SNOW 71 Time vychází 15. listopadu 2012
132 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/snow
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a Floowie

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako roční nebo dvouleté předplatné s dárkem.

Jednotlivé vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!


Prolistujte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:

O čem sní lyžaři a lyžařky

Staří lyžaři sní o prázdných sjezdovkách, správné partičce, prašanu po kolena. Mládí na budoucnost nemyslí.
Péče o hosty ve 21. století

Výlet do rakouského Turracher Höhe, do místa „pod hranicí lesa“, jsem chtěl původně podniknout proto, abych se zamyslel nad fungováním českých a alpských středisek, která rozděluje třeba právě poloha v lese či nad ním. Cítil jsem, že to přeci není nějaký les, co dělá ten rapidní rozdíl, pro který jsme schopni cestovat velké stovky kilometrů do Alp, pryč z lesa. Ale nakonec k tomuto porovnání nedojde. Bylo by to vůči Česku nefér. Les neles, jsme totiž jiný kulturní prostor.
Zdroje jsou aneb nezahubí lyžování kvalita?

Jak si stojí lyžování z hlediska poptávky a nabídky? Jestliže je pojmeme komplexně, od výroby a prodeje potřebného vybavení přes ubytování po kapacity lanovek a sjezdovek, vyjde nám celkově převaha nabídky. Jakkoli tomu leckde v určité týdny a dny přímo na svahu a pod ním bude naopak. Stav, kdy jsme jako zákazníci žádoucí a vítaní, se nám samozřejmě líbí. Je ale opravdu ve všem tak prospěšný?
Jeden den lyžníka obecného

Podle zahájení činnosti rozlišujeme lyžaře ranního, dopoledního a odpoledního. Podle délky aktivity dvouhodinového, půldenního (dopoledního či odpoledního) a celodenního. Zvláštní kategorií je lyžař večerní. Vyskytuje se převážně v okolí větších měst, extrémně hojný je v Česku. Existují i mezitypy a kombinace denních s večerním.
Auto před cestou na hory

Chystáte se na hory a s obavami sledujete hlášení o stavu vozovek, protože zastáváte názor, že sníh patří na svahy a na silnicích nemá být nic jiného než asfalt? Vaše obavy z jízdy na sněhu mohou být menší, pokud se na ni připravíte a zimní cestování přizpůsobíte nejen možnostem svého vozu, ale především vlastním řidičským schopnostem.
Je alkohol na lyžích problém?

Jsou témata, která se pravidelně vracejí jak ptáci z teplých krajin. Alkohol při lyžování sice na první ligu evergreenů nemá, ale snad každou zimu jej někdo vykutá a se vztyčeným prstem si užije svou roli vychovatele a mravokárce. O opilce na sjezdovce nikdo nestojí, fuj. Je tedy vůbec o čem psát?
Česko

Na českých horách přibude v sezóně 2012/13 až osm nových lanovek a několik desítek dalších se plánuje v následujících letech. Všude se chvályhodně objevují nebo rozšiřují dětské parky, neboť právě děti a začátečníci jsou do budoucna nejslibnějšími návštěvníky domácích center. Ceny skipasů se drží v obdobných mezích jako v minulých letech, mimoto se rozšiřují možnosti slev – ať už jde o hodinové skipasy, rodinné slevy či karty hosta.
Nové lanovky na českých horách - 1. díl

I v letošním roce se čeští lyžaři dočkají slušného počtu nových lanovek. Podle současných plánů by se během nastávající zimy mělo na českých horách rozjet 8 nově postavených lanovek. Z tohoto počtu budou sice zcela nové jen tři lanovky a zbývajících 5 pak budou tvořit použité technologie dovezené z Alp, hned dvě z nich však byly vyrobeny teprve v roce 1997 a lze tak o nich tedy říci, že jsou „skoro nové“. Kromě toho jedna z použitých lanovek, která bude postavena na délce pouhých 600 metrů, bude mít odpojitelný systém, a stane se tak nejkratší lanovkou svého druhu v České republice. Lyžaři si budou moci u nás vůbec poprvé dopřát komfortu odpojitelné lanovky na tak krátké trase.
Slovensko

Chopok se po téměř dvaceti letech dočkává důstojného propojení severní a jižní strany a spolu s investiční smrští příštích let půjde o největší lyžařskou proměnu ve střední Evropě. Otázkou bude, kolik nové lyžařské plochy se podaří využít a jak budou návštěvníky zvládat příjezdové cesty a parkoviště, jež zatím mnoho změn nedoznaly. Kromě tatranských středisek, kde se viditelně investuje, má Slovensko ale i mnoho milých center se solidním převýšením svahů, kde se možná trochu zastavil čas, ale i ceny.
Chopok v novém

Uplynulo osm let, co jsme se vizionářsky zamýšleli nad tím, jak by mohl jednou vypadat Chopok. Tehdy jsme z několika málo neoficiálních informací ze zákulisí sestavili snowou vizi a doufali, že se časem aspoň trochu přiblíží skutečnosti.
Rakousko

Investiční vichřice v Rakousku poněkud polevila – nových lanovek se letos nepostavilo zdaleka tolik jako v minulých letech. Velmi atraktivní novinky mají dva oblíbené tyrolské ledovce, velkou událostí je i vznik nového velkoareálu propojením Alpbachu a Wildschönau.
Mistrovské Štýrsko

Žádná jiná událost nezpůsobila Štýrsku takovou přípravnou horečku jako sjezdařské mistrovství světa 2013 ve Schladmingu.
Německo

V Německu je okolo stovky lyžařských středisek, která jsou z jihozápadních českých hranic velmi dobře dostupná – většina z nich je relativně malá, ale ani němečtí „obři“ se netěší velkému zájmu českých lyžařů. Výjimkou je Arber a několik dalších příhraničních center, zbytek je pro nás bílým místem na mapě.
Bavorsko - jiskřivá zimní pohádka

Prachový sníh, azurová obloha, čistý vzduch a mráz – to jsou přísady, ze kterých se tvoří zimní sny. Od Allgäu až po Francký les a od bavorských Alp až po Šumavu se tyto sny mění ve skutečnost. Bavorsko je jednou z nejbližších a zároveň poměrně opomíjenou lyžařskou oblastí s celkem 80 středisky se 108 lanovkami a více než 800 vleky – nechte se inspirovat!
Itálie

Jen několik nových lanovek se letos blýskne na italských svazích, zato přibudou nové sjezdovky – v Dolomitech hned čtyři a v Madonně di Campiglio dvě. Vítaná vylepšení čekají letos i v budoucnu na okruhu Sella Ronda.
Dolomiti Superski - pět nových sjezdovek a děti do 8 let zdarma

V italských Dolomitech s 1 200 km sjezdovek a jedním skipasem se lyžaři mohou v nadcházející sezóně těšit ze dvou nových lanovek a čtyři nově vybudovaných sjezdovek. Děti do 8 let lyžují v doprovodu rodičů zdarma, a to nově i s jednodenním skipasem.
Švýcarsko

Ve Švýcarsku jsou většími lákadly než nové lanovky unikátní přírodní scenérie a velká rozmanitost aktivit, které můžete podniknout. A letos se země s nejkrásnějšími alpskými vrcholy zaměřuje i na výhodné ceny – třeba skipasy zdarma k pobytu pro dospělé i děti.
Po horách jinak

Nápadným a stále silnějším trendem, na který můžete ve švýcarských Alpách narazit, je zimní turistika. Po horách rolby protáhnou bezpečně schůdné cesty, po kterých se můžete vydat od horní stanice lanovky jen tak v zimních botách kilometry daleko a objevit leccos, co na lyžích objevit nejde. Ostatně, může nastat mnoho důvodů, proč i v pěkný den vynechat lyže. Přinejmenším to ale může být pobídka pro váš doprovod, který si od lyží rád odpočine nebo nelyžuje vůbec.
Své zimní turistické cesty má dnes ve Švýcarsku snad každé středisko, takže zde jen skromná ochutnávka…
Francie - nejoblíbenější zimní oblast na světě

Francie se v sezóně 2011/12 stala nejnavštěvovanější destinací pro zimní dovolenou na světě, a to s celkovým počtem 55 mil. dnů strávených zimními sporty!
Horský byznys, nebo masochismus?

K provozování horského byznysu je v tuzemsku potřeba velkého zaujetí pro věc nebo spíš lásky. Pro české horaly se tento druh podnikání totiž stává tak trochu sado maso. A proč?
Rozdíly horského byznysu v Evropě v širších souvislostech

Už před dvěma lety vyšel v seriálu o horském byznysu článek, stavící do kontrastu expanzi horského byznysu druhé poloviny minulého století ve Francii, Itálii a Rakousku a situaci v Česku po listopadu 1989.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 71 Time!


Předplatné časopisu se SNOWbony pro nákup v e-shopu si můžete objednat ZDE.