Na hrudi obra obláček zlatý - strana 12 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Na hrudi obra obláček zlatý (diskuze strana 12)

Nalezené položky: 941 « První | < Předchozí | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Další > | Poslední »

28.12.2013 19:58:56 #331 

˘Ö˘Krab muž

>> #330, adam 1, 28. 12. 2013 19:43:09

Děkuji, těším se dobrému fyzickému zdraví.

Podobně jako navvy jsem dlouho jezdil jen na běžkách, pak jsem je na pár let upozadil na úkor sjezdovek. Teď zvolna naplavávám v bazénu kilometry (čímž vhodně kompenzuji cyklistiku), posiluji při tom ruce a trup, což bych rád zúročil i na těch běžkách – snad mi to aspoň trochu pojede.
Sjezdovky jsou super, ale pocit dobře jedoucích běžek …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.12.2013 22:47:56 #332 

ivan

>> #321, MPS, 28. 12. 2013 14:46:44

Za 186/21 m a „full camber“ mají ode mne dvojitou pochvalu. Ovšem určení lyže 115–71–100 jako 50/50 pista/terén je hodně mimo, to tak naposledy možná před 10 lety, a to už ani tehdy spíš ne.

U těch Salomon X-Race (jsou-li to ony, jiné mi tam nepasujou) se „zvednutými špičkami“ (kdo by to byl řekl, takové unikum!) „a patkami“ a „carve rockerem“ bych toho při lopatě 120 zase tak moc nečekal (120–73–98/19 m ve 180 cm).

29.12.2013 00:23:29 #333 

MPS

>> #332, ivan, 28. 12. 2013 22:47:56

Jo ty Salomony to sou ony,paradoxně mi tam ten rocker nijak nevadil,sou pocitově točivější než ty Blizzardy,ale vedení v oblouku měly hodně slušný. Kdybych se trochu zamyslel našlo by se to ho i víc,teď mi napadly ještě Rossignol 9 GS,ty maj ale taky rocker a vůbec největší překvapení 13/14 sou určitě Dynastar CR 74 a 78(jo to už je celkem tank a taky rocker, ale R k 20ti a svezení famozní)někdy si říkám že Dynastar i přesto že nepatří mezi moje oblíbený značky má snad patent na dokonalost. Ten Blizzard je ale taková největší klasika která už se těžko hledá.

29.12.2013 00:44:15 #334 

ivan

>> #333, MPS, 29. 12. 2013 00:23:29

Mohlo by to souviset s tím, že Tecnica = Nordica + Blizzard se čím dál víc tlačí do alpských disciplin. Před pár lety nebyl na Blizzardech skoro nikdo, teď už pár lidí ano. A Nordica měla hlavně dobrý slalomky, k tomu pro Viki R. obřačku. Pak přidali obřačku a ryzí slalomář Neureuther najednou v GS vylítl neuvěřitelně nahoru s ním podobně Dopfer. A loni nakonec Paris vyhrál i Hahnenkamm a málem i sjezd WC.

A s tím, jak si budujou jméno v tomhle segmentu, by měli nabídnout výkonnou lyži i sjezdujícímu fanouškovi jedné nebo druhé značky. Který sice nebude brát přímo obřačku, ale ocení nějakou podobnou.

Blizzardu se obdivuhodně podařilo během relativně krátké doby vrátit do povědomí amerického lyžaře. Pamatuju, jak ne tak dávno ho většina tamějších považovala za „extinct brand“, protože se ani nedovážel, ani ho neznali z WC.

Bude zajímavé sledovat, jak obecně dopadnou skončené holčičí GS 183/23+. Podle mě by je další roky klidně mohli nabízet. Akorát asi nebude coby „ex“ a jako stále stejná dostatečně sexy. Ale kdoví?

Dynastar, myslím si, dělal v top segmentu vždycky dobrý lyže (akorát mi jedna obřačka kdysi záhy rozkvetla, ale to jsem ještě netušil, že mám hudbu budoucnosti – speed rocker). Nevím, jak v poslední dekádě, ale předtím měl jeho racestock výhodu, že těch lyží dělali hodně málo, takže to nebyla masovka jako Rossi nebo Atomic.

Taky oni trochu posílili závodní oddělení, řekl bych. Ale možná jenom přesunuli některé závodníky z Rossi na Dyna, aby byla značka víc vidět?

29.12.2013 20:12:35 #335 

˘Ö˘Krab muž

TO TU JEŠTĚ NEBYLO
aneb zrodila se nová hvězda fóra

Buzzy & ještě jednou Buzzy jako základ pro rozjímání a předsevzetí do dalšího roku.

Ahoj, já sice patřím do skupiny „nežádoucích“ diskutérů, ale přesto bych ti rád pomohl. Teď to neber nějak zle, ale jedeš úplně špatně, takže je dobře, že s tím chceš něco udělat. Ale budeš s tím mít hodně práce, protože ses naučil spoustu zlozvyků, který teď budeš hůře odstraňovat. V několika formách zde zaznělo, že jedeš po vnitřní. Přendat váhu ale nebude v tvém případě vůbec snadné, protože „cpeš rameno do oblouku“, takže máš těžiště úplně mimo lyže a stačí jen o trošku víc zavřít oblouk a neustojíš to. Takže co ti navrhuji je prosté. Dej si mnohem širší postoj, tedy víc než na šířku ramen. Pak ho můžeš časem zase zmenšit, ale to až budeš na správné noze. Širší postoj ti de facto znemožní všechno tahat přes vnitřní. Pomalu pak začni zkoušet zatáčet jen přes vnější, tu vnitřní úplně odlehči a nech jí jen jet rovně. až ten oblouk utáhneš čistě z vnější, tak tam tu vnitřní pomalu začínej zlehka vkládat a nech jí, ať si to po tej hraně vyjede sama, ale furt stůj na vnější. Časem si na ní zase stoupneš, ale teď se na ní musíš odvyknout. Co se týče horní části těla, tak se musíš komplet zpevnit! Obě ruce drž před tělem, ale zpevni se. Pro představu postoj jako Golem v Císařovo pekařovi, ale o trochu víc v předklonu. Hlavně nesmíš cpát vnitřní rameno do oblouku, stačí bejt pevnej a když půjdou správně nohy, tak tě to samo do oblouku „vtáhne“. Nijak se sebou „nešvíkej“ a mysli hlavně na nohy. Jediné, co bych ti teď doporučil pro ruce je to, aby ses podíval jak se jezdí slalom. Oni jdou do tyče holení a „vnější rukou“. Tak si pak můžeš zkoušet představovat, že jedeš na tyč a snažíš se dostat tam tu vnější ruku. Pomůže ti to nepředsunovat rameno a ruku a tím pádem i vnitřní lyži. Bohužel po netu to moc nejde vysvětlovat a i live je těžké to někoho přeučit, ale třeba ti to nějak pomůže.

Už jsem pár lidí učil a stejně tak přeučoval, takže vím, proč to píšu. Předklon učím tak, jak byl vysvětlenej mně. Tedy de facto snažit zlomit boty. Celkem jednoduchá a jasná pomůcka, takže o stupních nic nevím. A ta široká stopa je proto, že dokud neví, jak vyjet oblouk po vnější, tak si vždycky pomůže tím ramenem, rukou a ve výsledku pak stojí na vnitřní. Těžiště je myšleno tak, že při snaze zavřít oblouk, prostě do toho trošku víc šlápnout, to nemá šanci ustát. Prostě upadne na bok. Stejně jako když se třeba převažují jezdci při MotoGp. Ta široká stopa ho donutí točit správně, protože z ní se takhle snadno nevykloní. A jak jsem napsal, až to bude dělat správně, může zase zmenšit stopu. Ale v oblouku musí stát v lyži, ne vedle ní, jako teď. (i když ležíte tělem na sjezdkovce, tlačíte kolmo do lyží, a čím víc je nakloníte, tím víc se nakloníte i vy.) Lyžovat mě učili totální magoři a cholerici (řekl bych taková definice trenérů závodního lyžování), takže co umím, vím od nich a co když někoho učím, tak se snažím vymyslet způsob, jak je to naučit.

Toto si tady musím uložit, protože jde o věci úplně nové, stojící za hlubší promyšlení a reflexi. Kéž v sobě najdu dost odvahy a síly.

Doteď to bylo pro mě lehce nepochopitelné, s mírnou příchutí silvestrovského veselí. Od teď v tom cítím i jakýsi osten smutku. Podle všeho je Buzzy podobně starý nebo o trochu mladší než já. Myslí to dobře. Chtěl bych lyžování vnímat také tak jednoduše.

Buzzy

Jen bych chtěl dodat, že je strašně složité o tom psát tak, aby to bylo chápatelné. To se prostě musí ukazovat na svahu. Za druhé se netajím tím, že nemám žádný kurz, certifikát atd, kde bych získal znalost teorie a cvičení. Na mě trenér pouze řval věty typu: „jedeš na lyžích, nesereš, tak vyndej tu prdel z oblouku. atd.“ a už je to sakra dávno, co jsem přestal závodit. ale protože mě o to ty rady lidé žádají, tak si nějakou cestu jak je to naučit musím najít. pokud si někdo myslí, že to je totální nesmysl, tak je to jeho věc. ale já si za tím stojím. čím užší stopa, tím víc tam všichni cpou to rameno, předsouvají si lyži atd. výsledek? nemusí řešit výběr lyží a bot, protože to stejně ‚neutočí‘. já začínal závodit v době, kdy sem carving přišel. pamatuju si, že jsem začínal jen s jedněma carv. lyžema na obě disciplíny. měl jsem P-40ky s radiusem na obřák, měl jsem je tak k čelu a stejně jsem na nich jezdil i slalom! až tak po roce jsem dostal i slalomky. a každej další model lyží měl větší nároky na techniku. myslím, že worlcupy neutočíte tím, že si předsunete nohu a vystrčíte rameno do směru jízdy. atd., ale nemá cenu to rozebírat, někteří ví o čem mluvím, jiní ne. a jen o tom nadalovi mi to řikal kámoš, co tenis hraje, já ho neumím, ale tohle jsem slyšel ve spojitosti s technikou. co se hermana týče, tak to byl můj vzor a trenér mi vždycky řikal, že on po tej vnitřní umí jezdit, ale já ne, tak ať na ní furt nestojím. ale přiznám se, že abych uměl rozebírat jejich jízdu fakt nemám. proto píšu jenom to, co mám z vlastní zkušenosti.

Fylogeneze je zkráceným opakováním ontogeneze.
Toto by snad patřilo do zlatého fondu retrovlákna ze začátků fóra.
Po tomhle věřím Buzzymu každou čárku, věřím, že to přesně tak myslí i provádí na svahu. Jak s tím mám žít?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

30.12.2013 10:17:27 #336 

˘Ö˘Krab muž

VIDEO, VÝZNAM, VÝUKA
díl prvý
aneb
„co mi nadělil Buzzy pod stromeček“

Videu porozumí každý, sice po svém, ale porozumí. Jazyk těla je univerzální, nepotřebuje překladatele, definice pojmů, vztažné soustavy. To vše je potřeba vytvořit, až když se o videu bavíme. Něco zajet, natočit na video, to je celkem snadné, trefit se s popisem je těžší. Čím lepší a vyježděnější lyžař, tím víc stoupá riziko nepochopení záměru a mylné interpretace jeho konání. Najít chyby u začátečníka dovede každý.

Jedna věc je chyby vidět, druhá izolovat a pojmenovat, třetí dohledat jejich příčiny, čtvrtá doporučit adekvátní nápravu. Čím víc toho o lyžování posuzovatel ví, čím víc toho viděl, vyzkoušel a zažil na vlastní kůži, tím delší by měl mít ‚nákupní seznam‘, ze kterého vybírá. Tím náročnější před ním stoj úkol rozlišit správně to důležité – to vyzdvihnout, méně důležité – to jen zmínit, podružné – o tom mlčet.
Z pozice hodnoceného je těžké rozeznat, zdali jednoduchá rada vyplývá z omezeného spektra znalostí hodnotitele nebo naopak z jeho nadhledu, který mu dává schopnost účelně zjednodušovat.

A nemusíme se koneckonců bavit jen o videu, ve stejné pozici se nacházíme, když máme popsat na svahu jízdu někoho, s kým se o ní nemůžeme přímo bavit, nevíme, jaký jízda měla cíl, když jezdce neznáme, jedna rozebíraná/hod­nocená jízda je to první a poslední, co o něm víme.

Video je přesto ošidnější, než když se o lyžování píše. Je strašlivě definitivní a nemilosrdné. Psaný text je možné upřesňovat, doplňovat, objasňovat, video je jednou pro vždy dané (když ho majitel nesmaže). To na svahu, tam se dá leccos zopakovat, zastavit a zeptat se, na videu je dáno a basta.
Navíc i komentář jezdce k vlastnímu výkonu provedený až s časovým odstupem ztrácí prvotní důkazní váhu, jiné jsou bezprostřední pocity, jiný komentář za pár dní, poté, co shlédnul své chyby a úspěchy stokrát za sebou. Tento druhotný komentář je zatížen vlastními názory a pohledy na věc a může nezávislého hodnotitele svést na falešnou stopu.

… to be continued …

30.12.2013 11:02:57 #337 

orim muž

>> #335, ˘Ö˘Krab, 29. 12. 2013 20:12:35

>> #336, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 10:17:27

Konfucius by mal z Teba radosť. Po Tvojom poslednom príspevku som sa normálne vydesil. Hádam nemáš pocit, že Ťa Buzzy nejakým spôsobom ohrozuje a Ty sa potrebuješ obhájiť? To by ma skutočne mrzelo. Ja som obyčajný konzument tohto fóra (určite je nás v podstate viacej) a máme svoj rozum, vieme si vytvoriť relatívne zdravý úsudok kto a čo píše ako mu to myslí. Ja by som s kľudným svedomím tohoročné fórum na SNOW označil „v roku Kraba“. PS: Prajem Ti v r. 2014 veľa chuti k písaniu. Hádam Ťa nerozhádže Ivan-ski, ktorý v podstate nič konštruktívne neuviedol. S pozdravom Na svah! MF.

30.12.2013 11:37:54 #338 

˘Ö˘Krab muž

>> #337, orim, 30. 12. 2013 11:02:57

Necítím se ohrožen, jsem konsternován. Že existuje „instruktorský svět“ už vím, ale o existenci této prazvláštní uzavřené rádobyzávodní subkultury s odlišnou kauzalitou a nenewtonovskými fyzikálními zákony jsem měl doposud jen velmi nejasné tušení, které nabylo s příchodem Buzzyho děsivě konkrétnějších obrysů.
Už kvůli sobě musím zodpovědně přezkoumat, jestli jejich popisy a způsob nahlížení nemají něco do sebe, jestli bych z toho nemohl něco použít. Každopádně se budu snažit je pochopit, zjistit jak to myslí a dělají. Doufám, že díky němu budu schopen nalézt společnou řeč i s těmi, jejichž chápání lyžování mi zatím unikalo.

Asi mám trochu smůlu, že se potkávám jen se závodníky a trenéry, kteří se vyjadřují jinak, chápou věci jinak a lyžují jinak. Tady se stejně všichni nakonec setkáme, ale o tom právě fórum SNOW je.

[Toto neměl být rok Kraba, to jsem jen za posledních pár týdnů zabral příliš mnoho veřejného prostoru. Manželka už hrozí, že mi vypne internet.]

30.12.2013 11:42:57 #339 

Krabice žena

>> #337, orim, 30. 12. 2013 11:02:57

Buzzy, Ivan-ski a další podobní Kraba rozhodně nerozházejí, maximálně pobaví či popíchnou k dalším úvahám a dalšímu psaní.

Jediné, co může jeho tvorbu ohrozit je to, že vyhodím modem z okna a ještě vyrvu telefonní zásuvku, aby občas dělal i něco jiného, než že píše na Snow (pokud zrovna netelefonuje s Dalim).

Edit: a ještě píše to, co si myslím a chci psát já. Grafoman.

30.12.2013 12:27:19 #340 

Marek Bednář muž

>> #339, Krabice, 30. 12. 2013 11:42:57

Kraba neohrozovat → patrim mezi jeho fanousky a behem lyzarske sezony se primlouvam za jeho vetsi volnost.

RC4 WC SL & RC4 130

30.12.2013 12:31:08 #341 

orim muž

>> #338, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 11:37:54

>> #339, Krabice, 30. 12. 2013 11:42:57

Vy ste ale podarená rodinka! Manželka ako správna „levica“ chráni svojho druha. „Krabe“ prosím jednu osobnú radu – pri Tvojom skúmaní tvrdení hore menovaných prispievateľov to veľmi nepreháňaj. Vieš, všetkého veľa škodí. Trochu však nechápem vyjadrenie „levice“ Edit: a ještě píše to, co si myslím a chci psát já. Grafoman. Žeby ona bola tým krkom, ktorý hýbe Tvoju hlavou? PS: pani Krabica (fuj aké hnusné oslovenie, ale čo už mám robiť keď musím dodržiavať protokol) prosím Ťa vydrž to s ním ešte aspoň jeden rok, potom sa mu aj tak modem zataví a bude ho musieť vyhodiť.

30.12.2013 13:00:00 #342 

˘Ö˘Krab muž

>> #341, orim, 30. 12. 2013 12:31:08

Krabice je zlatá, ani nevíte jak. Bohužel, zatímco já jsem se dobře oženil, ona se možná špatně vdala.

Co se týká ‚odborných‘ preferencí, jsem tak trochu Trnkův pohrobek a trochu Daliho hlásný trouba.

30.12.2013 13:02:48 #343 

TNS muž

>> #338, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 11:37:54

To už tak v rôznych svetoch(aj v tom lyžiarskom)chodí,že si ich obyvatelia vzájomne nie vždy rozumejú.Z praxe Ti môžem povedať,že je obdivhodné aké povely fungujú na ceste tréner=>zvere­nec.Niekedy sa mi zdá a útlocitnejší prepáčia,že aj legendárne „fuck“ len v spojení s rôznou melodikou hlasu by vystačilo na celý tréning.A naopak Tvoje logicky zvôvodnené a fyzikálnymi zákonmi podopreté vysvetlenie nie.

Nechcem Ti kaziť inak humorný blog,ale ak nič iné,tak toto:

Buzzy:Ale v oblouku musí stát v lyži, ne vedle ní, jako teď.“ stojí za zváženie.Nie som si istý,či sa to na fóre v minulosti objavilo,pritom je to jeden z výborných povelov.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.12.2013 13:31:29 #344 

˘Ö˘Krab muž

>> #343, TNS, 30. 12. 2013 13:02:48

To je právě nevýhoda psaného projevu k neznámému publiku oproti přímému kontaktu na svahu – ten je při výuce nezastupitelný, ani video nezmůže zdaleka všechno.

O ‚stání v lyži‘ jsme se tady bavili tisíckrát. Šlo třeba o začátek „budování tlaku do lyží v průběhu oblouku“ a podobně, také hodně v komentářích ke správnému základnímu postoji a k rozložení tlaku mezi lyže, vůbec všude.

Na svahu může být povel dostatečně výstižný, jako internetová diskuzní rada může být ale interpretován třeba tak, že se jezdec nemá vůbec snažit vynášet těžiště mimo lyže, zůstat celou dobu nad podstavou.
Přitom je to pravděpodobně myšleno tak, že se jezdec má o lyže/lyži opírat po celou dobu pohybu těžiště mimo podstavu lyží, aby toto vyosení dráhy těžiště oproti lyžím vedlo ke kýženému působení lyží na jezdce a jezdce na lyže, k jejich prohnutí.

V oblouku by se měl jezdec určitě octnout vedle lyží (a ještě lépe již ‚pod‘ lyžemi), ale mezi ním a lyžemi musí celou dobu docházet k efektivnímu přenosu sil. Tzn. že pohyb těžiště musí odpovídat odstředivé síle generované zatáčením lyží, ne naopak – tedy přehodit zadek a ony možná lyže zatočí.

30.12.2013 13:32:49 #345 

MPS

>> #343, TNS, 30. 12. 2013 13:02:48

Ale v oblouku musí stát v lyži, ne vedle ní, jako teď.“

Abych se přiznal, tak vůbec nevim co si pod tím mám představit,mohl bys mě to prosím trochu objasnit?

30.12.2013 13:40:27 #346 

TNS muž

>> #344, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 13:31:29

Asi som vtedy nedával pozor,ale pre zachovanie imiďžu to nepriznám a vyhlasujem,že som chýbal.

30.12.2013 13:45:00 #347 

˘Ö˘Krab muž

>> #346, TNS, 30. 12. 2013 13:40:27

Omluvenky pouze v kapalné podobě na adresu redakce.

30.12.2013 13:49:35 #348 

TNS muž

>> #345, MPS, 30. 12. 2013 13:32:49

Krab to už vysvetlil.Ide o to vzoprieť sa v oblúku voči pozdĺžnej osi lyže a nesnažiť sa vzoprieť voči jej vnútornej hrane.Inak sa pri radách o zaťažovaní vnútornej hrany začnú mnohým vlamovať kolena do oblúku.Snažia sa akoby zaťažiť len hranu+1cm sklznice.A nevzoprú sa dostatočne voči lyži.

30.12.2013 13:53:46 #349 

TNS muž

>> #347, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 13:45:00

S tým nemám problém.Ak to má byť alkohol.Ten je u mňa totiž doslova večný a zásoby pribúdajú.Jediné čo sa v našej domácnosti míňa je isopropanol a etanol do variča.

30.12.2013 13:56:18 #350 

˘Ö˘Krab muž

>> #348, TNS, 30. 12. 2013 13:49:35

Z praktického hlediska bych možná preferoval výraz „počkat si na lyže“, ve smyslu nepřehánět vklonění/odklon bez toho, aby mi pro to vnější lyže poskytovala dostatečnou oporu. Zahranění, zatížení a prohnutí potřebuje nějaký čas.

Pokud začnu s odklonem dřív, než lyže začne dostatečně zatáčet, tak ničeho kloudného nedosáhnu, leda tak si sednu za lyže – pardon ‚za volant auta‘.

30.12.2013 14:06:48 #351 

Dali muž

>> #345, MPS, 30. 12. 2013 13:32:49

*Ale v oblouku musí stát v lyži, ne vedle ní *

Buzzy měl na mysli chybějící první část videa, na kterém se jezdec nedokázal zacvaknout do lyží(do vázání) a řešil to s Obloukem.

30.12.2013 14:25:47 #352 

TNS muž

>> #351, Dali, 30. 12. 2013 14:06:48

Aj vtedy som chýbal.Boha jeho,život mi preteká pomedzi prsty

30.12.2013 14:27:49 #353 

Krabice žena

To jen, že jsem si na něj chtěla ve fóru zanadávat, ale než jsem to stihla napsat, tak prozradil sám, že občas mám chuť ho odpojit.

Někdy bych třeba i měla náladu něco napsat, ale on to má vždy rychleji, lépe, vtipněji a výstižněji.

30.12.2013 14:32:09 #354 

Dali muž

>> #353, Krabice, 30. 12. 2013 14:27:49

Máme stejný osud, ale ty ho máš doma.

30.12.2013 14:47:07 #355 

orim muž

>> #342, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 13:00:00

Úprimne, zo srdca sa pani „zlatej Krabici“ ospravedlňujem, že som použil znevažujúci a pochybovačný postoj k jej osloveniu. Už sa to viacej nestane. Krab-e, evidentne máš dobré vychovanie, keďže som Ti ja začal „surovo“ tykať a Ty si mi odpovedal vykaním. Bolo by mi potešením, kedy si mi tykal. Domnievam sa, že medzi nami ani nebude veľký vekový rozdiel. Za Tvojho kolegu sa nemôžem považovať (nemám na to odborné lyžiarske znalosti) ale keď sa už na jednom fóre, všetci trochu patríme do určitej skupiny. Badám, že Ťa už konečne podporil aj Dali.

30.12.2013 15:20:24 #356 

TNS muž

>> #350, ˘Ö˘Krab, 30. 12. 2013 13:56:18

Vidíš,to sú tie rozdielne svety.A nie všetky rady sú medzi nimi prenosné.Ak decko vyrastá v oddiely,veľa fráz mu časom príde normálnych,nech sú hoci aj smiešne,alebo priam absurdné.„Počkat si na lyže“To by si sa načakal,kým by si to od trénera počul.„Neskoro,si pomalý,nestíhaš“ a iné varianty,aj 100× za deň,ale čakať?

..iný svet.

30.12.2013 15:21:42 #357 

˘Ö˘Krab muž

>> #352, TNS, 30. 12. 2013 14:25:47

Preteká, nepreteká, asi súdruh (ex)pretekár.

>> #355, orim, 30. 12. 2013 14:47:07

Tady se všem samozřejmě tyká. Bylo to spíš cíleno k širšímu čtenářstvu, kterému není osud Krabice lhostejný.

Co se týká odborných znalostí, licencí a podobně, prohlašuji zodpovědně, že jsem zde za nejnebezpečnější kategorii supermegaultraBFU a zcela mi to tak vyhovuje.

30.12.2013 16:55:28 #358 

HonzA_ muž

>> #354, Dali, 30. 12. 2013 14:32:09

To víš Dali. To už je úděl těch našich manželek, že nás mají doma.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

30.12.2013 18:46:53 #359 

Krabice žena

Myslím, že to paní před Krabicí můžeš vynechat, zní to divně. Stará škatule je sice pravdivá, ale to bylo příliš familiérní. Krabice stačí.

Asi si budu muset zopakovat slovenštinu. Kde jsou ty časy, kdy zněla v televizi a i v knihovně se daly půjčit knížky (Tarzan se prehupoval z konára na konár). Ta tvoje „levica“ mi pěkně zamotala hlavu, než mi došlo, že je to samice od lva (tak jako Krabice od Kraba :-P).

30.12.2013 23:32:15 #360 

˘Ö˘Krab muž

VIDEO, VÝZNAM, VÝUKA
díl druhý
aneb
„Stará škatule mi dovolila napsat další příspěvek“

Mnoho zdánlivých neshod mezi diskutujícími pramení z existence dvou odlišných principů učení: syntetického a analytického.

Děti jsou schopny bez nutnosti vysvětlování a rozkladu na prvočinitele učit se nápodobou i značně komplexní věci. Ke spoustě z nich je nejspíš mozek již vybaven od přírody (třeba učení se jazyku), některé využívají velkou měrou soustavu instinktů a reflexů (chůze, plavání).
Všimněte si, že jde i o dovednosti velmi komplexní, máme přece celý akademický Ústav pro jazyk český (a milujeme větné rozbory); úspěšná simulace chůze po dvou nohách (neodpustím si krásný odborný termín bipedální lokomoce) dala kybernetikům celého světa kdysi také celkem zabrat.

Kouzlo spočívá v tom, že děti jsou do určitého věku schopny naučit se takto i věci nepřirozené, ke kterým neexistuje evoluční předurčení. Takovou nepřirozenou věcí je sjezdové lyžování. (Aby se to nepletlo, tak mají tuto schopnost zachovánu i někteří dospělí.)
U dospělých se jaksi automaticky při učení předpokládá větší podíl vědomé mozkové činnosti a využívání již nabytých zkušeností. Vyučovaný prvek se proto pro ně většinou rozebírá na hrubé části až prvočinitele.

Dítě by se metodou pokusů a omylů pravděpodobně samo naučilo lyžovat i podle němého filmu a přišlo by mu to přirozené. U dospělého by to nejspíš trvalo mnohem déle a výsledek by nemusel být kdovíjaký. Resp. by si hloubavý dospělec stejně provedl analýzu videa ve stylu: aha, tohle dělá takhle a tohle takhle a pak mu to udělá to … já to nejspíš dělám jinak, ale teď zkusím tohle takhle a tohle …

Děti mají omezenou životní zkušenost, limitovanou slovní zásobu, ale dejme tomu velmi podobnou neuromotorickou predispozici podpořenou vnímavostí vyvíjejícího se nervového systému na podněty. Při použití základních srozumitelných povelů s jednoznačným a jednoduchým cílem (oblíbené: pizza a špagety) je dosaženo téměř bez dalšího toho, že děti jedou v pluhu nebo dají lyže do paralelního postavení. Stačí, aby jim instruktor na začátku lekce ukázal, co na který povel očekává, jaký je význam povelu. Děti okopírují demonstrovaný prvek se vším všudy – i s chybami.

Tady v diskuzi si významy neukazujeme, my si je (složitými opisy) vysvětlujeme. Probíhá zde komunikace mezi dospělci s různou životní a sportovní zkušeností, různého věku, s různou jazykovou a sociální výbavou. Nelze určitě spoléhat na to, že si pod pojmem „cpát rameno do oblouku“ automaticky všichni vybavíme totéž. Někdo si představí to, co měl autor výroku na mysli, někdo něco jiného, někdo dokonce více možností. Nahlédneme do svého ‚nákupního seznamu‘ a podle toho se zařídíme, každý má seznam jinak dlouhý a má na něm jiné položky.
Dospělci se snaží přikopírovávat vybrané dílčí prvky ke svému již existujícímu projevu, rozum by jim měl pomáhat chyby odhalovat a nekopírovat.

Pokud se začnou děti učit lyžovat v opravdu nízkém věku, vnímají pak i věci nepřirozené – třeba lyžování – jednoduše, nekomplikovaně, nezkresleně a celistvě. Mají-li štěstí na učitele.
K tomuto pohledu na věc se dospělí složitě propracovávají celý zbytek života, mají-li odvahu, chuť a výdrž. A mají-li štěstí na učitele.

Nalezené položky: 941 « První | < Předchozí | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo