Prašanové nebo chcete-li freeridové vlastnosti prkna jsou určeny především následujícími veličinami

  • directionality - poměr délky špičky a patky
  • back stance - posunutí vázání směrem dozadu
  • taper - zúžení patky vůči špičce
Různé hodnoty určují poměry ploch přední a zadní části desky a tím jak snadno se špička drží na povrchu sněhové pokrývky, jezdec může odlehčit zadní nohu a přitom nehrozí zapíchnutí špičky. Kromě toho hrají roli samozřejmě i délka a šířka fošny.

Prkna jsou rozdělena do kategorií podle základních poznávacích znaků, které jim dávají vlastnosti a kategorie jsou podle toho pojmenovány.

Všechny rozměry jsou v centimetrech, jen rádius v metrech a cena v Kč.

Tapered

Tapered znamená zúžený. Konkrétně je zde myšleno zúžení patky vůči špičce prkna, která tak má větší plochu a vznáší se na povrchu. Zúžení směrem dozadu má některé výhody i při jízdě na tvrdém povrchu. Lehčí zahájení oblouku a v případě potřeby je také snazší dostat prkno do smyku. Vlastnosti jsou ještě umocněny delší špičkou/kratší patkou a posunutím vázání dozadu.
Tento typ prken je nejuniverzálnější ze zde uvedených. Má nejblíž k freestylové geometrii a pro hodně lidí poslouží dobře jako jediné univerzální prkno. Někdy se pro tuto geometrii používá označení „pintale“.

tapered

Ultra

Řekněme, že se jedná o prašanové speciály nové generace (za old school  můžeme považovat vlaštovčí ocasy). Vyznačují se radikálnějším tvarem, než „tapered“ prkna, propočítaným tak, aby byly maximálně umocněny vlastnosti výhodné pro jízdu v prašanu. Kromě výraznějšího zúžení patky („freeridové vlastnosti“ tedy zůstávají) zaznamenáme prodloužení špičky, respektive zkrácení patky, což ještě zlepší schopnost  špičky plavat na povrchu. Důsledkem je možnost mít kratší, snáz ovladatelnou desku („vznášení“ prkna není způsobeno jeho plochou, ale vhodným tvarem). Většinou tyto kousky najdete v délkách do 160 cm, Na nich si prašan užijete i v úzkých roklích nebo v lese. Přes freestylovou délku však nepočítejte s tím, že byste si bůhvíjak zajezdili v parku. Někteří výrobci ale nabízí i délky přes 170 cm. Větší délka zajistí stabilitu ve vyšších rychlostech.

ultra

Long directional

Prašan není jejich jedinou doménou, většinou jsou to prkna univerzálního charakteru určené pro velké kopce a extrémní ježdění – vysoká rychlost a špička namířená přímo dolů z kopce. Mají tedy menší vykrojení (větší rádius). To jim dává potřebnou jistotu v přímé jízdě, postavené na hranu však umožňuje zkušenému jezdci zkrátit oblouk (prkno s rádiusem 11 m vykrojí i osmimetrový oblouk, naopak to nejde). Vyznačují se také proměnlivou tuhostí. Tuhý střed a patka prkna poskytuje dobrou stabilitu, potřebnou oporu během ukončení oblouku, kdy působí největší síly a zároveň dává jistotu při dopadech skoků ve velké rychlosti a proměnlivých sněhových podmínkách. Měkčí špička těmto dlouhánům usnadní zahájení oblouku.

long directionalpowder boards long directional tabulka

Longboard

Těmto deskám pomáhá vznášet se v hlubokém sněhu délka. Nejlépe se cítí na prostorných prašanových svazích.

longboard

Vlaštovka

„Swallow tail“ - vlaštovčí ocas dostal jméno díky nezaměnitelné podobě patky. Vykrojení zmenšuje její plochu a funguje tak podobně jako malá plocha patky u „ultra“ s tím rozdílem, že poskytuje kontakt se sněhem větší části hrany. Vzhledem k jejich délce jsou vhodné tam, kde máte dostatek prostoru a menší tuhost konstrukce znamená, že se hodí právě jen pro dny plné prašanu. Tento typ prken vyrábí jen pár výrobců jako ozvláštnění produktové řady z nostalgie a kvůli podpoře image.

vlastovka