Za poslední zimu jen v západní části pohoří Boržava, v oblasti působnosti meteostanice Plaj (1 330 m n. m., monitoruje 34 lavinových katastrů na území 20 km2), spadlo 26 lavin, z čehož 7 lavin bylo základových z mokrého těžkého sněhu. První lavina spadla 18. 12. 2011, poslední 3. 4. 2012 – největší z monitorovaných lavin měla objem 63 tis. m3. Pro srovnání v předchozích letech spadlo 16 lavin (2010/11), resp. 17 lavin (2009/10). Více http://www.karpaty.net/…-borzave.htm

Horská služba Zakarpatí měla proti předchozím rokům především nárůst záchranných akcí v terénu, při hledání zbloudilých lyžařů a turistů. Celkem horská služba v Zakarpatské oblasti vyjížděla za zimu na 131 záchranných akcí, z toho 121 akcí bylo v lyžařských areálech (pomoc poskytli 125 osobám), v terénu zachránili 57 lyžařů při 21 akcích. Ve 109 případech bylo potřebné lékařské ošetření. S ohledem na kratší a mírnější průběh zimy 2010/11 horská služba v předchozí sezoně zasahovala v terénu pouze v 8 případech a pomohla 10 lyžařům.

Na základě vyhodnocení sezony a získaných informací o systému práce meteoslužby Ukrajiny účastníci navrhli pokračovat v projektu lavinové prevence na Ukrajině i v dalším roce s cílem spustit na internetových stránkách veřejně dostupný lavinový bulletin a informovat o lavinové situaci především návštěvníky areálů Dragobrat a Pylypcu, středisek s největší koncentrací lyžařů pohybujících se ve volném terénu.

Ukrajinská strana doporučuje zahájit úřední proces na přijetí mezinárodní pětidílné stupnice lavinového nebezpečí, která je od roku 1993 jednotná pro celou Evropu s cílem připojení Ukrajiny k jednotnému systému.
Ukrajinská hydrometeorologická služba má na území Zakarpatské oblasti 65 monitorovacích míst, přičemž pouze stanice Plaj (1 330 m) se nachází v horském terénu a jejich dat lze využít pro lavinovou předpověď. Ostatní monitorovací místa se nachází v nadmořské výšce 100 až 700 m n. m. Pro pokrytí východní části Zakarpatské oblasti se nabízí možnost dovybavení automatických meteostanic, které jsou umístěny na vrcholech Terentyn (1 388 m), Krasna (1 312 m), Koločava (1 548 m) a Dragobrat (1 070 m n. m. ).

Konference se uskutečnila v budově Zakarpatského oblastního centra hydrometeorologie v Užhorodě a zúčastnili se jí vedle kolegů z polské a slovenské horské služby (za polský GOPR Bieszczady se zúčastnil Andrej Czech a za slovenské Středisko lavinové prevencije Milan Lizuch) též náčelník Horské služby Zakarpatí Viktor Opalenyk, náčelník Zakarpatského oblastního centra hydrometeorologie Vasyl Manyvčuk, hlavní inženýr lavinové stanice na Plaji Vasyl Felbaba, náčelník Horské služby Lvovské oblasti Michal Javorivský a další kolegové, kteří se podíleli na monitorovacích pracích. Za Mezinárodní Visegrádský fond konferenci navštívil Petr Vágner, ředitel IVF.

http://www.ua-reporter.com/novosti/116164
http://www.ua-reporter.com/novosti/116158
http://www.zk.mns.gov.ua/news/431.html