ale dobře padnoucí botu na úzkou nohu, nízký nárt a úzké lýtko bych tam rozhodně nečekal. Hledal bych ve sportovních botách (klidně i juniorské), ale ty se v půjčovnách obvykle nevyskytují – tam bývají boty přesně opačné. Pokud jde o velikosti – hledej co nejmenší, která ti nebude dělat problémy protože je příliš malá – bude vždy o něco užší a mít nižší nárt a když hezky obejme nohu, nemělo by docházet k nějakým lokálním tlakům, které pak často působí problémy.

Jestli je u tebe nástup problémů rychlý a dostaneš se do té situace i při zkoušení v obchodě, máš vyhráno – prostě to zkus nějakou dobu v obchodě/půjčovně a uvidíš co ti padne.

Jestli to vše začíná křečemi v chodidle a teprve potom se rozjedou další věci, řekl bych, že máš problém s podporou klenby. Buď je nedostatečná a chodidlo je zborcené a nebo je příliš výrazná a je to zase špatně. Tam bych to řešil stélkou (vložkou). V liberci máš třeba Sidas a můžeš se u nich (ideálně i s botou) poradit.

Moje doporučení je každopádně sehnat boty, které ti padnou a ty si koupit. Lyže si klidně půjčuj, ale boty vlastní, speciálně když ti působí takové problémy. Pokud si půjčuješ boty v půjčovně, je i problém mít potřebnou stélku – pokaždé můžeš mít botu trochu jinou a stélka tam nemusí sedět.

21.03.2013 16:39:26 #9 

Handulka

Ze zkušenosti vím, že hodně lidí špatně srovnává ponožku, eventuálně si bere i několik ponožek ( hlavně aby nebylo zima, že ? ).Máš jen lyžařskou podkolenku na holou nohu, nezastrkáváš do boty prachovku od oteplováků či nohavice od funkčního prádla? Nesmějte se, nevěřili byste, kolik lidí to ještě dnes běžně dělá. Pokud noha mravenčí, zapni přesky tak, že méně to už nejde a postupně začni utahovat. Jezdit v neutažených botách na mírném svahu se klidně dá, alespoň bude lepší technika. Jako baletka asi budeš mít silná lýtka a to bude také problém. Přezky přes lýtko jdou u dražších modelů zcela přendat až o další asi 2cm.Taky můžeš zkusit zvednout si jen patu podpatěnkou. Já to zkoušela nejdřív složeným kartonem a když to fungovalo, koupila jsem podpatěnky – na jedné noze 2 na druhé jednu. Nejlepší je asi zajít si nechat udělat otisk nohy a boty a vložky podle toho, ale to jsme v jiné cenové kategorii.

22.03.2013 02:53:01 #10 

goldone

>> #1, Corty, 20. 03. 2013 18:34:28

Nevim,skoly nemam,studovanej nejsem,ale zarazi mne jedna vec:pises,ze mas 170/65.Takze rozhodne nejsi zadna pohubla nitenka.A jestli jsi opravdu delala balet,tak ja osobne bych vsazel na to,ze budes mit poradne namakana lytka a chodidlo(myslim nohu od kotniku dolu)taky nebude z nejslabsich.A sam z vlastni zkusenosti vim jak je neprijemne kdyz si druhou(pocitam od spicky) prezkou div nerozmacknes nart.Bolest prichazi velmi brzo.A taky uz jsem videl pripad kdy na pomerne stihle noze spodni 3 prezky byly v poho,ale horni pres osvalene lytko skrtila i na prvni zub.Z toho jak se popisujes usuzuji,ze boty jsou ti spis uzke prave z techto duvodu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo