Francouzské Alpy jsou proslulé především svými lyžařsky propojenými oblastmi - většina středisek má nad 100 km sjezdových tratí. Hlavní nespornou výhodou je ubytování situované zpravidla přímo na sjezdovkách. Ráno tak nazujete lyže před rezidencí či hotelem a v rámci jednoho skipasu celý den doslova cestujete na lyžích napříč údolími a objevujete rozmanité terény a nádherné výhledy.
Francouzská střediska každoročně investují do systému zasněžování, inovují lanovky a vleky a vylepšují technické zázemí.

Z mnoha sportovních a kulturních akcí, které se v letošní zimní sezóně ve Francii konají, je třeba určitě zmínit Winter X Games Europe, které proběhnou 14. – 16. března 2012 v Tignes. Je to nejprestižnější zimní freestylová akce v Evropě, během níž se více než 120 závodníků z celého světa popere o účast na zimní olympiádě v Soči. Winter X Games Europe se stalo tradičním setkáním milovníků zimních freestylových disciplín – half-pipe a slope style na lyžích a snowboardu.

Využijte nabídek českých cestovních kanceláří a vyražte na březnové lyžování do Francouzských Alp. Poznáte, proč se ti, kteří již propadli kouzlu zimní Francie, jejím velkým lyžařským oblastem a jedinečné atmosféře středisek, pravidelně vrací. Letošní rekordní výše sněhové pokrývky zaručuje kvalitní podmínky lyžařských terénů minimálně do poloviny dubna.Tipy na zajímavé akce konané během zimní sezóny 2011/12 ve francouzských Alpách:

03. – 09. březen 2012 Flaine - Girl Session - týden věnovaný nezávislým, aktivním a sportovním ženám.

14.–16. březen 2012 Tignes – Winter X Games Europe - tradiční setkání milovníků zimních freestylových disciplín, kvalifikace na OH 2014)

17.–24. 03. 2012 Risoul - Týden vína a gastronomie – prodejní degustace vín z Bordeaux, Provence a regionu Hautes Alpes proběhne každý podvečer od 17 do 19 hod. v Informačním centru. Každý den je také možné zúčastnit se kurzu se sommeliérkou (nutná registrace předem, omezený počet míst).

31. 03.–07. 04. 2012 Risoul Affinity -seznamovací týden pro všechny svobodné s kurzy lyžování, koncerty a animačními večery.

31. 03.–06. 04. 2012 Flaine - Jazzy! - využijte hezkých zimních večerů ve Flaine a uvolněte se při koncertech pozvaných jazzových skupin.

28.–31. 03 2012 Les Menuires – Full Metal Contest - akce pro milovníky rocku a metalu – kromě koncertů také různé soutěže na lyžích a snowboardu)

09. 03. 2012 3 Vallées Enduro - jedna z hlavních akcí v rámci celé oblasti 3 údolí (původně 3 Vallées X Wing Rally) je jedinečné tradiční setkání lyžařů a snowboardistů všech věků a úrovní na zakončení zimní sezóny. Tříčlenné týmy závodí po boku slavných sportovců a jejich ratolestí v mnoha disciplínách – např. skicross, slalom, letmý kilometr (maximální rychlost) atd.

13.–15. 04. 2012: Risoul Dévale – 8. ročník jedinečného etapového závodu. Start je v nadmořské výšce 2 602 m, první disciplínou je sjezd volným terénem na lyžích. Druhou etapou je sjezd na horském kole až na úroveň modřínových lesů a na závěr jízda na nafukovací kanoi divokou vodou řeky Durance. Účastníci tohoto adrenalinového závodu překonají vzdálenost 25 km a celkové převýšení 1 725 m.

14.–21. 04. 2012 Les Menuires - Boule de Notes - dětský hudební festival. Koncerty, animace a vystoupení v ulicích střediska Les Menuires.

Duben 2012: Valmeinier – Speed d´Air - poslední závod v nové adrenalinové aktivitě - Speed Riding. Je to kombinace freestylového lyžování a poslední dobou velmi populárního kitingu.

Duben 2012 Isola 2000 – Les Pistes Electroniques (festival elektronické hudby s mezinárodní účastí)

Duben 2012 Les Arcs - Festival komiksů (již 9. ročník oblíbeného setkání milovníků kreslených příběhů)
Praktické info:

www.lyze-francie.com – francouzská lyžařská střediska, sněhové zpravodajství, aktuality a mapy
http://cz.franceguide.com – rubrika Dovolená na téma/Hory
info.cz@franceguide.com

  • ZDARMA mapa francouzských lyžařských středisek v češtině s vyobrazením v zimě uzavřených horských průsmyků
  • registrace k odběru E-Newsletteru – elektronických novinek z Francie