Aby se lyže dostaly do obchodů právě v čase, kdy o ně mají zákazníci zájem, musí být objednány již časně po předchozí zimní sezoně a ihned poté, co se sběr objednávek ukončí, začíná výroba.

Například největší český výrobce lyží, společnost Sporten, vyrobí přes letošní léto téměř 180 tisíc párů lyží a snowboardů. Bude to přibližně o 20 % víc než vloni. Jen deset procent produkce se prodává v Česku pod značkou Sporten, zbylých devadesát procent míří pod názvy jinými včetně těch nejslavnějších (jako třeba Rossignol) do celého světa.

Ve Sportenu dokážou vyrobit přesně takovou lyži, jakou si odběratel přeje, je to jen otázka peněz. Výrobní standardy se zaměřují zejména na střední a vyšší kvalitu, kterou odběratelé hledají právě u českého výrobce. Nejlevnější modely se vyrábějí ještě dále na východ, na Ukrajině, Balkáně či v Číně. Ve Sportenu se běžně vyrábí kompletní sortiment sjezdovek, běžek i snowboardů. „*Velké značky jsme již přesvědčili, že naše kvalita je na prvotřídní úrovni*“, uvedl důvody spolupráce se světovými giganty ředitel společnosti Ján Hudák. Perličkou z aktuální výroby je třeba dětská lyže s kolečky pro usnadnění transportu, Sporten vyráběl i nedávno vůbec nejdražší lyže na českém trhu – Zag Gold se prodávaly holé bez vázání za necelých 30 tisíc korun.

Továrna Sporten v Novém Městě na Moravě je pokračovatelem tradice výroby lyží v Čechách. Na novoměstsku vznikaly kdysi téměř monopolní artisky nebo dodnes oslavované bohemky.

V roce 1996 vyrobili ve Sportenu 310 tisíc párů lyží a snowboardů, v roce 2004 a 2005 ještě 330 tisíc. Nasycení trhů a další negativní faktory však optimismus zchladily a musela přijít redukce: „*Provedli jsme technologická opatření, snížili počet pracovních míst. Po dvou letech v mínusu jsme v současnosti v plusových hodnotách a sledujeme nárůst výroby*“, představil krátce ekonomickou situaci Ján Hudák.

Dnes patří Sporten s přibližně stošedesáti zaměstnanci mezi největší zaměstnavatele v regionu. Pracovníci sice neznají letní celozávodní dovolenou, ale zase mohou zdarma využívat sportovně rehabilitační centrum SportenTime (squash, posilovna, sauna, masáže), navštěvovat jazykové kurzy a mnohá školení, mají týden dovolené navíc či třeba rehabilitační zájezd v rámci zimní celozávodní dovolené...

Na výrobních linkách se právě nyní vyrábí i šest novinek pod značkou Sporten. Již v říjnu se čtenáři SNOW dovědí, na co přesně se mohou před zimou těšit.