Pokusy o GS oblouk - Másin - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Pokusy o GS oblouk - Másin

Nalezené položky: 77 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

31.05.2010 12:04:05 #1 

Másin muž

Je potřeba trochu oživit skomírající diskuzi. :-) Konečně se mi podařilo získat (díky Dalimu, HOnzovi, Janzovi) nějaké záběry mé jízdy a budu rád za jakoukoli konstruktivní kritiku a návrhy na zlepšení. Vím o spoustě věcí, které můžu zlepšit, ale nechci hned navádět, o které přesně jde.

Po shlédnutí videí jsem ale narazil na asi nejpalčivější problém, na který mě zatím nikdo, na základě pozorování jízdy na živo, neupozornil. A to je oblouk doleva, kterej dělám tak nějak divně (hlavně zahájení) a potřebuju zjistit jak to změnit. Je to viditelný hlavně na půjčených Daliho 192/27, ale i na mých 183/24. Na půjčených to může bejt ovlivněný respektem z lyží, strachem ze zakousnutí vnitřní,…Je to ale viditelný i na vlastních často ježděných lyžích. Subjektivně mi to příjde, že doleva nedokážu přimět lyže k opsání kružnice kolem mýho těžiště…tak nějak divně cpu do oblouku vnitřní koleno a v oblouku se pořádně nezalomim. Jakožto naprostý samouk poznamenaný VL a tím, co odkoukám od podle mě dobrých lyžařů/závodníků nemůžu přijít na způsob, jak se oblouk doleva pořádně naučit, když už ho mám zřejmě takle blbě dost zažitej a zafixovanej…

Díky za váš čas.

Tady jsou: Atomic GS 183/24 – Falgin a Blizzard GS 192/27 – Nörderjoch 2

31.05.2010 21:08:15 #2 

vašek2

Ahoj Másine, až poslední den letošní sezóny jsem na to v rámci „intensive feedbacku“ možná přišel. Mj. poté, co mě IvanV povzbudil v přemýšlení neoptimistickým výrazem, který adresoval na moje lyžařský dovednosti :-) Do tý doby jsem furt nějak vnitřně nechápal rady o přenesení pánve/těžiště dovnitř a dopředu.Poslední video mé osoby z VL5 je před vnitřním procitnutím. Až natočím po, tak možná zjistím, že si všechno jenom nalhávám, abych měl o čem v létě kecat :-)). Chce to zkrátka v každým!! oblouku myslet na posun pánve dovnitř a dopředu. Čím dál, tím líp. Vnitřně mít snad pocit, že se krčíš/snižuješ ke konci oblouku mnohem později. :-) Při tvém oblouku vlevo (video na těch GS192cm) to vypadá, jako když si chceš vyrazit zuby v momentě, kdy teprve nasazuješ hrany. V porovnání s tím doprava se ihned předkloníš v pase a je vymalováno. Dál už nic vymyslet nejde, aby to líp zatočilo. Na učení asi nejlíp poslouží nějakej točivej racecarver s R okolo 17m, kde člověk líp dosáhne kýženého „Aha“. Tolik můj neodborný názor a už se těším na listopad, kdy si snad potvrdím své plky…

01.06.2010 08:30:38 #3 

Čalda

Jezděte radši na nějakejch měkčích slalomkách,snažte se do lyžování zapojit celé tělo,stojíte na tom jak kdyby jste se něčeho bál.Když chcete jet v oblouku musíte být pořád na hraně ,jediné co vždycky uděláte je to,že hodně opatrně zatlačíte na vnitřní lyži,dáváte tomu moc málo.Zcela upřimě vám radím a neuražte se,ty videa smažte,děláte ze sebe ambiciozního šaška.>> #1, Másin, 31. 05. 2010 12:04:05

01.06.2010 09:13:38 #4 

kokoska.rokoska muž

>> #3, Čalda, 01. 06. 2010 08:30:38
>> #1, Másin, 31. 05. 2010 12:04:05

Tak to vidis Masine, jsi tu za saska.

Me se Tvoje jizdy na Kaunertalu libily, ale ted – po precteni Caldova podrobneho a fundovaneho rozboru videa – nevim, nevim, jestli bych se Ti nemel spis posmivat :-)

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

01.06.2010 20:15:50 #5 

Harry

>> #1, Másin, 31. 05. 2010 12:04:05 Sveta pravda od Caldu,Masin co tu exhibujes,vsetko zmaz,a vlastne, co sem do vlakien vsetci vypisujete,vsetko zmazte ,co sa furt volaco vypytujete a chcete poradit. Calda-asi preto ,lebo na svete su aj sprostesi od Teba/prepac neuraz sa/ a kedže ich lyzovanie velmi bavi tak o nom radi aspon pokecaju a popolemizuju,pricom si chcu nechat poradit.Ja sa moc vyjadrovat k jazde nechcem/su tu kompetentnejsi/ ale ked uz som tu,prisypem. Calda narazal asi na malo agresivity v obluku.Je tam malo vklonenia do obluku v nizsom postoji,nezvykle sa mi zda aj to predklananie tela.Obluky vedies pekne po hranach,je vidno ze je meksi sneh,asi preto ich neagresivne vyvazas.Chalani Ti vytknu ukoncenie obluka,dlhsie ho potiahni aby si citil vykopnutie lyzi na konci.Mas pravdu,kazdy obluk mas iny,ale mne sa paradoxne viac paci ten obluk dolava/lepsie drzis holene/. Lyzujes pekne,bodaj by nam to tak islo vsetkym.Neboj ,ked sem vpali HONZA S IVANAMA tak to do teba nasiju podrobne.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.06.2010 18:07:14 #6 

Kropka

Čalda má pravdu. Proboha, celou sezónu tu másin diskutuje, a předvede tohle. Jak by na těch lyžích jel na větším kopci? Zase jeden co si myslí, že když si koupí GS lyže, tak je king. Doporučuji sáňky.

02.06.2010 19:31:43 #7 

Másin muž

>> #3, Čalda, 01. 06. 2010 08:30:38

>> #6, Kropka, 02. 06. 2010 18:07:14

Hoši, nevím na základě čeho soudíte, že si o sobě myslím jakej sem to borec, ale vem to čert. Jen bych se odkázal na mou původní prosbu o konstruktivní kritiku.

Rád se od vás něco přiučím, zatím sem se ale nic nedozvěděl, teda kromě Čaldy „zapojení celého těla, být pořád na hraně“… Jak by to teda mělo vypadat?

02.06.2010 19:45:31 #8 

Másin muž

>> #2, vašek2, 31. 05. 2010 21:08:15

Jasně Vašku, máš recht. Teoreticky mám tyhle body zvládnutý pěkně, ale prakticky… Já hlavně až doteď úplně nevěděl, že ten oblouk doleva mám až tak divnej, pořádný video sem neměl, na živo když tě někdo sleduje, tak se přece jen soustředí na víc věcí najednou a trochu to zanikne. Každopádně si myslím že na těch mejch 183 to přece jen nacvičit půjde, sou dost měkký. Na nich to navíc není až tak moc evidentní.

>> #5, Harry, 01. 06. 2010 20:15:50

Souhlas, horizontální rozsahy sou malý, takový to zatlačení/nahnutí se do oblouku je zas taková moje okoukaná blbůstka, která by měla pomoci na mírným k lepšímu nasazení a dynamice oblouků, nicméně je to docela zbytečnej pohyb. Mimo video jsme se s Dalim pokoušeli o crossunder a toto nahnutí sem se snažil odbourat. Budu na tom muset dál pracovat.

Díky oběma za názor.

02.06.2010 20:31:22 #9 

medvěd muž

>> #8, Másin, 02. 06. 2010 19:45:31

Mno, jsem ten poslední, kdo do toho má co kecat, to jediné je jisté. Tak jen co bych Ti v rámci HOnzova osvědčeného feedbacku na vleku řekl: poměrně velkej rozsah vertikálního pohybu mi přijde, není to jen přesouvání těžiště zprava doleva v horizontální rovině. To koleno odkloněný hodně ke svahu v oblouku doleva je záhada, mně to přijde taky jako souvislost s (podle mě, tudíž bezvýznamně) menším zalomením při oblouku doleva a „umělým“ vytvářením si prostoru pod sebou pro zahranění vnitřní lyže, jestli jsem to teda na VL 5 správně pochopil. Ale nejsem HOnza a neumím věštit z videa, jako promovaní odborníci Čalda, Kropka a spol., takže už zase jdu. Jen, že ses ptal do pléna, tak jsem si dovolil. Měj se. M.

02.06.2010 22:00:16 #10 

Harry

>> #6, Kropka, 02. 06. 2010 18:07:14 Ja si myslim,ze na prudsom svahu by siel lepsie.Tu dost maka vo vertikalnom smere,na prudsom by bol nuteny ist nizsie s mensim vertikalnym pohybom a vecsim horizontalnym,co by aj lepsie vyzeralo./to bolo vytknute aj mne v mojom videu,ale mna na placke vyvazat hranu nejak nebere,tak tam tiez dost lietam/

>> #8, Másin, 02. 06. 2010 19:45:31 Rozmyslal som nad tym ,ci tym predklananim nevytvaras tlak na spicky,miesto aby si viac tlacil do jazykov,tym by si aj viac natlacil panvu dopredu a zafixoval telo. Ak trepem,nereagovat na vylev,to ma asi Vase volby tak zmiatli.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.06.2010 23:07:38 #11 

vašek2

No vidíš, tak když to máš teoreticky zvládnutý, tak proč se v momentě kdy začínáš budovat tlak do vnitřních hran svraštíš jak přezrálá netykavka :-), čímž je logicky po tlaku. Čert vem vertikální pohyb nahoru, kdy se zvedáš ke konci oblouku. Ten je momentálně naprosto jedno. Tobě to ale nedá a hned to zase pošleš rychle dolů. Ty na tom vlastně tak trochu hopsáš. Pochvalu si slyšet nechtěl a někdo tady musí vyplňovat okurkovou sezónu, takže stížnosti neberu… :-)

03.06.2010 01:04:18 #12 

Dali muž

Nazdar,teď nemám čas to zkoumat, ale na první pohled se mi zdá, že v oblouku nalevo jsi víc v předozadně vyvážený pozici(míň vpředu), víc váhy na vnitřní(vidíš tu udstřikující břečku?)a lehce rotuješ tělem(tím i malé zalomení), ale může zkreslovat, že jsou to všecho záběry zleva. Zkus si přez víkend(jestli pojedeš) udělat záběry i z druhý strany(kameru, jestli chceš zapůjčím). Až budu mít jenom trošku víc času, mrknu se na zpomalený záběry. Nemůžu moc fušovat Ivanům a HOnzovi do řemesla, ale tak mi to na první pohled připadá. Avšak mohu se mýlit, jako ivan v životě už nejednou.:-))) . PS. Užij si poslední Kaunoš. Dali.

03.06.2010 01:12:52 #13 

Dali muž

Jo a vašek2 to s tou přezrálou netykavkou celkem trefil, bez ohledu na to,že se mi ty tvoje nohy dost líběj(bez postranních úmyslů). :-)

03.06.2010 09:22:35 #14 

Másin muž

>> #11, vašek2, 02. 06. 2010 23:07:38

Čoveče Vašku koukám, že ty to máš teoreticky zvládnutý líp. :-) To svraštění se je fakt blbost a asi chápu na co narážíš, je to logický. Ten oblouk vlastně hrozně rychle zbytečně zazdim.

>> #10, Harry, 02. 06. 2010 22:00:16

Na tom něco bude, místo pánve dopředu dovnitř hodim netykavku a je to v ři…

>> #12, Dali, 03. 06. 2010 01:04:18

Jojo záběr zprava by nebyl k zahození a vůbec, docela bych zmíněný postřehy rád praktikoval dokud je to čerstvý. Pokud bych vyrazil, ozvu se a stavil bych se cestou pro tvou kamerku když chválihodně nabízíš.

Zajímavý je, jak si člověk při jízdě myslí, jak se mu to docela pěkně povedlo a pak když se vidí… Ale z čeho jinýho se poučit, než z toho co na videu předvede.

03.06.2010 16:23:58 #15 

HOnza muž

>> #14, Másin, 03. 06. 2010 09:22:35

To je radost vás chlapci (Vašek2,Harry,Da­li,Kokoska) číst – to důležitý jste tu v podstatě napsali (myslím, že jsme o tom takhle Másine na kopci mluvili…). K dokonalosti toho, co bychom měli o lyžování vědět nám ale především chybí ukázková videa Čaldy a Kropky :-)…)

www.vl-snow.cz

03.06.2010 17:08:04 #16 

Másin muž

>> #15, HOnza, 03. 06. 2010 16:23:58

Jasně HOnzo, taky moc díky za hodnocení a rady „live“. Nevěděl sem ale, že ten oblouk vlevo dělám až tak „zajímavě“, což je vidět hlavně na těch Daliho delších obřačkách. Teorie na správný oblouk by byla, už jen to uvíst v praxi. :-)

03.06.2010 17:37:11 #17 

kellly

>> #16, Másin, 03. 06. 2010 17:08:04

Vidím v tom přílišnou pohybovou nesymerii řízení svalů tvým mozkem. Zkus zatočit na inlinech v náklonu doleva, doprava. Až to budeš cítit shodně, zlepší se i lyže.

03.06.2010 17:52:17 #18 

Čalda

Normálně umru smíchy.Vod compu se vopravdu lyžovat nenaučite a už vůbec ne na těch lyžích co zrovna zkoušíte.Doporučuju teda,natočte se při nějakym lehčim frýrajdu ,to bude ještě věčí prča:-P

03.06.2010 18:12:16 #19 

kokoska.rokoska muž

>> #15, HOnza, 03. 06. 2010 16:23:58

Jo, jo, taky bych rad ta Caldova a Kropkova videa videl :-)

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

03.06.2010 18:52:03 #20 

TomáS muž

>> #18, Čalda, 03. 06. 2010 17:52:17

Vypadá to že budeš nějakej namakanej borec asi, ne. Takovejch už tu bylo spousta, silný řeči, ale video nikde. No a teď dovol, abych ti oponoval. U compu se toho naučíš docela hodně. Jedna věc je ježdění na kopci, když ale přemýšlíš, rozebíráš, zkoušíš a znova přemýšlíš a rozebíráš, tak se zlepšuješ podstatně rychleji. Tvoje rádoby ironická poznámka je teda zcela mimo mísu. Mimo mísu je i poznámka k volbě lyží. Právě lyže, které zvládáš jen tak tak, tě přinutí dělat nějaký pokroky. Měkký samotočky tě skutěčně nikam neposunou. Víš my se tu dost známe, lyžování nás baví a chceme se jenom prostě zlepšovat a když mi někdo napíše, tak víme, jak lyžuje a proč si jeho názoru máme vážit. U tebe to jsou jen silný řeči a dost zvláštní názory. takže utíkej honem na youtube, abys tam našel nějakýho borečka, za kterýho se tady budeš vydávat. t

03.06.2010 19:01:25 #21 

budulínek žena

03.06.2010 23:40:46 #22 

vašek2

Mikroúvaha k tématu. Člověk kterej hodí na web své video s aktuální úrovní dovedností chce rady, které ho posunou o krok dál. Po zapracování absorbovaných mouder do lyžařské techniky opět něco natočí a opět nově vyslechnuté bude dále roubovat. Proces končí, když stane na stupni vítězů olympijského sjezdu. Takže nikdy… Másin patří do skupiny (částečných)sa­mouků, které vzhledem k okolnostem nelze postavit na lyže zcela nanovo a vše začít úplně od základní průpravy. Pro samouka/nadšence bude asi nejlepší, aby z dané diskuze vyplynul jeden (max. dva) konkrétní prvek, na který si má dát bacha. Předpokládejme, že spoustu teoretických poznatků daný jedinec již absorboval a v jeho rozvoji mu už moc nepomůžou (nebrat prosím příliš vážně). Chce slyšet jednu ryze praktickou věc (max. dvě :-)), na které do příštího videa zapracuje. Je taky jasné, že doporučení o zapojení celého těla s bytím pořád na hraně apod. jsou neuchopitelné floskule snad z nekvalitní lyžařské školy, které samouk z webu vskutku získat nechce. Výhodou tohoto fóra také často bývá, že rady-přestřely jsou zde korigovány odborníky s velkým „O“. Otázka je teda jasná. Na co konkrétně má Másin při sjíždění myslet? Můj osobní neodborný názor zní: vem něco točivějšího (jak jsem už psal) a nesnižuj tak bestiálně rychle postoj na začátku oblouku – v ukončení se klidně zvedni jako doposud, ať se vklidu „porovnáš“. Tlak do hran v oblouku buduj postupně, kein stress. Tím snad ty trenýrky dostaneš dál kýženým směrem :-). Pravdu o vnější samozřejmě znáš, takže ta se nepočítá.

04.06.2010 00:10:04 #23 

Harry

>> #18, Čalda, 03. 06. 2010 17:52:17 Este neumieraj,este sa mozme od teba co to poucit.TomaS dost dobre vystihol o co ide.V minulosti sa dobry lyziar poznal podla toho,ze aj na rovnej ,dlhej lyzi dokazal co najcistejsie tahat lyze na hranach.A to Ti poviem,tych moc nebolo,vecsinou pretekari,aj to nie vsetci.Preto viem jasne pochopit filozofiu chalanov ktori sem napisu,ze je dobre sa ucit na obrackach,dlhsich a tvrdsich.Lebo tie neodpustaju chyby techniky,ktore na kratsich lyziach clovek dokaze zamaskovat.Ved hlavne nato tieto moderne lyze boli vyrobene,aby tocili same.Preto si vážim snahu Honzu o VL,on ide vlastne tazsou cestou,neuci ludi aby lyze zatacali s ludmi,ale ludia s nimi.>> #20, TomáS, 03. 06. 2010 18:52:03 Nech si zase Calda nemysli,ze to tu je nejaka uzavreta komunita ludi,ktori sa poznaju,a preto si navzajom lezu do riti.Ja tu osobne poznam len seba.Ale vela nazorov a postrehov mi tu logicky sedi,je to tu rozmyslava debata v roznych vlaknach.Fakt by som tiez rad videl Caldu ako lyzuje,ked mi zacina chybat logika toho,co vypisuje.Hlavne pre Caldu vystrahou moze byt Masin,ktory sam uznal,ze dlha obracka z neho vytiahla veci,o ktorych netusil ze ich robi zle,pricom na kratkej lyzi by si ich fixoval do seba dalej. >> #14, Másin, 03. 06. 2010 09:22:35 Ja osobne teraz dost preferujem na svahu kameru,Ty mas vyhodu ze Ti ma na svahu kto poradit,to je velka pomoc,ale kazdemu z nas kamera velmi pomoze,to sa snaz vyuzivat.Bud pripraveny ,ze budes mat pocit,ze na sebe makas a vela veci si zmenil.popr .odstranil, znovu si pozres svoje jazdy a nasrany pojdes na pivo,lebo na kamere to znovu bude skoro to iste.Tak to nevzdaj,a dalej driluj,postupne sa to bude menit.A posledna rada,nezanedbaj letnu pripravu,lebo to je zaklad ako tvrdi MARTIN 47,ak sa chces zlepsovat.Bez noh to proste nejde,a v postoji nizsie budes muset ist,ak chces napredovat.

04.06.2010 00:36:57 #24 

Harry

>> #22, vašek2, 03. 06. 2010 23:40:46 Dobra praca,TOTO co si napisal tu ,logiku ma,snad aj pre Caldu.Ak z Caldu nieco podobne vypadne,vsetci zatlieskaju.Tak mu drzme palce.Este chcem upozornit,Masin Tvoja jazda je rozoberana za urcitych podmienok,ktore tiez maju vplyv dost velky/mekky sneh/,ine podmienky zase jazdu zmenia.Tak niektore zjeby neber tragicky.

04.06.2010 08:26:23 #25 

ivan

Rádobytvrdá „kritika“ (Čalda) je podle mne spíš provokace. První jeho příspěvek obsahuje některé akceptovatelné momenty (např. žádoucnost aktivní, dynamické jízdy, určité výhody točivější lyže), ovšem závěr a druhý příspěvek už spíše nasvědčují té provokaci. Takže bych se jím příliš nezabýval (jak víme, provokatér žije právě z reakcí) a soustředil se na výchozí Másinův příspěvek s žádostí o kritiku a tipy.

Pro začátek ještě: pro analýzu a kritiku předvedeného je třeba znát jak jezdcův úmysl (co předvést chtěl), tak i okolnosti (co reálně předvést mohl). Se znalostí svahu (mírný Falgin) beru jízdu ne jako pokus o jízdu naplno, „závodní“ sebeprezentaci (při níž by furt do lyží tlačil a byl skoro stále na hraně), nýbrž spíš jako určité „demo-cvičení“ hrany. Rozhodně to ale není jízda špatná, zejména s ohledem na zmíněné okolnosti. Žádného „šaška“ tam nevidím, nýbrž dobrého cvičícího sportovního lyžaře. O němž navíc mnozí víme, že se sympatickou snahou i pokorou průběžně cvičí a hledá zlepšení jak teoreticky v diskusích, tak prakticky na sněhu. A je dobré si uvědomit, že krouží v nevelké rychlosti na FISové obřačce, tedy žádné samotočce.

K jízdě a prosbě o kritiku:

V obloucích chybí ona „pasivní“, tedy první část fáze vedení.

Naklopení na hrany by (pokud to časoprostorový charakter oblouku umožňuje, u takto delšího oblouku ano) mělo začínat dostatečným vkloněním trupu do oblouku s minimálním až malým zalomením, oním „pasivním“ náklonem dovnitř.

Teprve po získání určitého náklonu a úhlu zahranění lyží a s přiblížením ke spádnici se poté v „aktivní“ fázi zvětšuje zalomení, případně s postupně vygradovaným protinatočením trupu („kontra“). A teprve v této fázi skutečně velkého náklonu vyvstává objektivní nutnost výrazného vklonění vnitřního kolena, aby bylo možné se dostatečně opřít i o malíkovou hranu vnitřní lyže, jejíž zatížení postupem oblouku vzrůstá.

A přitom se také více ohýbá trup až do tzv. Vorseitbeuge, tedy cosi jako „úklon s mírným ohnutím trupu a protinatočením“ dříve zde už mnou vzpomínané. Viz záběry závodníků u brankové tyče.

Úvodní hranění a „budování“ tlaku je nejúčinnější tak, že tlak do lyží působí co nejvíce „po přímce“ od hlavy po nohy, v „silné“ pozici kosterní opory těla (anglický termín je „skeletally stacked“) a tedy bez oslabení této pomyslné přímky nějakým vychýlením (úklon, odklon, předklon, vbočení, vybočení, angulace či jak to všechno můžeme nazvat).

Tato úvodní fáze bývá často problémem, neboť mnoho lyžařů má sklon příliš se zalamovat (= odklánět) předčasně.

Vzpomínám si, jak po nás kdysi dávno na základním trenéráku chtěl Petr Jireš slyšet, co hodnotíme jako nejvíce fascinující pocit při jízdě v oblouku. Vnucovali jsme mu především „tah“, „zrychlení“ v druhé fázi vedení, kdežto on chtěl slyšet „pocit padání do oblouku a ztráty rovnováhy“. Až o dost později jsem pochopil, že tu odpověď nedostal především proto, že jsme asi nikdo pořádný úvodní náklon do oblouku nedělal.

Otoh, nemá jít o přehnané vrhnutí se dovnitř, nýbrž o činnost dobře časovanou, postupnou a neuspěchanou. Aby mohla být postupná, je třeba nový oblouk zahajovat z budoucí vnější hodně včas, tedy dostat se na ni hodně brzy, ještě když je končící vnitřní. (Ale to už přesahuje konkrétní řešený problém a jen nastiňuje komplexnost celého děje.)

Takže oblouk má svou gradaci a jí jsou přizpůsobené i příslušné pohyby. Hovoří se o „budování“ (trochu zavádějící termín) či „stupňování“ tlaku. Oblouk, stejně jako klasické drama nebo soulož, má vrcholit až po určité době akce. Moderní je „vrchol“ relativně pozdní (teď už zase jenom o oblouku), krátký a dynamický, který přináší explozivní ukončení a „kopnutí“ do oblouku dalšího a tím i urychluje a usnadňuje přechod, takže ukončení vlastně plynule přechází do zahájení, resp. se překrývají. (Jasně, že taková realizace oblouku vyžaduje kromě techniky i svah a rychlost.)

Másinova zatáčka je jaksi „předčasná“, jakási „curva praecox“. Okamžitě po zahájení se odehraje větší či menší zalomení (které by mělo počkat, viz výše) a někdy už před spádnicí (viz např. video 1, 0:21, 0:24, video 2, 0:08. 0:24) i „kontra“. A zároveň i ohnutí trupu, „klovnutí“. Tedy to, co má být důsledkem vrcholícího tlaku až v pozdější „aktivní“ fázi. Tím vlastně nelze tlak dostatečně vybudovat (více by se mi líbilo „nechat narůst“) – tam, kde by měl být největší, už oblouk bez pořádného dynamického vyvrcholení končí (např. video 1, 0:12 – už těsně za spádnicí se narovnává tam, kde by cca ještě měl být maximálně zalomený, též video 2, 0:15).

Předčasné ohnutí-„klovnutí“ sice dokáže vyvolat onen často propagovaný „tlak do jazyků“, ale zároveň může kompenzačně trochu odstrčit pánev dozadu – vlastně opak toho, co v této fázi oblouku potřebujeme a sledujeme. Naopak uchování naklánějícího se „štajfového“ nezalomeného těla umožní „dostávat boty za tělo“ čili pánev skutečně dopředu. Nedostatek dynamiky v závěru si pak vlastně říká o značný pohyb vzhůru (je dané také plackou a rychlostí jízdy). (Ten mi ale v takovém tempu nevadí.)

Ještě jinak řečeno, oblouk ošizený o úvodní vklánění je tím realizačně jaksi „posunutý dopředu“ a má tak i rozházený timing.

Názorně: představte si, že jedete oblouk doprava po ciferníku hodin. Zjednodušeně a schématicky:

• na 5 se začnu stavět na končící vnitřní, učiním z ní vnější a začnu zahajovat nový oblouk
  • na 5:30–7:30 se „pasivně“ vkláním do oblouku, zvyšuju náklon, úhel zahranění, buduju tlak
  • na 8 se zalamuju=odkláním
  • na 9–10 jsem ve spádnici a v maximálním náklonu i odklonu
  • na 10 oblouk uvolním-vypouštím
  • na 11 = viz 5 a vše se opakuje, samozřejmě doleva

A teď se podívejte, jak vypadají některé ukázané M. oblouky (opět zjednodušuju):

• zalamuje a ohýbá se už někdy v 7, 7:30
  • oblouk vypuští už někdy v 9:30
  • následným nedostatkem dynamiky se dlouho zvedá a rovná (9:45–11:30?)
  • a pak ve 12 honem honem zatočit a vše se opakuje

Koleno: tím, že se (doleva) předčasně vyklání dovnitř, vlastně brání pořádnému „pasivnímu“ vklonění a přenesení těžiště dovnitř tvořeného oblouku. Koleno by mělo „vyjíždět dovnitř“ až se zalamováním trupu. (Proč to tak je na jednu stranu, nevím, může to být nerovnováhou levé a pravé části těla, slabší nohou, jiným zdravotním problémem, ale taky jen naučené.)

Zdá se mi taky, že důraz na zahranění vnitřní lyže a na ono koleno občas způsobuje i poněkud nadměrnou váhu na vnitřní lyži už před spádnicí, např. v 2, 0:22. Do spádnice by měla lyže najíždět především po vnější lyži a zatížení vnitřní normálně postupně roste až v průběhu oblouku.

Řekl bych, že k popisovaným prvkům jízdy přispělo neúnavné kroužení ve volné jízdě, příliš „pasivním“ zatáčením na dostatku prostoru, nejspíše v kombinaci s respektem k lyžím. V tom smyslu má rada cvičit na zatáčivější a povolnější lyži svou logiku. Viz též duben, kdy jsem v jednom příspěvku trochu brzdil euforii ze 190/27.

Ale velmi dobře to koriguje i jízda v koridoru a samozřejmě v tyčích. Na úvodní vklonění by mohlo fungovat třeba včasné! zahájení (viz výše) jen na vnější se zvednutou vnitřní, kdy se zalomení nasadí až poté, co se „pasivním“ náklonem na sníh dostane i vnitřní. Samotné neangulované náklony dobře cvičí i jízda po jedné lyži – tam je kratší vykrojenější lyže o dost snadnější než fisová GS.

(Pokud jde o zmiňované fáze oblouku „pasivní“ a „aktivní“, původně švýcarská terminologie, dost na toto téma viz několik zatím posledních příspěvků (Ivan Vrzal, částečně Jára Pluskal, já) v diskusi na webu Interski. Ale útlocitné češtinomilce předem varuju, že tam v kruhu tvrdě insiderském šlo především o německou terminologii, a tak jsou tam příslušné dlouhé citace.)

Uff, to je kláda. A jako občas, můžu se mýlit jako už nejednou…

04.06.2010 11:43:30 #26 

Harry

>> #25, ivan, 04. 06. 2010 08:26:23 Ivane,dakujeme ze si nas aspon par dni nechal chrlit sve moudra.Zase si dokonale /aspon pre mna/rozpitval lyziarsky obluk a Masina.A co teraz budem robit cele leto,ked si debatu takto fajnsmekersky zaklincoval,a uz nie je pomaly co povedat a napisat?Budem sa muset asi nechat zavret od zeny aspon na par minut do mrazaku,aby mi sneh tak nechybal.Inak,mal som pre Vas co viete, prichystanych par otazok ohladom race obluka.Tu si mi ich dokonale zodpovedal.Ma­sine,bacha,to co Ivan popisal,je podla mna vysoka skola race obluka,ku ktoremu sa nam podobni mozno nikdy neprepracuju,lebo to uz je svojim sposobom aj gymnastika na svahu.Ale hlavne ze teoreticky to vieme.Ivane dik,si dobry ucitel,bude mi ctou Ta niekedy stretnut osobne.

04.06.2010 13:07:12 #27 

ivan

>> #26, Harry, 04. 06. 2010 11:43:30

Děkuju za pochvalu, holt mi to nedalo, zejména když si rady žádal lyžařský kamarád. Třeba sem nakoukne i jmenovec a podiskutujeme o detailech.

To, že něco umím popsat (vždyť se psaním živím), ještě neznamená, že musím být i na sněhu dobrý učitel.

Momentálně se snažím popisované v mezích možností trochu osedlat sám. Jaro je vždycky fajn, že je na koho koukat, minulý týden jsem takhle „studoval“ mj. Niki Hosp. Po zranění se spíš rozjížděla, žádná divočina, a tak se dala dobře sledovat a bylo možno si ověřovat i popisovanou teorii. No a pořádnější počáteční náklon na svou kritickou levou stranu jsem snad poprvé rozježděný prováděl na předposledním ledovci. Aspoň mám pocit, že jenom neteoretizuju.

Furt je na čem pracovat. Teď ale spíš na fyzičce a ohebnosti. Od určité úrovně jízdy a oblouků už to bez ní nejde a čím je člověk větší chromajzl, tím víc vynalézavosti a přemýšlivosti takový trénink vyžaduje.

Jinak to vypadá, že díky studenému jaru bude na ledovcích snad až do července přijatelná možnost se svézt.

Ale to už jsou zase jiná témata, sorry.

04.06.2010 13:37:22 #28 

HOnza muž

>> #27, ivan, 04. 06. 2010 13:07:12

Nedá mi to, abych neztučněl: Furt je na čem pracovat. Teď ale spíš na fyzičce a ohebnosti. Od určité úrovně jízdy a oblouků už to bez ní nejde a čím je člověk větší chromajzl, tím víc vynalézavosti a přemýšlivosti takový trénink vyžaduje. :-) !!!

www.vl-snow.cz

04.06.2010 13:37:54 #29 

Másin muž

>> #25, ivan, 04. 06. 2010 08:26:23

Paráda, mockrát díky za super rozbor, rady, postřehy a popis tvorby oblouku. Bude se to sakra hodit a opravdu oceňuju, že sis s tím dal tu práci. Jelikož sem momentálně v časové tísni (práce + odjezd na Kaunoš během 2 hodin), tak nemůžu reagovat obsáhleji. Nicméně příspěvek sem si hodil do wordu, vytisknul a beru to s sebou jako studijní materiál na večer.

Jak sem to tak pročítal, tak fakt víš o čem píšeš, o čemž sem nepochyboval ani před tím. :-) Jediný co mě štve je fakt, že k opravdu pořádnému a správnému GS oblouku mám táák daleko a nikdy ho asi s největší pravděpodobností tak nebudu umět zajet. Velkou motivací mi je ale aspoň co největší přiblížení se k ideálu v rámci mých možností a schopností. To mi taky dodává, i přes ne zrovna nadšení z předvedené natočené jízdy, velkou chuť do dalšího ježdění a snad i zlepšování…

Třeba sem po víkendu hodim alespoň o kousíček lepší video pokud se alespoň trochu zadaří, nebo si aspoň pro změnu podáme TomáŠe jestli ho svedu obstojně natočit. :-)

04.06.2010 13:50:07 #30 

ivan

>> #29, Másin, 04. 06. 2010 13:37:54

Žádná depka. Většina lidí by na takové lyži ani (slušně)nezatočila, ty to dáváš s prstem v nose. Ber to taky tak, že pro stručnost : – ) se nevypisuje, co je na jízdě dobré (to by vypadalo jako dávné formalistické kádrové posudky, kde se dostatečně poslušný soudruh chválil za kdejakou blbost), kdežto především pitvá to, co potřebuje změnit nebo zlepšit.

Užijte si to! Já to risknu na příští týden, vymalovaný den jako asi sobota sice zřejmě nebude, ale aspoň tři snad urvu a ideálně mi to dá i zastávku u Leitnera.

Nalezené položky: 77 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:18:04 od johnycek

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:10:14 od TomáS

Úplně nový typ lyží

dnes 10:48:40 od TNS

Obertauern: [Středisko]

dnes 10:46:17 od ACS

Malenovice: [Středisko]