Lyžařská helma s integrovaným zorníkem není revoluční myšlenkou, ale v rámci testovaného modelu je spousta drobností, které přinejmenším hodně zaujmou, někoho mohou možná až nadchnout. Od funkce až po design.

Levitující zorník

Nejde totiž o klasický štít, který bývá připevněn na helmě pomocí kloubu. Zorník „visí“ v odepnuté poloze na dvou zdánlivě subtilních pružných lankách a na místě je potom s helmou spojuje neviditelná síla magnetismu. Ta stejná, která je pak drží přicvaknuté nahoře na helmě v pozici podobné, jakou známe z klasických lyžařských brýlí a kterou tak nemáme rádi – totiž při zvednutí běžných brýlí na helmu se jednak vytahává pásek (ten tu vůbec není, takže o problém míň) a navíc se, když sněží nebo prší, zamokří těsnění brýlí. Ani to zde, v místě magnetického kontaktu, není přítomno. Magnetický cvoček tak drží zorník v jakési levitující pozici.

Manipulace s brýlemi je bezproblémová i v rukavicích, jen když vám zorník upadne, trochu brnkne o nos. Dioptrické brýle se pod něj vejdou s rezervou.


Nechcete ji sundat

Ve sjezdové pozici jsou brýle bez mezery spojeny s lemem helmy, a tak se nezamlžují a nefouká pod ně. Ovšem doporučuji důsledně vybírat velikost – testovací helma prošla více hlavami, ne všem sedla stoprocentně. Vyzkoušejte s nandanými brýlemi v různých pozicích – pokud vám padne a vzadu ani na nose nezlobí, je to ta pravá chvíle k nákupu, komfort přilby totiž závisí na správném výběru velikosti. Možná si pak budete připadat jako Mandalorian z Hvězdných válek – nejen, že tak opravdu budete trochu vypadat, ale nebudete chtít přilbu sundat.

Jedno sklo vydá za tři

Co se týče viditelnosti, zorný úhel je velmi široký a cylindrický zorník Light Sensitive s technologií Amplifier má světelnou propustnost S1 – S3, tedy přizpůsobuje se světelným podmínkám tak, že propouští 8–80 % světla – nezastupuje tak leda úplně čiré sklo pro večerní lyžování a úplně tmavé „ledovcové“ brýle. V běžných testovaných podmínkách byla však viditelnost bezproblémová. Zorník lze jednoduše odepnout dvěma cvočky a vyměnit, náhradní si musíte ale předem koupit.

Osvědčený MIPS

Helma má bezpečnostní funkce, které od dnešní helmy očekáváme – především systém absorpce rotací MIPS, který chrání mozek před kontuzí. Větrání helmy je naoko subtilní, ale v praxi dostačující a díky absenci větších větracích otvorů je helma designově kompaktní. V měkčených krytech uší jsou dutiny a prodyšná mřížka, takže helma téměř nemá vliv na slyšitelnost a je v ní slyšet velmi dobře – i to je pro bezpečnost důležité.

Výhody

  • inovativní upevnění brýlí funguje velmi dobře
  • magnetický bod pro odložení brýlí na helmu je stylové řešení
  • v helmě je perfektně slyšet
  • splňuje nejmodernější nároky na bezpečnost
  • dobrá viditelnost, zorník lze snadno vyměnit
  • stylový, až futuristický matně černý vzhled
  • lehká konstrukce, cca 550 gramů

Nevýhody

  • je nutné dbát na správný výběr velikosti