Fotografování v zimě má svá jistá specifika a nároky. Když je fotograf či fotografka respektují, může jim být odměnou snový svět plný sněhu a ledu, podněcující představivost a nálady. Nebo naopak mohou dokumentovat adrenalinový sjezd a akci, kterou v zimě prožijete snad jen na horách, a zprostředkovat bezprostřední zážitek ze zběsilé jízdy svým blízkým.

Než vyrazíme do terénu, nebude na škodu podívat se trochu na teorii a vyzkoušet si nastavení fotoaparátu hezky v teple domova. První, čemu je nutné při fotografování na sněhu věnovat pozornost, je vyvážení expozice. Automatika většinou počítá s průměrným složením scény a větší množství bílé ji spolehlivě zaskočí. Výsledkem jsou pak zašedlé snímky. Řešení existuje. Podle stylu vašeho fotografování můžete, pokud se nechcete o nic starat, nastavit scénický režim pro fotografování na sněhu (často označený sněhovou vločkou nebo sněhulákem). Najdete ho i u nejjednodušších fotoaparátů. Pokročilí fotografové mohou využít korekce expozice, kterou posunou o +0,5 až 1,5 EV dle dané situace. Vodítkem může být histogram, který nebude obsahovat přepaly, a většina hodnot histogramu bude v oblasti jasů.

Když už jsme si pohráli s nastavením expozice, měli bychom se vrhnout i na nastavení vyvážení bílé, to většinou sice zvládne i automatika, ale není nic snazšího než se pojistit a zvolit manuální vyvážení a jako referenční oblast použít bílou plochu se sněhem. Jak by mohlo znít ze sloganu výrobce pracích prášků: ,,Aby bílá bílá byla".

Nastavení bychom měli za sebou, teď ještě zkontrolovat techniku. Určitě se hodí vždy před zimním fotografováním plně nabít akumulátor a případně si vzít i náhradní. V zimě se vše vybíjí o poznání rychleji. Pokud zrovna nevíte který, přijďte k odborníkům do Centra FotoŠkoda do Vodičkovi ulice v Praze s fotoaparátem. Vyškolený personál vám pomůže vybrat si z nabídky originálních i neoriginálních akumulátorů a rád poradí i s dalším.
Kdo používá polarizační brýle, ví, že je s nimi pohled na svět kontrastnější a čistší. Stejné je to i u digitálního fotoaparátu. Cirkulární polarizační filtry lze použít u zrcadlovek a pokročilých kompaktů. Odměnou bude sytější modrá obloha, kontrastní mraky a méně atmosférického oparu. Hodí se, i pokud budete fotografovat zmrzlé rostliny či ledopád.

Neměli bychom zapomínat ani na vhodná pouzdra, která fotoaparát ochrání před nepřízní počasí a i nějakým tím pádem. Častým problémem totiž bývá situace, kdy fotoaparát jen tak uložíte do běžného batohu a jdete na lyže. Tvrdší pád totiž může odnést mnohem hůře než vy. Zapomínat by se nemělo ani na přechody ze zimy do tepla, kdy se na fotoaparátu vysráží vlhkost. Pokud ho nebudete chvíli používat, či dokonce vyndáte akumulátor, nemusíte se o jeho elektronické vnitřnosti obávat. Jestliže patříte k vyznavačům adrenalinových sněhových sportů, bude vhodnější zvolit některý z odolných fotoaparátů, např. Panasonic DMC-FT4, který nabídne mimo odolnosti na pád z výšky 2 metrů mrazuvzdornost do -10 °C (rozumějme fotografování při této teplotě) i GPS senzor s barometrem pro přesný záznam polohy vzniku snímku. Nemusíte se dokonce omezovat jen na statické záběry, většina odolných fotoaparátů již zvládne i Full HD video. Výjimkou není ani průkopník na poli odolných fotoaparátů Olympus se svým modelem TG-1, který se navíc pochlubí širokoúhlým objektivem s 25 mm s vysokou světelností F2,0. Režim TAP Control u něj zjednodušuje ovládání v rukavicích.

Pokud však máte plné ruce práce s hůlkami či se na prkně opíráte v obloucích o svah, možná přijde vhod novinka na trhu od firmy SONY s názvem Action Cam. Odolná kamera a fotoaparát v jednom, kterou si můžete upevnit na helmu či kamkoliv jinam, a dopřát zážitek z perspektivy vašich očí i vašim přátelům. Možností jak si užít fotografování a natáčení i v zimní sezóně je ale daleko více. Vždy však platí, že nejlepší je vše vyzkoušet a nechat si poradit od odborníků, ti v Centru FotoŠkoda ve Vodičkově ulici v Praze jsou připraveni odpovídat na vaše náročné dotazy a být vám vždy nápomocni, tak aby technika přinášela především radost.

www.fotoskoda.cz


Pro pokročilého fotografa - Canon EOS 650D + EF-S 18-135 IS STM

Canon EOS 650D nabízí mnoho inovací, které potěší. Hybridní automatické zaostřování založené na využití fázové a kontrastní detekce. To vede ještě k přesnějším a rychlejším reakcím, a to i ve velmi komplikovaných světelných podmínkách a podpoře AF ostření během natáčení videa. Dotykový 3,0" LCD displej s možností aktivace závěrky pouhým dotykem na plochu LCD i "kosmetické" úpravy usnadňující ovládání - otočný volič s vícero funkcemi, samostatné tlačítko pro volbu hodnoty ISO a třípolohový vypínač (vypnuto / režim fotografování / režim natáčení videa).
Canon EOS 650D je určen pro fotografy, kteří chtějí prozkoumávat své možnosti jak na poli fotografickém, tak i filmovém. Současné trendy v oblasti DSLR přístrojů naznačují, že bude stále snazší vytvářet s fotografickým přístrojem i videosekvence, a to na tak vysoké úrovni, že by se za to nemusel stydět ani kinofilmem kovaný kameraman.
Nyní zdarma k fotoaparátu nabízíme softwarový bundle ADOBE Photoshop Elements 11 a Premiere Elements 11
http://www.fotoskoda.cz/…18135-is-stm

Pro cestovatele - Panasonic LUMIX DMC-TZ30

Ultrazoomovému fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ30 se dostalo jistých vylepšení, která jej posouvají o další pomyslné laťky výše. O jaká zlepšení se jedná? Pohotovější reakce, větší rozsah zoomu, optická kvalita a podstatně nižší úroveň šumu i při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Nově přibyla funkce HDR. Fotoaparát disponuje Inovovaný GPS modul, nejen že vkládá do EXIFu každého snímku údaje o zeměpisné délce a šířce, ale současně doplní název země, regionu a oblasti, v níž fotografie vznikla. Takto geograficky označené snímky lze vkládat do map a dělit se o ně s přáteli a příbuznými. Panasonic DMC-TZ30 rovněž pomůže nalézt a pojmenovat nejbližší pamětihodnosti, ale i restaurace či hotely a cestovatelům tak usnadní orientaci v neznámém prostředí (v paměti je obsaženo přes 1 milion zeměpisných dominant z 82 zemí nebo regionů).
http://www.fotoskoda.cz/…mctz30-cerny

Pro sportovce - SONY HDR – AS15 Action Cam

Vodotěsná Full HD videokamera Sony HDR-AS15 je vhodná pro extrémní sporty. Nabízí rozlišení Full HD(1080p), SlowMotion 2x a 4x s funkcí Wi-Fi® ( možnost přehrávání nebo LIVE streamování videa na SMARTphone nebo tablet, notebook.. ) se stabilizátorem obrazu SteadyShot, 5 ti režimy filmování, voděodolným pouzdrem (ponor 60m) a sadou handsfree. http://www.fotoskoda.cz/…sony-hdras15