Jak nabrousit - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jak nabrousit

22.02.2008 18:58:00 #1 

administrator

(PETR, ) Letos jsem si nechal nabrousit lyže u stejného servisu jako před 2 roky a na kopci mě čekalo nemilé překvapení, z vynikajicích lyží ( HEAD C 300 chipsystem ) se staly nevyzpytatelně se zařezávající mrchy. Nevíte někdo čím to je ? Prý se mají špičky a patky nepatrně nabrousit do tupého úhlu ?

22.02.2008 19:04:20 #2 

administrator

(kamil, ) zkus ztupit úsek okolo špičky a mělo by to být v pohodě. v lyžařských obchodech se na to prodává taková speciální gumová kostička…

22.02.2008 22:21:07 #3 

administrator

(arsi, ) Stáva sa to keď nie je dostatotočný podbrus spodnej hrany.V oblasti špičiek aspoň 0,5°.A ak je hrana po celej dĺžke podbrúsená o 0,5°,tak by oblasť špičiek a pätiek lyží mala byť podbrúsená o niečo viac.Napr.o 1,0°­.S tým sa obráť na servis kde ti lyže robili.Nepatrné zatupenie oblasti špičiek a pätiek ti ale pomôže tiež.Nepotrebuješ ani brúsnu gumu,stačí brúsne plátno/papier a jemne zatupiť.Stačí trocha.Zatupiť viac môžeš kedykoľvek.

23.02.2008 00:11:56 #4 

administrator

(petr, ) Moc děkuji, ten podbrus je pod 90° nebo nad 90°, co mám rozumět pod pojmem spodní hrana ?

23.02.2008 03:29:01 #5 

administrator

(ivan, ) V naprosté většině případů jde o nedodržený odklon hrany (= úhel od skluznice) v oblasti předního kontaktního bodu. Můžeš ověřit jednoduše: přilož v tom místě lyží napříč skluznicí, tedy kolmo na hrany, něco spolehlivě rovného (ideálně radeko nebo něco kovového, poslouží i pravítko) a sleduj, jestli se toto „rovnítko“ přímo dotýká hran (právě kov na kov je dobře slyšet). Správně by nemělo. (Toto jsem napsal brzy večer, pak přerušil, usnul, a mezitím to vlastně zodpověděl arsi. Takže dále jen na dovysvětlení.) Hrana není v rovině se skluznicí, nýbrž o trošku (právě o ten úhel, jak píše arsi) tzv. odkloněná „nahoru“. Tím pádem nemá nastat situace, že hrany „leží výše“ než skluznice – což poznáš právě tím, že se jich kovová spojnice, např. to radeko, dotýká. Kdyby tam bylo aspoň těch 0,5 stupně, ale bývá to naopak. Lyže se v měkké špičce kroutí a chová jinak než tlustší pevnější střed, a tak lze lyže dostat i z mašiny takto nedobře nabroušené. Takových jsem už viděl spousty a plno v ruce opravoval. Strhávat pracně vytvořené ostří sice maličko pomůže, ale neřeší příčinu. Tou je stav popsaný výše. Myslím, že takové nabroušení je důvodem k reklamaci: chtěl jsem a vy deklarujete 0,5, ale nedodrželi jste to po celé délce hrany, takže dejte do pořádku. Je ovšem otázkou, zda tam, kde to klidně takhle vypustí, má cenu chtít nápravu. Pokud by totiž strčili lyže do mašiny znovu, ty zbytečně absolvují další cyklus broušení jen kvůli pár centimetrům ze strany skluznice. Jednoduchou odpomocí je udělat odklon pilníkem v ruce. V zásadě na to nemusí být ani vodítko s úhlem. Ale bylo by dobré vidět napřed někoho, jak to dělá. Pár tahů pilníkem dělá divy! Jinak je samozřejmě pravda, že nemá cenu kupovat drahou Schleifgummi (to je ta kostka tzv. brusné pryže), stačí jemný šmirgl za pár korun. A jenom se to lízne, hlavně když není hrana pořádně vyleštěná a hrozí na ní ponechaný grot, nebo když je sníh vyloženě zařezávací, tedy typicky nový hodně tupý. „Spodní hrana“ je strana hrany v rovině skluznice, kdežto „boční hrana“ je její strana z boku lyže. A „vrchní hrana“ pak je u některých lyží hrana horní části lyže.

23.02.2008 13:22:20 #6 

administrator

(petr, ) Tak jsem to teď zkoušel pomocí toho radeka, zdá se mi, že špičky snad bodbroušené jsou, ale zbytek lyže až k patce asi nikoliv, ten půlstupeň těžko odhadnout. U nových lyží jsem si také všiml, že boční hrana v oblasti špiček a patek má jinou strukturu broušení, pravděpodobně je tam jiný úhel ?

25.02.2008 02:30:59 #7 

administrator

(ivan, ) Jestli je nulový nebo skoro žádný odklon ve středu, je důsledkem zařezávání, zejména pokud je lyže měkčí a v průhybu hodně zatížená. A jestli je hrana zmršená i z boku, je to asi celkově zfušované. Takové hrany vídám, je to nedodržení úhlu a není to záměrné, z boku se variabilní broušení běžně nedělá. (Kdysi jsem od dneska velmi dobrého servisáka, když se to ještě učil, dostal lyži, u níž byl rozdíl bočního úhlu na jedné straně tuším 4 stupně.) Chtělo by to všechno pořádně srovnat. Šlo by to asi v ruce, ale jestli je to o hodně (boční), nechal bych na tom ruce a pilník, takže lepší by byla mašina. Podívej se na centra Montany, najdi si nějaký topservis a nech to přejet.

25.02.2008 22:17:06 #8 

administrator

(PetrAT, ) Dnes jsem se díval na Salomon 3V slalomka. Nebyl to letošní model. Ty hrany byly tak zoufale uzoučké, užší než u Atomiců. Na Elanech mám určitě nejméně dvoj násobnou šířku.

26.02.2008 19:50:57 #9 

administrator

(arsi, ) Moc som sa nesledoval,aké široké majú hrany nové race stock lyže z fabriky(bez fabrického tuningu na želanie).Len viem,že na Fischerkách sú uzučké a u „konkurencie“ som to pozeral len na Rossi a tam boli omnoho širšie.Ale ako vravím iné značky som nepozeral.

26.02.2008 20:23:50 #10 

administrator

(arsi, ) …Moc som to nesledoval…
prepáčte.
tlačítko edit by bolo skvelé:-)

29.02.2008 15:45:08 #11 

administrator

(Truhlík, ) Tady je stránečka, ale je to spíše o úhlech http://www.tooltonic.com/conseils.asp

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo