První den se nesl v duchu teoretickém a částečně praktickém. V hlavním sále na Luční boudě se prostřídalo několik přednášejících, hlavní slovo v průběhu dně měl horský vůdce a člen HS Viktor Kořízek (www.alpy4000.cz), který se věnoval teorii vzniku lavin, postupu lavinové záchrany ap. Ke slovu se dostali i členové horské služby pod vedením Pavla Cingra (lavinový preventista HSČR), kteří popisovali události a postup záchrany při dvou smrtelných lavinových neštěstích z minulé zimy. Nechyběla ani přednáška o problematice ochrany přírody a pohybu lyžařů v chráněných oblastech.

lavinový víkend s HS 2009
lavinový víkend s HS 2009
Kolem Luční boudy si v průběhu dne mohli všichni zájemci vyzkoušet vyhledávání pomocí všech na českém trhu dostupných lavinových vyhledávačů. Na akci přijaly pozvání všechny důležité značky lavinového vybavení jako je Arva, Pieps, Ortovox, Mammut, dále na akci byly ke shlédnutí a vyzkoušení o dva systémy lavinových batohů Snowpulse a ABS. Zajímavostí bylo i vyzkoušení vyhledávacího zařízení Recco, který pro akci zapůjčila polská horská služba.

lavinový víkend s HS 2009
lavinový víkend s HS 2009
Odpoledne na uměle vytvořeném laviništi proběhla ukázka záchrany při lavinové nehodě. V první fázi probíhala samozáchrana pomocí lavinového vybavení, v následné fázi zasáhla horská služba a za pomoci lavinového psa našli zasypaného bez lavinového vybavení. Celou akci moderovala rosnička a výborná lyžařka Alena Zárybnická spolu s Pavlem Cingrem z HS.

lavinový víkend s HS 2009
lavinový víkend s HS 2009
Druhý den byl zaměřen více prakticky, na několika stanovištích mohli všichni zkoušet vlastnosti lavinových vyhledávačů (dosahy, chování přístrojů při více zasypaných, situace při různých pozicích zasypaného přístroje ap.), také si mohli vyzkoušet mnoho modelů lavinových lopat a sond. Z toho pohledu to byla zcela jedinečná příležitost, protože tolik vybavení pohromadě k libovolnému zkoušení nikde jinde nenajdete.

lavinový víkend s HS 2009
lavinový víkend s HS 2009
Nevýhodou druhého dne (neděle) byla podstatně menší účast veřejnosti, což je jasný signál pro časovou organizaci příštího ročníku akce.

V průběhu dne taky probíhalo otevřené mistrovství v lavinové záchraně, jak jednotlivců, tak skupin. Vyhlášení a předání cen proběhlo při slavnostním večeru, který celou akci uzavřel. Výsledky soutěže můžete shlédnout zde.

Zajímavé odkazy:
www.hscr.cz – Horská služba
www.lucnibouda.cz – Luční Bouda
www.skialpshop.cz – Arva
www.totaloutdoor.cz – Pieps
www.sunsport.cz – Ortovox
www.namche.cz – ABS
www.snowpulse.cz – Snowpulse

lavinový víkend s HS 2009

lavinový víkend s HS 2009