Právě terény okolo Gemby jsou vyhledávané freeridery a především snowboardisty a turistů z Polska. Jsou přitom lavinové - letos sešla z Gemby středně velká lavina 5. února. Lyžařský areál Dragobrat je zase vyhledávaným cílem českých lyžařů a cestovních kanceláří zaměřených na aktivní zimní turistiku a freeride.

S ohledem na vysoký stupeň lavinového nebezpečí na Boržavě (vyhlášený již 17.2.) požádali ukrajinští záchranáři o monitoring lavinové situace před plánovaným freeridovými závody Snowfest Boržava www.go-boarding.com, který se koná na severozápadních svazích Gemby (1 491 m). V rámci projektu IVF provedl kolega ze SLP Jasná test sněhové stability pod vrcholem Gemba. Aktuální informace jsou zveřejňovány na pracovní verzi stránek lavinové prevence v ukrajinských Karpatech www.karpaty.net/laviny a po prokliknutí v polském a anglickém jazyce na www.turkula.pl.

Jako velmi prozíravá se ukázala součinnost při značení letních turistických tras na polonině Krásná a na Svidovci z prostředků Česko-polského fondu MZV v minulém roce, kde byly rozcestníky instalovány na hranice lavinových katastrů a jsou v zimních měsících využívány jako nosiče lavinových tabulí. Bohužel lavinové tabule umístěné na dřevěných tyčích na Boržavě se staly kořistí sběratelů suvenýrů a pět tabulí bylo ukradeno. Podařilo se získat příslib spolupráce majitele skiareálu Pilipec, pana Aleksandra Miceviče, na společném značení zimních tras v nadcházející sezóně.

Poděkování při realizaci přesunů patří panům Milanovi Kickovi a Pavlovi Balasičovi ze Sobranců.