brusenie hran - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

brusenie hran

29.11.2007 23:13:27 #1 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) zdravim, potrebujem poradit, pod akym uhlom nabrusit hrany, ako z boku tak z plochy,ako nabrusit lyze na freeride. nikde som nic k tomu nenasiel ako rozne uhly ovplyvnuju vlastnosti lyze. v obchode mi povedali ze kazdy vyrobca to brusi inak od novoty, tiez som to nejako nenasiel, potreboval by som volkl mantra a dynastar legend 4800, vdaka moc za kazdu radu

30.11.2007 19:44:57 #2 

administrator

(arsi, ) Nazdar. Trocha si ma zaskočil,tým že sú to freeride lyže.Skôr som zvyknutý na závodné.Tak na úvod:ešte dôležitejšie než uhol a ostrosť hrany je,aby bola hrana po celej dĺžke rovná a bez sekov po kameňoch.To odstrániš pomocou diamantového pilníka,alebo brusného kameňa(Arkansas napr.)Aj keď si hrany nebudeš brúsiť sám,takýto pilník/kameň by si mal mať,lebo seky na hranách sú časté a odstrániť ich nie je problém.Uhol ako spodný,tak aj bočný ovplyvňuje vlastnosti lyže dosť značne.Čim ostrejší je uhol bočnej hrany,tým lepšie drží lyža na hrane aj na tvrdom povrchu,atď.Teda ak berieme 90 stupňov ako nulu,tak ostrejší uhol je 89 a potom 88,87,86.Spodná hrana je naostrejšia ak je v rovine so sklznicou,teda 0 stupňov,čím viac ju podbrúsime,teda 0,5 0,7 1,0 1,5 stupňa tým je tolerantnejšia na chyby.Napríklad:boč­ná hrana 86 stupňov+spodná hrana 0,0 –0,5 stupňa je velmi agresívne nabrúsená lyža vhodná na slalom.Na freeride lyže by som osobne dal 88 stupňov bočnú hranu+1,0 stupňa podbrus spodnej hrany/v oblasti špičiek a koncov lyže 1,5 podbrus.Nemám to odskúšané,nejazdím freeride.Kámošovi som takto podobne brúsil skialpy a doteraz sa nesťažoval:-))

01.12.2007 19:37:11 #3 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) vdaka moc, prave riesim, ze chcem kupit nejaky vercajk na brusenie hran a robit si to sam, len som nevedel ako to brusit, aky uhol zvolit, pozeral som nejake veci od Toko alebo Swixu, potrebujem naspekulovat hrubku pilnika a kamena a tak

01.12.2007 22:36:56 #4 

administrator

(arsi, ) Vela šťastia.Kupovať výbavu na vlastný servis v maloobchode je celkom patália,ale pri troche šťastia sa aj to dá.Ak to nechceš hnať od začiatku do extrému,vykašli sa na brúsenie spodnej hrany úplne.Ja som to kedysi tiež tak robil a raz za rok to odnesieš do dobrého servisu a necháš si spraviť sklznicu a spodnú hranu na kameni.Prípravkov (uholníkov)na brúsenie bočnej hrany je spústa,skús vybrať taký do ktorého sa dajú upnúť skoro všetky lyžiarské pílniky a dá sa na ňom nastaviť viac uhlov hrany.Sú aj vinkle napr.Toko len na jeden uhol,aj tie sú super,len si musíš dobre premyslieť na aký uhol chceš brúsiť.Alebo kúpiš viac kusov.Pred samotným brúsením jedna dobrá rada:je úplne jedno aký máš vinkel/brúsič, úplne s každým si ničíš sklznicu(jemné kovové piliny+pohyb).Dá sa s tým jednoducho vybabrať,polepíš si celú plochu sklznice širokou pap.krepovou maliarskou páskou a po brúsení ju strhneš dole aj s bordelom.Po tejto páske zostáva len nepatrne lepu.Mne je to jedno,lebo lyže neustále voskujem,tak to vyčistím horúcim voskom a v poho.

02.12.2007 18:58:44 #5 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) vdaka moc, s tou pataliou mas pravdu, ked chces nieco vidiet nazivo a nie iba na nete, v obchode som pozeral SWIX Edger Comp, ale naprd je to, ze ide don iba 1 maly pilnik, brusne kamene a ine komponety v tej velkosti don nerobia, zatial mi vychadza File Guide Pro, je to drahsie, nebrusi z plochy ale pride mi univerzalny, urcite nebudem brusit jedny lyze a iba sebe, preto chcem nieco s roznym rozsahom uhlov a nech do toho pasuje viac pilnikov a kamenov, len neviem ako moze byt pilnik alebo kamen, prip. diamant max siroky a hruby aby sa tam dal upnut

03.12.2007 13:08:49 #6 

administrator

(flexMR, flexmr@gmail.com) zdravim ta, ja som mal podobne otazky (mam skialpove k2 shuksan a mt.baker), napr. k2 ma na webe http://www.k2telemark.com/support/ (pozri ot. 10) uhly: 1 stupen od sklznice a 88,5 bocny uhol, ak som dobre vyrozumel. tiez som riesil otazky pilnikov apod., dobry vyber je napr. na http://www.tokowax.cz.

03.12.2007 14:39:28 #7 

administrator

(arsi, ) Inak,tu na stránke má I.Sosna slušný článok.Len aby sme sa moc neopakovali:-) http://snow.cz/…veni/90.html to Ludo: ohladom pílnikov,do dobrého brúsiča sa dajú vložiť všetky lyž.pílniky a diamanty.Pílniky majú dĺžku cca 100–200mm ,šírku cca 12–25mm a hrúbku asi do 5mm.Komplet výbavu je treba vyberať opatrne,aby ste nenákúpili zbytočnosti,ktoré nevyužijete.Na začiatku sa to stáva,chcete ušetriť,kúpite lacné a často jednorázovky a potom na to padá prach a kúpite nové.Mne sa to tak stalo kedysi,nič som si nepozisťoval a potom som ešte dlho kamarátom rozdával „zbytočnosti“.Treba sa zmieriť s faktom,že to nestojí pár korún a výbavu kupovať postupne.Každú sezónu niečo.Slušná výbava podľa mojích skúseností stojí asi 20 000 SK vrátane základných voskov(väčšie balenia).Toto sú velkoobchodné ceny.Samozrejme sa to dá skresať aj na rozumnú cenu,napr. na freeride/skial­p/rekreačné lyžovanie by toho stačilo omnoho menej.Ale aj tak treba počítať asi s takými 8 litrami.A ak by sa mala brúsiť len bočná hrana a už nič viac,tak asi 4 000 SK(brúsič,1 hru­bý pancier.pílnik,2 jem­nejšie pílniky,1 dia­mant).Neni v tom započítaný serv.zverák,stôl,vos­k,žehlička,at­ď.Jednu vec neodporučam nikomu a to nevoskovať horúcim voskom.Je neuveritelné ako sa ničí sklznica lyžovaním,servisom.

03.12.2007 17:33:10 #8 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) vdaka za rady, vcera som este brusil po nete a nasiel som znacku kunzmann, na levnelyze.cz, nic mi to vsak nehovori. su to nemci snad by mohli byt kvalitni, ale vraj ani mercedes uz nie je co byval :-), celkom by sa to dalo u nich vyskladat vsetko spolu, nemate s tym skusenosti? vdaka

03.12.2007 20:31:12 #9 

administrator

(arsi, ) Kunzmann je úplne v pohode.Sú dobrý,ani sám neviem kto vyrába originál:-)Totiž ak si porovnáš viac firiem,napr.Kun­zmann,Snoli,Vo­la,Toko,Swix,Hol­menkol,atď,zis­tíš,že majú mnohé nie podobné,ale identické výrobky!Líšia sa len farbou a firemným logom.Takže riešiť značky fakt nemá význam.Všetci sú dobrý.Ide len o to vybrať si správny produkt.Na tej stránke,čo si udal,takto: http://www.levnelyze.cz/…el-2684.html
http://www.levnelyze.cz/…es-2694.html
http://www.levnelyze.cz/…es-2691.html
http://www.levnelyze.cz/…es-2689.html
http://www.levnelyze.cz/…rd-2688.html

http://www.levnelyze.cz/…ne-2687.html
Ceny som ani nepozeral,rýchly výber,sorry.

03.12.2007 22:03:43 #10 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) vdaka za tipy, pilniky su ok, len ten uholnik mi pride drahy, zaujal ma ako prvy tento http://www.levnelyze.cz/…us-2666.html, pripadne http://www.levnelyze.cz/…ii-2662.html a http://www.levnelyze.cz/…er-2661.html tie su aj s pilnikom a finiserom alebo ak by som pouzil uholnik, bez lozisk, http://www.levnelyze.cz/…de-2683.html, bude v tom velky rozdiel? ratam kazdu korunu, dost som sa vyhadzal z penazi, musim pomaly, kupil som nove lyze aj s viazanim a pasmi, ziadna sranda :-) vdaka za kazdu radu.

04.12.2007 00:00:35 #11 

administrator

(arsi, ) Potom môžem odporučiť len tento: http://www.levnelyze.cz/…de-2683.html Tie ložiská znižujú trenie,je to lepšie,ale ak sa používa maskovacia páska na sklznicu malo by to postačovať.Tie ostatné uholníky nemôžem odporučiť,lebo sú určené len konkrétny typ pílnika.Nie sú vôbec univerzálne.

04.12.2007 22:18:13 #12 

administrator

(ludo, dureje@gmail.com) Vdaka moc za tipy, tak to nejak osefujem ako vravis

26.12.2007 09:50:28 #13 

administrator

(Dalibor Růžička, daloss@centrum.cz) Mám lyže Atomic pro model 109–65–99 (16 metru) hrany ne jsou od novoty upravené na technickém sněhu se zařezávají. Chtěl bych poradit jak nabrousit spodní a boční hranu, nejsem závodník, jezdím razantnější styl. Chtěl bych aby více točily..?

26.12.2007 20:57:14 #14 

administrator

(začiatočník, ) Pri brúsení zboku pilníkom pomocou uholníka je pilník v polohe šikmo ku hrane. Seky na pilníku sú tiež šikmé na os pilníka, takže vlastne sú dve polohy sekov pilníka ku hrane – podľa toho na ktorú stranu vinkla pilník upneme. Ako je to správne – seky pilníka skôr šikmo alebo kolmo ku hrane ? Ešte jedna otázka – musí sa brúsiť iba v smere jazdy, alebo to nie je až také dôležité ? Vopred ďakujem za radu.

27.12.2007 21:34:24 #15 

administrator

(arsi, ) Nechcem ťa zavádzať nejakou hlúposťou,neviem ako iným,ale mne je najlepšie viesť os pílnika šikmo na os hrany.Presný uhol vychýlenia neriešim,len tak pocitovo,mierne,aby som koncom pilníka nezavadil o viazko.Na mnohých pilníkoch je šípkou vyznačený smer v akom zaberajú seky.Brúsiť v smere jazdy by sa malo,ale správne si uhádol,že to nie je takmer vôbec dôležité.Ak používaš po pilníku diamant vyhladíš si ním všetky stopy po brúsení.Ak aj nie,rozdiel v smere brúsenia pri jazde nespoznáš.

29.12.2007 01:04:56 #16 

administrator

(ivan, ) 1. Díky arsimu je řada dotazů kvalitně zodpovězená. 2. Ceník Kunzmann mi nepřipadá nijak ohromující. Relativně levné jsou především krátká brousítka do různých držáků. 3. Pro porovnání se podívejte na sortiment Snoli, např. na této adrese: http://www.maislinger-snoli.com/…ogsnoli.html A pak si zavolejte dovozci pro ČR Ing. Seidlové (telefon 602 610 551), která nabídne opravdu dobré ceny (a časem je dá na snad konečně zprovozněné vlastní stránky). 4. K dotazu na úhel zubů pilníku vůči hraně: lze brousit tak i tak, tedy pilník obracet na obě strany. Naopak zachovat je třeba základní zásadu pilování – záběr pilníkem jenom při pohybu dopředu s tím, že vzadu vždy zůstává stopka pilníku, resp. jeho část bez zubů v případě, že pilník klasickou stopku nemá. 5. K vlastnímu broušení, když odečtu stůl a dobré svěráky (např. kdo má slušnou dílnu, dokáže si zařídit bez nakupování drahých speciálních výrobků), stačí poměrně málo věcí a ne všechno musí být drahá značková věc. Např. doleštit hranu lze velmi jemným šmirglem, dobrou svorku lze sehnat v hypermarketu za dvacku. 6. Před pár lety jsme ve SNOW o broušení udělali celou sérii hodně podrobných článků. Nadhodím k úvaze, jestli nedozrál čas k opětovnému otevření tématu, protože dorůstají další a další zájemci o přípravu lyží vlastníma rukama.

29.12.2007 21:44:43 #17 

administrator

(arsi, ) to Ivan: Dík Ivan. Snoli sú tiež fajn.Asi sa budem opakovať,ale nedá mi nespomenúť,že veľa výrobcov robí identické výrobky.Treba sa potom zariadiť len podľa lepšej ceny.Čo sa týka možného článku o úprave lyží v papierovom SNOW,tak to by bolo vynikajúce.Veľa ľudkov tie staršie čísla nevlastní.Ak by na to nebolo miesto,možno aj na tejto stránke by to nebolo zlé.Aj keď na webe je toho hafo:články/ma­nuály/diskuzi­e/rady.Len to neni po česky/slovensky­.A papier je len papier,pekné fotky atď. to all: trochu ma mrzí,že som nedokázal odpovedať Daliborovi na jeho dotaz: „Mám lyže Atomic pro model 109–65–99 (16 metru) hrany ne jsou od novoty upravené na technickém sněhu se zařezávají. Chtěl bych poradit jak nabrousit spodní a boční hranu, nejsem závodník, jezdím razantnější styl. Chtěl bych aby více točily..?“ Asi som to nepochopil,ak niekto áno,tak mu pomôžte. ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK

30.12.2007 00:51:40 #18 

administrator

(ivan, ) Arsi, nedávno jsem na totéž reagoval na Carvu. Protože SNOW žije jen z peněz vydělaných inzercí (+ trochu prodejem), je třeba kvalitní informaci nějak zhodnotit. Fakt je, že na papíru k ní lze získat inzerci, zejména pokud by se udělalo jako nadčasová příručka, samostatný sešit apod. I já coby autor mám zájem na tom, aby se to maximálně zhodnotilo. Takže je to třeba zvážit, osondovat, připravit… Uvidíme. ***** Ad Atomic a broušení: nevím, jestli jsem pochopil formulaci „hrany ne jsou od novoty upravené na technickém sněhu se zařezávají“ – bohužel je to pro mě opravdu na hranici srozumitelnosti. Dalibore, zkus to zformulovat lépe a po sobě si to přečíst. Předběžně bych si tipl na klasickou situaci nedostatečného odklonu v oblasti předních kontaktních bodů, možná (jsou to Atomic) v kombinaci s konkávností. Odpomocí by mohlo být opatrné zvětšení odklonu, už pár jemných tahů pilníkem bývá v takovém případě znát. Tenhle problém je velmi častý a troufám si říct, že „zařezávání“ je nejčastěji způsobeno právě nedodržením jmenovitého odklonu hrany. Ten by v koncích kvůli snadnějšímu zahájení měl být spíš větší než ve středu lyže, ale z mašiny bohužel lyže často vylezou naúhlované opačně. Tedy vlastně „nedoúhlované“. Když napíšeš víc, můžeme to dál rozebrat a podle možností zobecnit, aby z toho něco měli i ostatní.

14.01.2008 10:01:21 #19 

administrator

(ttw, servis@vistacar.cz) Arsi a Ivane, prosím, dotaz na Vás. 1.Je schopen lyžař na normální sjezdovce poznat zda je lyže nabroušená na 88 nebo 89 °. ( Je mi jasnbé že se dá těžko specifikovat pojem normální lyžař a normální sjezdovka ale jstli na to jde odpovědět tak poprosím ). 2. Pokud dojde k vydání popř. zveřejnění nějaké publikace ohledně domácího servisu lyží, můžu Vás poprosit o upozornění?. 3. Arsi – asi jsem to špatně pochopil, ale ty zažehlení skluznice horkým voskem doporučuješ nebo ne. Já takto lyže připravuju celé rodině už dlouho a nepozoruji že by se stav skluznice nějak zásadně měnil k horšímu.

14.01.2008 11:12:09 #20 

administrator

(arsi, ) 1.Na prvú otázku neviem jednoznačne odpovedať.Záleží na skúsenostiach lyžiara či to spozná.Samozrejme ak sa uhol zmení na tej istej lyži!Skôr by som povedal,že bude poznať rozdiel medzi 87° a 86°.
2.Táto časť je špeciálne len pre Ivana.
3.Ja zažehlenie horúceho vosku rozhodne odporúčam!Ospra­vedlňujem sa,asi ma viacerí nepochopili.Tak krkolomne formulovať vetu dokážem asi iba ja:-)Chýba mi tu tlačítko edit:-(

15.01.2008 22:05:07 #21 

administrator

(ivan, ) Dotaz: „Arsi a Ivane, prosím, dotaz na Vás. 1.Je schopen lyžař na normální sjezdovce poznat zda je lyže nabroušená na 88 nebo 89 °. ( Je mi jasnbé že se dá těžko specifikovat pojem normální lyžař a normální sjezdovka ale jstli na to jde odpovědět tak poprosím ). 2. Pokud dojde k vydání popř. zveřejnění nějaké publikace ohledně domácího servisu lyží, můžu Vás poprosit o upozornění?“ Ad 2. Určitě by to bylo patřičně anoncované jak zde na webu, tak i v papírovém časopisu. Ad 1. Těžká paušální odpověď. Stručně a nevyčerpávajícně řečeno, záleží to na 1. lyžaři, 2. pistě, resp. sněhu, 3. lyži – charakter, tvrdost, 4. celkovém nabroušení. Lyžař: jeho technická zdatnost, cit pro hranu, vedení lyží. Pista/sníh: čím měkčí, tím více se rozdíly stírají, čím tvrdší, tím více jsou cítit. Lyže: měkká „šunka“, u níž je torzní tuhost nevalná a jež je obvykle vybavená plastovým vázáním a plastovou podložkou, které taky do určité míry povolí, neumožní tak přímý a dokonalý přenos sil, aby byly cítit nuance. Naopak tvrdá lyže s pevným vázáním, kde se sil „ztratí“ co nejméně, přispívá k vnímání rozdílů. Nabroušení: víc než na rozdílu 1 stupně z boku (= podbroušení) záleží na odklonu z roviny skluznice. Jednak proto, že je součástí výsledného úhlu hrany (1 stupeň odklonu + 89 podbroušení dává 90 stupňů), jednak proto, že úhel odklonu zásadně rozhoduje o ovladatelnosti lyže. Takže třeba lyže nabroušená na 89, kdy ale nebude dodržený odklon ve špičce (velmi častý problém, lyže nechce do oblouku, zařezává se), bude nepříjemná, kdežto stejná s 88 a dobrým odklonem bude uživatelsky příjemnější – přestože principiálně by 88 mělo být „ostřejší“ a náročnější než 89. Pokud by byly dvě úplně srovnatelné, dobře nabroušené lyže s 88 vs. 89 stupni, myslím, že by běžný lyžař na průměrně tvrdé upravené pistě zaznamenal rozdíl jen minimální až žádný. Před pár lety jedna parta Němců tohle sledovala u slalomek Dynastar, ale link na výsledky bych musel složitě hledat. P.S. Žasnul jsem, že moje švagrová (nemá ani 60 kilo) celkem v pohodě loni jezdila na mé slalomce Sporten AHV 06 broušené cca 0,5/cca 86 („ale nemohla jsem se moc flákat“), letos naprosto v pohodě pojezdila na výkonnostně podstatně nižší lyži (Sporten Phase – btw. nádherná lyžička!!!) broušené z fabriky na 1/88 nebo 87. Neboli podstatné je, aby lyže byla celkově udělaná správně, a pak se dá jezdit na různých úhlech.

17.01.2008 15:45:23 #22 

administrator

(Pavel, cermapve@schaeffler.com) Poradte, jaka ma byt geometrie hrany lyze? Jsem prumerny lyzar. Jezdim na Atomic C9. Dve sezony jsem jezdil na vyrobcem nabrousenych lyzich a vse bylo OK. Letos jsem nechal udelat kompletni servis lyzi i s brousenim hran. Lyze podkluzuji na sebemensi plotne nechal jsem prebrousit a porad stejne. Myslim si, ze je to spatnou geomerii a provedeni brouseni. Dik

17.01.2008 22:58:54 #23 

administrator

(ivan, ) Obecně platí, že geometrie má odpovídat lyži, sněhu, způsobu jízdy a lyžaři. Neboli že neexistuje jedna všezahrnující kouzelná formulka. Nicméně naúhlování mezi 1/88 a 0,5/87 je nejobvyklejší. Uváděný konkrétní případ může být způsoben špatně provedeným nabroušením, ale vyloučit nelze ani určité specifikum lyží Atomic s betakonstrukcí. Některé z nich vykazují totiž z výroby určitou konkávnost ve špičce a patce. To znamená, že lyže je tam vydutá tak, že střed skluznice je oproti krajům a hranám „zanořený“. (To je prostě fakt, mazal a stahoval jsem dneska tři páry Atomiců a tuším dva z nich tohle měly. Pozná se jak při zažehlování, kdy tam žehlička pořádně nebere vosk, tak při stahování, kdyje třeba malinko prohnout cidlinu.) To vytváří hodně agresivní poměry, se kterými ta lyže ale počítá (četl jsem kdysi dokonce, že se při zahranění jakoby „narovná“ – ?) a v takovém stavu z fabriky prostě funguje. Když se taková lyže přebrousí do roviny s větším odklonem hran, tuto svou přirozenou konkávnost a tedy i agresivitu ztratí a působí, jako že že nedrží. Nevím, jestli je právě tohle tento případ. Mohlo by také jít o prostou ztrátu původních vlastností, přebroušením zvýrazněnou. Bylo by třeba lyže vidět, případně se na nich svézt.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá