Světelné podmínky a citlivost očí na světlo – zbarvení zorníku

Brýle vybírejte podle podmínek, ve kterých nejčastěji lyžujete (do špatných světelných podmínek, do slunce) a podle citlivosti vašich očí. Zorníky lyžařských brýlí jsou koncipované cíleně k určitým účelům – patří mezi ně propustnost světla, potlačování modré složky spektra, zvýrazňování žluté, oranžové a červené do špatných světelných podmínek a celkově zacházení se spektrem. V dobré prodejně by vám měli být schopni poradit jaký typ zorníku podle propustnosti světla (od čirých po velmi tmavé a případně zrcadlové), jeho zabarvení a filtrace modré složky (nějčastěji tzv. atenuátor, který ji potlačuje a zlepšuje tak vnímání kontrastů, nebo zorník neutrální), tak abyste vybrali brýle blízké optimu. Záměrně nepíšeme „optimální“, neboť jedny jediné takové být nemohou.

Brýle měnící zabarvení podle světelných podmínek většinou reagují na potřeby sjíždění příliš pomalu: lyžař už z prudkého slunce zajel do stínu, ale brýle se teprve rozhoupávaly k reakci. Řešením by mohl být systém Variotronic, který by, díky technologii tekutých krystalů, měl po stisku tlačítka na rámečku brýlí změnit zabarvení zorníku za desetinu sekundy.

Levnější variantou jsou brýle dvoje, jedny rozjasňovací a a druhé neutrální nebo tmavší do slunce. Nemusí být nijak drahé, zkušenost ukazuje, že v běžných podmínkách obvyklého sjíždění uspokojují i levnější.

Odvětrání

Podle toho, jak moc se potíte, vám postačí standard nebo budete potřebovat lepší odvětrání. Sebesofistiko­vanější antifogy a dvojitá skla však nemohou překonat přírodu a fyziku, když už vlhkost v tak malém prostoru přesáhne kritickou mez, může být její snížení dost zdlouhavé. Zvláště za vlhkého sněžení nebo deště. Pozor i na to, že na helmě či čepici se nám usazuje vlhkost, kapky vody či sníh, takže při posunu brýlí z očí na helmu si namočíme polstrování rámečku a tím vlhkost v brýlích podpoříme. Stále tedy platí stará dobrá zásada brýle nechávat na očích a bránit vlhkosti, aby pronikla do prostoru mezi zorníkem a obličejem

Kompatibilita

Brýlí s přilbou nebo obličejem je zásadní. Brýle byste vždy měli zkoušet s přilbou. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě budou spolu sedět optimálně. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.

Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy), ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nas­tavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části helmy.


Článek Jak vybrat sjezdové lyže
Článek Jak vybrat lyžařské boty
Článek Jak vybrat lyžařské hole
Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu
Článek Jak vybrat lyžařské chrániče
Článek Jak vybrat dětské lyže, boty a hole