Výjimečná kuchyně

Alpy jsou plné horských chat. Nedávno dostavěná Kristallalm v Tauferer Ahrntalu je ale výjimečná svou kuchyní i atmosférou. Najdete ji u horské stanice lanovky v Klausbergu. Speikboden zase nabízí sjezdovky s převýšením 1400 metrů. Tak na co čekáte?

Klausberg

Na nic nemyslete, zapněte si boty a frčte z kopce dolů. Jste v Klausbergu, kde lanovka končí nad mraky – ve 2500 metrech nad mořem. Až tam vyjíždí nejvýše položená osmikabinka v Jižním Tyrolsku. A jako na dlani odtud máte osm okolních třítisícovek. Dolů se pak jako had kroutí příjemná červená sjezdovka (s černou variantou), na kterou navazují další. Klidnější modré najdete v dolní části areálu. Klausberg je známý i mezi snowboardisty, kteří míří do místního parku Funtaklaus. Kromě mnoha nejrůznějších skoků se pyšní i halfpipe.

V Klausbergu to žije. Pro návštěvníky tu mají bohatý après-ski program. Mohou se těšit na koncerty – ať už v horských chatách nebo pod sjezdovkami, lední a lyžařské show. 14. až 18. ledna je možné vyrazit se podívat, jak se staví sněhové sochy. Letos přibyla i nová bobová dráha.

Až tady budete, nesmíte vynechat ani návštěvu nové horské chaty Kristallalm v nadmořské výšce 1600 metrů. Dobře se tu vaří a pořád se tu něco děje – třeba zajímavé výstavy.

O sníh není v Klausbergu nouze. Jeho svahy dostávají větší porci sněhových přeháněk než okolní střediska.

Speikboden

Sedm lanovek ve Speikbodenu obsluhuje na 30 km lyžařských tratí. Ty zde překonávají úctyhodný výškový rozdíl 1400 metrů - jezdí až do nadmořské výšky 2400 metrů na vrcholek Sonnklar, odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na Zillertálské Alpy. Užije si to tu náročný lyžař i začátečník.

Ale také třeba skialpinista. Jedna z nejoblíbenějších túr vede na Speikboden do nadmořské výšky 2523 metrů. Začíná o více než tisíc výškových metrů níže na parkovišti Weißenbach a je považována za jednu z nejkrásnějších v Alpách. Speikboden – to není jen lyžování. Středisko má velmi bohatou nabídku dalších zimních sportovních aktivit. Ty v Alpách vyhledává stále více lidí.

V okolí střediska je vyznačeno 16 tras, na které se lze vydat na sněžnicích. Vybírat můžete z lehčích hodinových túr, ty nejdelší zaberou 3,5 hodiny. Nepotřebujete ani sněžnice, abyste unikli lyžařskému ruchu. Stačí mít dobré boty a vybrat si některou ze 46 vycházkových tras. Přibalte si také brusle, v údolí se bruslí na pěti místech. Svézt se můžete na saních tažených koňmi. Své terény zde mají i horolezci, kteří mohou v zimě slézat ledové stěny.

www.ahrntal.com

Další informace o dovolené v Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info nebo na www.facebook.com/jiznityrolsko.

Dobrý zdrojem informací je i nový magazín Dolomity, který je dostupný i pro iPad - www.suedtirol.info/magazindolomity.