Open Space je jedna z mála kategorií na World Ski Testu, kde nejsou lyže překryty černou folií. Kromě tradičních vlastností souvisejících s jízdními vlastnostmi lyží se totiž hodnotí i jejich design a originalita. Modely nominované do této kategorie jsou natolik rozdílné, že je velmi obtížné je mezi sebou porovnávat. Lyže, které svými parametry, technologiemi a provedeními překračují běžný rámec již tak těžko ohraničitelných a přesahujících kategorií totiž spadají právě sem.


ATOMIC – Volant Platinium

Názor testérů:

S Volanty jedete ve třídě pro VIP. Cena je exkluzivní, stejně jako design, a zábava garantována. Mnoho našich testérů si chtělo tyto lyže hned odnést sebou domů, ale Volanty nemůže mít každý...

Názor výrobce:

Univerzální lyže, která vyniká klidem při jízdě i ve vysokých rychlostech, určená pro všechny druhy sněhu, na sjezdovku i mimo ni.

BLIZZARD – Bushwacker

Názor testérů:

Tyhle freeridové lyže nejsou jen tak pro někoho. Jsou určeny hlavně pro jezdce, kteří hledají v terénu nové výzvy. Na sjezdovce geniální díky osvědčeným „blizzardovským“ technologiím, přesto svého majitele táhnou hlavně mimo sjezdovku.

Názor výrobce:

Freeride znamená svobodu. Bushwacker boří hranice a hledá si svoji cestu v každém terénu. S novou Flip Core technologií a neodmyslitelným rockerem je vzorem stability a zároveň poskytuje dobrý výtlak v hlubokém sněhu.

DYNASTAR - Cham 97

Názor testérů:

Freeridovky s novými technologiemi a super funkčním rockerem. Ale i na sjezdovce jsou nové Cham 97 velmi hravé a svými jízdními vlastnostmi potěší i dámy.

Názor výrobce:

Směr vývoje freeridových lyží definuje nová technologie Levitation Profile. Pět bodů, které dokáží přesně rozložit váhu v reakci na terén, spolu s rockerem ve špičce lyže, klasickým camberem a speciálně tvarovanou patou dávají freeridingu novou dimenzi.

ELAN – Amphibio 14 Waveflex Fusion

Názor testérů:

Legenda se vrací. V loňském roce vyhrály „amphibia“ zlatou medaili v kategorii Open Space a letos se situace opakuje. Elan spojil své nejlepší technologie se svými dlouholetými zkušenostmi a opět vytvořil lyže, které jsou hravé a přitom vysoce výkonné. Přesně tohle je cesta, jak udělat lyžování populárním a zábavným.

Názor výrobce:

Nová technologie nenechává žádné přání nesplněné. Spojení rockeru a klasického camberu z nich tvoří velmi univerzální lyže.

FISCHER – Hybrid 7.0

Názor testérů:

Nový Klick System funguje výtečně. Stačí „kliknout“ a z agresivní lyže určené na sjezdovku se díky inovativní technologii stává univerzální záležitost s neodmyslitelným rockerem určená pro jízdu v terénu. Hybrid 7.0 si jednoznačně zaslouží vysoké známky v našem hodnocení.

Názor výrobce:

Rocker, nebo rocker ne? Vše je spojeno v jedněch lyžích. Z freeridových speciálek učiníte jedním pohybem téměř závodní speciálku určenou na sjezdovku. Co chtít víc?

K2 – Bolt ROX

Názor testérů:

„Kádvojky“ s potenciálem závodních lyží určených na sjezdovku? Překvapení našich testérů se zkušenostmi ze Světového poháru bylo velké. Kdo má rád dlouhé oblouky, tvrdou sjezdovku a rychlost, snadno se do nových Bolt ROX zamiluje. Právem jim náleží bronzová medaile v kategorii.

Názor výrobce:

Ultimativní lyže určené pro tvrdé a ledovaté sjezdovky. Speed rocker a ROX technologie zajišťují dobré držení na zledovatělém povrchu, tlumení vibrací, a předurčují lyže pro střední až dlouhé oblouky.

NORDICA – Fire Arrow 84 EDT EVO XL CT

Názor testérů:

Moderní design nových „nordik“ byl letos odměněn stříbrnou medailí v kategorii Open Space. Jsou výborné na sjezdovce i mimo ni, čemuž mimo jiné napomáhá široký 84milimetrový střed lyže.

Názor výrobce:

Tyhle lyže byly postaveny takříkajíc pro všechny. Zamilují si je nejen milovníci nevšedních designů, ale i ti, kteří preferují vypreparované sjezdovky a spolu s nimi širší lyže s moderním krojením a mírným twintipem, které lze ale skvěle použít i mimo značené tratě.

ROSSIGNOL – Pursuit 18 AR/TI/BSLT TPX

Názor testérů:

Tyto lyže vynikají stabilitou i skvělým držením na tvrdé sjezdovce. Jejich kvalita spolu s přepracovanou technologií z nich činí ambiciózní nástroj pro sportovně orientované jezdce. Svoje silné vlastnosti ukazují ještě po mnoha a mnoha jízdách.

Názor výrobce:

Technologie Power – Turn se stará o stabilitu i dobré držení na tvrdém povrchu. Použité materiály jako Aramid a Titan mají za úkol tlumit vibrace a udržet lyže v neustálém kontaktu se sněhem. 90 % camber, 10 % rocker.

SALOMON – BBR 8.0 + NZ12

Názor testérů:

BBR pouze nevypadají výjimečně. Ony výjimečné jsou! Neobvyklý design vám v každém případě zajistí mnoho pozornosti, byť se nemusí každému líbit. A jízda? Na sjezdovce výborné, na čemž se shodla i dámská část našeho testérského osazenstva a hodnotila nové „salomony“ těmi nejvyššími známkami.

Názor výrobce:

BBR jsou lyže, jaké tu ještě nikdy nebyly. Alespoň ne v podobě předimenzované špičky ve tvaru surfu, která spolu s rockerem zajišťuje pohodové plutí v hlubokém sněhu nebo rozbitém terénu.

VÖLKL – V – Werks Code

Názor testérů:

Kvalita a extrémně lehké materiály mají svoji cenu, a řadí tak V-Werks k exkluzivním lyžím na trhu. Výsledky testů jen potvrzují spokojenost dam i pánů s jejich jízdními vlastnostmi.

Názor výrobce:

Agilní, sportovní a přitom neuvěřitelně lehké. Nová technologie METAL-TEX HYBRID Technologie je právě činí velmi lehkými, tenčími a tedy i pružnějšími. Výsledkem jsou velmi univerzální lyže s rychlými reakcemi.

VIST – Super Front 4

Názor testérů:

Exklusivní, exklusivnější, Vist! Potěšení pro všechny lyžaře, nebo lépe řečeno, pro všechny velmi dobré lyžaře. Lyže nám dorazily do testu pozdě, takže jsme se na nich nemohli svézt všichni, ale sám za sebe říkám, že tyhle visty jsou pro nás letos tím opravdovým „eyecatcherem“.

Názor výrobce:

První Power Rocker v naší historii! Racecarvingové lyže se díky geniální kombinaci s naším prvním rockerem vyznačují klidným vedením i ve velmi vysokých rychlostech, stabilitou a předurčují cestu, kterou se bude Vist v budoucnosti ubírat.

SCOTT – Venture

Názor testérů:

Venture znamená automaticky freeride. Na sjezdovce se na nich svezou dobří lyžaři, kteří dokáží i takhle široké lyže bez problémů zahranit. V hlubokém sněhu, nebo jarním rozbředlém a rozbitém sněhu ovšem nemají tyhle lyže konkurenci.

Názor výrobce:

Skvělé lyže určené hlavně pro freeride. Venturi Tip Rocker snižuje tření a zároveň zlepšuje výtlak v hlubokém sněhu a tím umožňuje i lepší klouzání lyží, optimalizaci rozložení váhy a snazší jízdu na velmi strmých svazích. Agilita i stabilita jsou slova, která tyto lyže vystihují nejlépe.