Záleží jen na vás, jestli budete pomalu stoupat, kochat se panoramaty a vnímat ticho zasněžené přírody, nebo vyběhnete kopec závodním tempem. Odměnou může být pro některé pohodové sjíždění zdolaného vrcholu, pro jiné adrenalin z dravé jízdy v náročném terénu, ať už s patou připnutou ve vázání nebo volnou.

Pokud je to vaše první zkušenost, nemáte jasnou představu, co obnáší stoupání na pásech, co přesně od pohybu v terénu očekávat, a jakže se jezdí s volnou patou … potom není nic snazšího, než si nejdříve vybavení zapůjčit v prodejnách ALPSPORT a vyzkoušet. A když vás tyto krásné sporty nenávratně polapí, pak jsme připraveni pomoci s výběrem vhodného vybavení ušitého na míru podle vašeho zaměření a lyžařských kvalit.

Od A do Z v nápisu je myšleno doslovně, protože vám umíme sestavit celý skialpinistický nebo telemarkový set z kvalitních výrobků osvědčených značek, pečlivě vyzkoušet, seřídit a namontovat.

Samozřejmostí je kompletní servis od výběru vhodné velikosti bot (SCARPA, Dynafit...) za pomoci k tomu určených pomůcek a tepelné tvarování vnitřních botiček na přístroji typu fén. Jako distributor italské značky SCARPA (www.scarpa.cz), se převážně specializujeme na výrobky tohoto leadera ve svém oboru.

Rádi upozorníme na pár novinek.

Maestrale RS

Zkušení skialpinisté by určitě neměli přehlédnout boty Maestrale RS, což je varianta oblíbených bot Maestrale s posílením orientace na sjezd.

Alien

V kategorii váhově minimalistických bot, ve které léta vévodila jako vlajková loď bota F1, zůstává SCARPA stále na špici díky botám Alien, které vlétly s převahou do závodního pole.

Terminátor X

Pokud se nedokážete rozhodnout, jestli se vydat na skialpovou túru nebo kroužit telemarkové oblouky, pak by vaše volba měla jednoznačně padnout na Terminátor X, které jsou kompatibilní se skialpovým TLT i telemarkovým NTN vázáním.


K botám doladíme lyže od renomovaných firem (K2, Ski Trab, Elan, Dynafit) a namontujeme vám a seřídíme vázání (Dynafit, Diamir, Black Diamond, Rottefella, Silvretta).

Pro touring nesmíme zapomenout na stoupací pásy (složení pásů mohér, syntetika nebo mixové), které sestavíme podle požadovaného typu upnutí včetně jejich ořezání na konkrétní lyže. Můžete si vybrat originální pásy k daným lyžím nebo vám zpracujeme metráž přesně podle vašich požadavků a potřeb.

Určitě je potřeba pamatovat na bezpečnost a ve výbavě nesmí chybět vyhledávač (široká nabídka značek: BCA, Pieps, Mamut, Ortovox) s lopatou a sondou.

Rádi zodpovíme vaše dotazy týkající se vybavení, jeho používání a údržby. Součástí nabídky je také následující servis, jako je např. obnova lepidla na pásech.Pro tuto sezónu jsme si pro vás připravili speciální nabídku ski touringových a telemarkových setů. Buď si svůj set sestavíte sami, nebo si vyberete z námi připravených variant podle vhodnosti použití: Ekonomy, Klasic, DeLuxe, Freeride, Touring, Telemark.Takže to byl krátký exkurz do sestavení vybavení. Pak už nezbývá než vyrazit do terénu.


A první kroky ať už na skialpech nebo s tele výbavou je vhodné absolvovat pod dohledem instruktora nebo zkušeného kamaráda. Nejde jen o osvojení zásad pohybu ve volném terénu (techniky chůze a sjezdu). Pohyb v terénu má ale také svá úskalí, je potřeba umět s rozvahou naplánovat túru, vyhodnotit možné lavinové nebezpečí, a v případě krizové situace správně postupovat, aby výprava nebyla ohrožením pro vás nebo vaše kamarády.

Ve spolupráci se zkušeným horským vůdcem Tondou Volkem připravil kolega Roman Danko z ALPSPORTU Praha Florenc kurzy, které vás na pohyb v terénu připraví, aby nic nepokazilo zážitek z túry. Kurzy se budou konat na boudě Danielka ve Velké Úpě v Krkonoších (http://boudadanielka.cz/camp). Čeká vás příjemné prostředí i společnost milovníků hor.

Skialpinismus začíná získávat stále na větší oblibě. Nemalou měrou k tomu přispívá uvolnění a vybudování tras. Šumavská Horská služba navrhla a vytyčila 7 tras http://www.sumavanet.cz/…uring-zr.pdf různých délek a obtížností v okolí Špičáku. Po těchto trasách vás provedou 29. 12. 2012 samotní členové Horské služby.

K získání jedinečného zážitku budete potřebovat jen trochu odvahy a dobrou náladu, protože na místě nebude chybět půjčovna skialpinistického vybavení. Seznámit se budete moci také s telemarkem, prostě si půjčit ve stánku SCARPA vybavení a vyrazit na svah se zkušenou instruktorkou. Na své si přijdou i kovaní závodníci v následujícím nočním open závodu na vrchol Pancíře.
http://www.hscr.cz/index.php?…

Nezbývá než si přát pohodové počasí a těšit se na prima lidi a příjemně strávený předsilvestrovský čas.

Kvalitně a bezpečně vybaveni, náležitě obeznámeni a ideálně nadšeni … teď už stačí jen vyrazit za zážitky do hor.

ALPSPORT team

www.alpsport.cz