Zaujmou už na první pohled – efektní, do oranžova zbarvený zrcadlový zorník, který po celé ploše překrývá rám (Frameless Design), je něco, co člověka uhrane a co přitahuje pozornost ostatních lyžařů (včetně lyžařek!), aniž by se o to člověk musel nějak snažit. Loni jsme testovali podobně efektní model GIRO Contour Green Cosmic Vivid Emerald a i u něho jsme ocenili onen designový význam – když má člověk produkt, kterému věří (který mu sluší), cítí se při lyžování lépe a lyžuje radostněji.


Testovali jsme i kompatibilní přilbu Giro Tenet Mips

Pochopitelně podmínkou je, aby by byl celý produkt jinak plně funkční. U velkých značek jako je Giro se ale už pohodlí a optická kvalita bere jako jakási nezbytná samozřejmost. Do jisté míry člověk ani nemá potřebu detailně studovat všechny použité technologie, protože mu stačí, že produkt prostě funguje – to je právě kouzlo i těchto brýlí.

Nicméně my se hlouběji podívat musíme. Rám Giro Article II je vyroben z odolného a lehkého polykarbonátu, třívrstvá pěnovka s mikrovláknovou tkaninou na povrchu je příjemná a dostatečně objemná pro pohodlný, a přitom těsný kontakt. Brýle jsou vybaveny Anti-Fog povlakem, společně s ventilační technologií Evak Vent, jež aktivně odvádí vlhkost, udržují zorník ve stavu nepřetržité viditelnosti. Sférický tvar zorníku (EXV Expansion View Technology) rozšiřuje zorný úhel a dovoluje si pod lyžařské vzít i dioptrické brýle.

Zorník od Carl Zeiss

Mezi důležité technologie patří samozřejmě i technologie zorníku Vivid (Toric VIVID lenses with Optics by ZEISS), která zlepšuje kontrast a jas vidění tím, že propouští pečlivě vybrané složky světelného spektra v pečlivě stanoveném rozsahu. Pod zorníkem je podepsána slavná optická společnost Carl Zeiss, jejíž renomé dodává zákazníkovi další příslib kvality. Konkrétně zorník Vivid Amber patří do kategorie S2, zachycuje 27 % viditelného světla a je značně univerzální. Průhledový tón je tmavě červený, což ale lyžař vůbec nevnímá už několik vteřin po nasazení zorníku. My ho používali většinou v plném slunci, ale ani v ojedinělých mlžných či sněhových dnech jsme neměli minimální potřebu zorník měnit.

Když už jsme u toto, tak to jde mimořádně rychle a snadno – díky důvtipné kombinaci čtyř trnů po stranách rámu a několika magnetů zorník (Quick-Change Lens System) vymění i nešika během maximálně desítek vteřin. Větší čas zabere příprava a rozbalení rezervního zorníku a úklid toho vyňatého.

Závěr

Kdo nemá rád kompromisy, tady si přijde na své. Brýle jsou efektní a sexy, nejenže se v nich bude člověk cítit dobře, ale může od nich očekávat maximum i co do jejich služby. Jsou parádně kompatibilní s přilbami (nejen Giro), poskytují široký zorný úhel a zorník Vivid Amber poslouží v 90 % světelných podmínkách (vhodný není snad jen na večerní lyžování). A kdo je fajnšmekr a bude si zorník mění, jen málokde najde podobně jednoduché a funkční řešení, jako nabízí Giro.

Výhody:

  • Parádní design a styl
  • Snadná výměna zorníku
  • Výborné vybavení (detaily, technologie, kvalita)

Nevýhody:

  • Vyšší cena