Lyžování na ledovci je většinou jedinou možností, jak si v listopadu nebo začátkem prosince kvalitně zalyžovat. Problém může nastat ve chvíli, kdy bude opravdu krásné počasí a davy nedočkavých lidí vyrazí stejně jako my na sjezdovky. Mimosezónní lyžařské zájezdy na ledovce také často znamenají dělení se o sjezdovky s národními týmy, které zde trénují a mohou mít pronajaté i celé sjezdovky, pro veřejnost uzavřené. Svá specifika má i počasí, které je opravdu nevyzpytatelné a může nepřipraveného návštěvníka nemile překvapit. I přes to všechno lyžování na ledovci určitě stojí za to!

Lyžování na ledovci ve Francii a Itálii

Lyžování na ledovci Itálie nabízí například na Marmoladě v oblasti Val di Fassa a na ledovci Presena nad Passo Tonale. Jde ale spíše o nouzové řešení. Sjezdovek je tu jen pár a nejsou zdaleka tak dobré, jako tomu je u rakouských ledovců, kde v drtivé většině jde o regulérní střediska. Další nevýhodu znamená vzdálenost. Podobně jsou na tom i francouzské ledovce. Ty se navíc nacházejí v oblastech, které jsou už tak dost vysoko a dá se v nich na podzim jezdit i mimo oblast věčného ledu. Dobrým příkladem je Les deux Alpes nebo Tignes.

Lyžování na ledovci v Rakousku

V Alpách najdeme více než 25 sjízdných ledovců, většina těch kvalitních leží, pro českého lyžaře naštěstí, v Rakousku. Několik skvělých středisek najdeme i ve Švýcarsku, ta jsou ale kvůli svým cenám pro Čechy spíše okrajovou záležitostí. Nejlepší ledovcové lyžování Rakousko nabízí v Tyrolsku na Stubaii, Rettenbachu a Tiefenbachu, Kaunertalu, Pitztalu a pozadu nezůstává ani Hintertux. Na jihu Rakouska v Korutanech nalezneme Mölltal a v Salcbursku Kaprun, respektive Kitzsteinhorn.

Lyžování na ledovci Hintertux

Hintertux leží v Zillertalském údolí a k dispozici vám bude až 60 km sjezdových tratí. Patří mezi nejblíže ležící ledovce, to je ale jen jeden z mnoha důvodů proč sem naše cesty míří tak často. Sjezdovky jsou převážně červené a lyžuje se až v 3 268 m. Kromě kvalitního lyžování zde najdeme i jednu velkou raritu. Tou je celoročně otevřená nejvýše položená přístupná skalní jeskyně v Evropě. Zpřístupněno je cca 500 m a prohlídka s průvodcem trvá přibližně hodinu. Velkým lákadlem je i přírodní ledovcový palác, do kterého můžete zamířit s průvodcem na 45 / 70 minut dlouhou prohlídku za 8 / 16 euro. Mimochodem z panoramatické terasy na Gr. Kaserer ve výšce 3 250 m je nádherný výhled do údolí. Jedinou nevýhodou je cena permanentek. Ty vás vyjdou na 45 euro na den.

Věděli jste mimochodem, že Hintertux tvoří zhruba 190 milionů kubických metrů ledu, které se neustále pohybují? Dokonce až o 40 metrů za rok. Díky tomu, že jsou podpěry lanových drah postavené právě na ledu, musejí se až třikrát ročně přesazovat!

Lyžování na ledovci Pitztal

Nejvýše položeným ledovcem v Tyrolsku je Pitztal. Novinkou letošní sezóny je čerstvě dostavěná lanovka Wildspitzbahn, která vás vyveze až do výšky 3 440 m, kde si můžete dát kávu v panoramatické restauraci s úchvatným výhledem. Slavnostní spuštění proběhlo teprve 13. 10. 2012.

Návštěvníkům je k dispozici 68 km upravovaných tratí převážně červené barvy. Prostor tu dostanou i vyznavači freeride a freeski, na které tu čeká 41 km volného terénu, funpark a U-rampa. Ti, kteří milují opravdový adrenalin, mohou vyzkoušet lezení na ledu a v ledovcové jeskyni. Pitztal myslí i na nejmenší návštěvníky. V pravé části střediska je krátký vlek, který obsluhuje mírný svážek s dojezdem do dětské školky.

Výhodou Pitztalu je, že se na vás nebude nikdo zlobit, když si necháte věci pod lavicí u stolu v centrální restauraci. A že by se něco ztratilo? Takový případ neznám. Příznivá je i cena skipasu 33,5 euro na den. Trenovat sem jezdí český i ruský národní tým a při troše štěstí je potákte!

Lyžování na ledovci Mölltal

Mölltal je mezi Čechy čím dál tím populárnější i díky svojí dobré dopravní dostupnosti. Nabízí velmi atraktivní prostředí pro zimní dovolenou. Od parkoviště vás na ledovec vyveze nejdelší podpovrchová lanovka na světě s délkou tunelu 4 718 m. Odměnou za 8 minut dlouhou cestu vám bude 71 km sjezdovek, které se pyšní oceněním za kvalitu od skiregionu Korutany. Mölltal umožňuje lyžovat až ve výšce 3 122 m na vrcholu hory Schareck. Nebojte se popojít od horní stanice ještě kousek výš. Otevře se vám báječný pohled na druhou stranu údolí. Nádhera!

V loňském roce byla postavena nová sedačková lanovka Alteck, která zvýšila počet tratí o 40 %. Nic naplat, je třeba konstatovat, že jde spíše o marketingový počin, jelikož tratě jsou dosti úzké, členité a často zledovatělé. Zbylých 60 % je ale přímo perfektních. Zvláště pak červené tratě č. 7 a 9. Za pěkného počasí určitě navštivte klasickou horskou chatu Duisburger. Stojí na černé sjezdovce č. 10 a je vidět z hlavní kabinky. Má velmi příjemnou obsluhu a nabízí naprosto nerušený výhled. Mimochodem zde mají vynikající štrúdl s vanilkovou omáčkou. Rozhodně lepší varianta, než hranatá prosklená restaurace v centrální části střediska.

Když napadne dostatek sněhu, dá se užívat i freeridu. Dobré lokality, dostupné ze sjezdovek jsou okolo černé sjezdovky č. 4. Pozor ale na skalky! Za celodenní skipas zde zaplatíte 41 euro, je v něm ale zahrnut i blízký Ankogel.

Lyžování na ledovci Kitzsteinhorn

Kaprun je nejoblíbenější oblastí s ledovcem mezi českou lyžařskou komunitou. Je to dáno výbornou dopravní dostupností a jeho kvalitou. Lyžování na Kaprunu totiž rozhodně není pouze o ježdění na 50 km sjezdových tratí. V Kaprunu se nachází obří lázeňský komplex Tauern spa, kde za vstup na tři hodiny zaplatíte v týdnu 18 a o víkendu 20 euro. Určitě to ale stojí za to!

Udělejte si čas a navštivte během pobytu Summit Kitzsteinhorn ve výšce 3029 m. Jde o nejvyšší bod Salcburska. Právě až sem vede lanovka. Kromě panoramatické restaurace a vyhlídkové plošiny tu najdete i štolu, která je naučnou stezkou s několika zastávkami informujícími o zajímavostech týkajících se ledovců. Kaprun je díky svému zázemí právem považován za jednu z nejlepších destinací v celém Rakousku.

---------------------------------------------------------------------------

Muž přijde za doktorem, že potřebuje transplantaci mozku.

Doktor: „Žádný problém, máme tu dva mozky, můžete si vybrat. První patřil lyžařovi a stojí 500 Euro. Druhý patřil snowboardistovi a ten máme za 5000 Euro.“

Muž: „A mohu se zeptat proč je v ceně takový rozdíl?“

Doktor: „Ten od snowboardisty nebyl nikdy použit.“

Stáhněte si katalog PUXtravel v Pdf, prohledněte si naše lyžařské zájezdy a zasmějte se některému z dalších lyžařských vtipů.