• Jak na zimní dovolené ušetřit?

U zimních dovolených platí jiná doporučení, než u letních. „V zimě se za nejlevnější lyžařské zájezdy považují ty, které jsou zakoupeny jako first moment. Díky absenci letenek ceny nepadají tak výrazně dolů jako v létě a čekat na last minute nabídku se často nevyplácí,“ říká Tomáš Hložánek, jednatel cestovní kanceláře PUXtravel. Při včasném nákupu navíc budete moci vybírat z většího množství středisek a typů ubytování.

„Cenu významně ovlivňuje i termín dovolené. Například kvalitní lyžování Rakousko nabízí už v listopadu, kdy se většinou jezdí za mimosezónní ceny. Ty obyčejně střediska drží až do půlky prosince“ pokračuje Tomáš Hložánek. Náklady se samozřejmě zvyšují i s délkou pobytu. „Většina středisek už v dnešní době nabízí formu skipasů, kdy například v sedmi po sobě jdoucích dnech můžete 5 dní lyžovat a 2 libovolně vynechat. Získáváte tak prostor pro jiné aktivity. Cena skipasu je tak nižší o zhruba 40 euro, které se dají využít jinak,“ poznamenává Jakub Rejnuš, delegát PUXtravelu.

Kam na lyžařské zájezdy vyrazit?

Vybrat nejvhodnější středisko pro vaši dovolenou není nic jednoduchého. Při své volbě byste měli myslet hned na několik proměnných. „Před samotným výběrem zájezdu je dobré vědět, s kým a jakým způsobem hodláte dovolenou trávit. Jestli například s dětmi, nebo s přáteli. Zdali hodláte pouze lyžovat, nebo i poznávat okolí střediska. To jsou věci, které finální výběr významně ovlivňují. Pokud tedy nechcete dlouze vybírat, poraďte se specialisty z cestovní kanceláře,“ dodává Tomáš Hložánek z PUXtravelu.

Pravděpodobně nejspecifičtější jsou lyžařské zájezdy pro rodiny s dětmi. Ty mají obvykle vysoké nároky. Nejvhodnější resorty pro ně jsou označeny „family friendly“. „Nejlepší rodinnou dovolenou zažijete v rakouském Nassfeldu, Saalbachu a Kaprunu a Les Menuires, Val Thores a Chamrousse ve Francii. Kvalitní rodinné lyžování Itálie nabízí na Kronplatzu, ve Val Gardeně a Bormiu,“ dodává Jakub. Na co si ale dát pozor, aby si dobře zalyžovala celá rodina?

V prvé řadě byste měli dobře promyslet, jaké potřeby celá skupina má. Jestli se zaměřujete na sjezdové, běžecké nebo jiné lyžování. Zdali budete chtít využívat i jiné atrakce, půjdete do wellness, bruslit, sáňkovat, nebo vyzkoušíte nějaký adrenalinový zážitek. Otázkou je i cena. Například wellness v kaprunském Tauern Spa stojí okolo 15 Euro. V menších spa centrech můžete ale zaplatit i více. Masáže stojí 10 a více euro. Bruslit se dá na veřejných kluzištích často zadarmo. Něco ale stojí půjčení bruslí. Nejčastěji okolo 6 euro. Zapůjčení sáněk na celý den vás vyjde třeba na Schladmingu, kde nejdete 7 km dlouhou osvětlenou dráhu na 6 euro. Adrenalinové zážitky už vyžadují větší investici.

„Vybrat vhodné středisko je poměrně věda. Když někomu doporučuji středisko, pak se zaměřuji v prvé řadě na kvalitu sjezdovek a infrastrukturu mimo lyžování. Hodně řeším, jaké tratě ve skutečnosti jsou. Není totiž červená jako červená. Dobrým příkladem je Nassfeld, který láká na 7,6 km dlouhou sjezdovku Carnia, která je však ve své střední pasáži tak mírná, že většina snowboardistů bude mít problém. O dětech ani nemluvě. To jsou informace, které z plánku nevyčtete. Chce to zkušenosti,“ říká Kuba. Další možností je, že středisko disponuje 3D mapou sjezdovek například v aplikaci Google Earth, kde lze získat mnohem detailnější představu o profilu svahů. Ale osobní zkušenost to jistě nenahradí a tuto možnost zatím nabízí jen málo rezortů, třeba Kaprun s Kitzsteinhornem.

Jak zvolit nejvhodnější ubytování?

Kvalita a typ ubytování se liší stát od státu a středisko od střediska. Jeho výběr se zcela odvíjí od individuálních nároků. Zimní zájezdy do Itálie a Francie většinou nabízejí ubytování přímo ve středisku, ideálně rovnou u lanovek a vleků. Ubytovací kapacity v Rakousku bývají pro změnu rozesety všude po okolí.

Stejně jako u výběru střediska se řeší ubytování individuálně. Rodiny s dětmi vyžadují klid a dobré zázemí pro děti, mladým partám zase většinou stačí skromné ubytování a samostatné páry mají také svá specifika. Je dobré si stanovit, co od ubytování očekáváme a kolik do něj chceme investovat. Ruku v ruce s tím jde i rozhodnutí o způsobu trávení dovolené. Jestli jedete pouze za lyžováním, pak je jasné, že nic lepšího než ubytování přímo na svahu nenajdete. Pokud ale hodláte trávit dovolenou i jinak, je volba složitější.

Příklad výběru dovolené podle delegáta

„Celý proces výběru zimní dovolené se dá dobře ilustrovat na Salcburské oblasti okolo jezera Zell am See. Je báječně dostupné za 6 hodin autem a máte zde skutečně neuvěřitelné možnosti ubytování a aktivit. Lyžovat se dá dokonce ve 4 střediscích, přičemž jedno z nich je ledovec Kitzsteinhorn. Jestli přijíždím pouze za lyžováním, pak zvolím ubytování u lanovek. Mám sebou děti? Ideálně hledám hotel, nebo levný apartmán v soukromí v TOP rodinném resortu Kaprun. Vyrazil jsem s přáteli? Potom se ubytuju přímo v Saalbachu, nebo u nástupní stanice na horu Schmittenhöhe (přímo nad Zell am See). Možnost mám i u lanovek na ledovec,“ uvádí Jakub.

S příkladem pokračuje: „Jestli pro mě ale zimní zájezdy nejsou pouze o lyžování, pak si vyberu ubytování například v klidném Maishofenu, nebo v rušnějším Zell am See. Odtud to mám hromadnou dopravou nebo pěšky všude kousek. Dopravní infrastruktura tu je perfektně podchycená, a tak auto nemusím ani vytáhnout když nechci. Stejné to je naprosto všude. Jednoduše musíte vědět, co od dovolené očekáváte. A pokud nechcete ztrácet čas urputným vyhledáváním informací, pak oslovte svoji oblíbenou cestovní kancelář, kde vám ihned poradí.“

---------------------------------------------------------------------------

A slyšeli jste už ten, jak si telefonují Američan a Rus?

Američan zvedne telefon a povídá Rusovi: „Ivane, teď říkali v televizi, že tam máte děsný mrazy, přes – 60 stupňů!“

Rus na to: „To je hloupost, nejvýš tak -20.“

Američan odpovídá: „No ne, teď to říkali na CNN, prej -60.“

Rus: „Ale no tak možná někde třeba -25, ale to spíš výjimečně.“

Američan: „No ale ty záběry byly děsný, ty omrzlý silnice a baráky…“

Ivan: „Jo ty myslíš venku, no tak to ano!“

Stáhněte si katalog PUXtravel v PDF, prohledněte si naše lyžařské zájezdy a zasmějte se některému z dalších vtipů.