Nezapomenutelné Val di Fiemme s vůní jedlového jehličí

Významné údolí v italských Dolomitech, Val di Fiemme, které spojuje pět lyžařských středisek v jednu oblast, disponuje perfektním zázemím jak pro alpské lyžování, tak i pro lyžování nordické. Pozadu ale nezůstává ani aprés-ski. Ve Val di Fiemme se nachází okolo 100 km sjezdovek, přes 150 km běžkařských stop, možnosti pro freeride i freeski a hlavně spousta zábavy okolo. Symbolem oblasti je jedle, kterých tu jsou desetitisíce.

„Ve Val di Fiemme je toho k vidění opravdu hodně. Jen namátkou mohu doporučit Národopisné muzeum s více než 1 800 exponáty a Banco della Ragione, místo, kde byly v 16. století upáleny domnělé čarodějnice. Obětní kámen dodnes stojí v místním parku. Zapomenout bych neměl ani na Obrazárnu velkolepého společenství Fiemme, Historické muzeum Guardina di Finaze zaměřené na vojenské, sportovní a horolezecké dějiny a také na Geologické muzeum ve městě Predazzo,“ uvádí výčet turistických zajímavostí delegát cestovní kanceláře PUXtravel, Jakub Rejnuš.

Ve východním Trentinu, oblasti kde leží Val di Fiemme, si milovníci přírody budou připadat jako v ráji. Nachází se zde totiž přírodní park Paneveggio-Pale di San Martino, který proslul svojí nedotčenou přírodou. Symbolem celého parku je jelen, tradiční obyvatel tohoto unikátu zapsaného mezi světové dědictví UNESCO.

„Val di Fiemme má velmi dobrou infrastrukturu pro turisty. Velmi povedený je projekt Non Solo Sci & Familiy Card. Jde o turistické karty s pestrými možnostmi vyžití během zimní dovolené. Zdarma je poskytují hotely označené „Star bene nella natura“ a „Hotel per Famiglie“. Pokud v takovém hotelu nebydlíte, jejich pořizovací cena je 30 euro na osobu a 45 euro pro rodinu. Používaní se opravdu vyplatí, získáváte totiž řadu slev a vstupů zdarma,“ doporučuje Rejnuš.

Kronplatz, na pomezí národních parků a kultur

Přes 100 km sjezdových tratí nacházejících se přibližně 30 km od Brixenu nese jméno Kronplatz. Jde o jedno z nejmodernějších lyžařských středisek v Evropě, které má navíc unikátní atmosféru, díky prolínání italštiny, němčiny a prastaré ladinštiny.

„Denní skipas letos koupíte v hlavní sezóně za 47 euro pro dospělého, 33 euro pro děti narozené po roce 1996 a 42 euro pro seniory ročník 47 a starší,“ říká Jakub Rejnuš. „Ve srovnání například s rakouským Nassfeldem, nebo Saalbachem to je sice o trošku vyšší cena, ale podobně moderní infrastrukturu budete hledat jen stěží,“ dodává.

Pokud na Kronplatz zavítáte, určitě nezapomeňte na místní kuchyni „Pravděpodobně nejtradičnějším pokrmem, který si zde můžete objednat, je slámová polévka a tyrolské ravioli plněné špenátem a ricottou. Nejde o žádná drahá jídla, proto je určitě doporučuji ochutnat,“ říká delegát.

Během adventu můžete v 4 km vzdáleném městě Brunico navštívit velmi známou výstavu ručně vyráběných betlémů a hlavně překrásný Vánoční trh. Bruneck vyrostl okolo středověkého hradu, který je volně přístupný veřejnosti a tvoří dominantu města. Významné je i Messner Mountain Museum, které naleznete v hradu Sigmundskron. Vstupné je pro dospělé 8 euro, pro děti 3 euro a pro studenty 6 euro. „Kronplatz je díky své multifunkčnosti a hlavně mnoha aktivitám mimo lyžování jednou z nejatraktivnějších oblastí celých Dolomit. Navíc leží na pomezí tří národních parků,“ uzavírá delegát.

Val di Fassa představuje to nejlepší nejen z lyžování

Jednou z nejznámějších lokalit celých Dolomit je Val di Fassa. Celkem se jedná o 14 oblastí rozdělených do devíti skiarálů, které dohromady dávají 220 km upravených sjezdových tratí a šest snowparků. Val di Fassa proslula především díky vyhlášenému lyžařskému okruhu Sella Ronda, při kterém návštěvník obkrouží jedny z nejznámějších vrcholů.

„V hlavní sezóně zde skipas stojí 42 euro, děti narozené po roce 1996 zaplatí 29 euro a senioři ročníku 1947 a starší 38 euro. To je zcela standardní cena okořeněná o opravdu překrásnou přírodu v okolí resortu,“ uvádí Rejnuš. Důkazem jedinečnosti celé oblasti jsou dva přírodní parky, Paneveggio – Pale di San Martino a Sciliar – Catinaccio.

Pokud vyrážíte do zimních Alp nejen za lyžováním, pak je Val di Fassa ideálním místem pro vaši dovolenou. Aktivit kolem lyžování tu můžete vyzkoušet tolik, že se nemůžete nudit. Prostor dostávají jak aktivní, tak pasivní činnosti, včetně objevování vyhlášené gastronomie. „Nejtypičtějším produktem údolí je tradiční špek podávaný s žitným chlebem, máslem a okurkou. Dále sýr Puzzone di Moena produkovaný výhradně v místních mlékárnách a pečivo Schüttelbrot a Puces vyráběné ze žita. Nejčastějším dárkem, který si naši klienti z Val di Fassa vozí, je jednoznačně místní kvalitní med,“ vypráví o regionálních produktech zaměstnanec CK PUXtravel.

Folgaria, rodinná pohoda za výbornou cenu

Hledáte naprostou pohodu v menším a levnějším středisku, které však bude dosahovat stejné kvality jako známější resorty? Pak vyrazte do oblasti Folgaria – Lavarone. Tu najdete na mapě jižně od Trenta, kousek od dálnice na Rovereto. Folgaria celkem nabízí svezení na 100 km převážně mírných tratí a dva snowparky. Ve středisku se nachází poměrně velké množství jezdících koberců, které ocení především děti. I přes to, že Folgaria není žádnou italskou superstar, disponuje moderním zázemím a místní infrastruktura vás zabaví na celý týden.

„Folgaria je středisko, které z těch menších italských, patří mezi mé nejoblíbenější. Kromě lyžování se zde dá například parádně zabruslit na krytém stadionu Platafolgaria. Relaxovat můžete v jednom ze čtyř wellness center přímo ve Folgarii, večer se dá zajít do klubu, hospůdky nebo restaurace na místní speciality. Z restaurací určitě mohu z vlastní zkušenosti doporučit Ristorante tipico Alla Segheria, která se nachází v domě původně sloužícím jako pila. Z jídel ochutnejte dušené hovězí s italským červeným vínem Teroldego, nebo lasagne s dýní a klobásou. Restauraci vlastní Mauro, velmi příjemný pán, který vám rád s výběrem poradí,“ zmiňuje se o své zkušenosti delegát Rejnuš.

Folgaria je jednoduše ideálním místem nejen pro rodinnou dovolenou. Vyzkoušejte jak chutná Folgaria, určitě budete mile překvapeni.

Dolomity jsou jako stvořené pro aktivní zimní dovolenou. Poznejte toto nádherné pohoří z blízka. Společně s CK PUXtravel ochutnejte regionální produkty, navštivte místa s bohatou historií a samozřejmě si báječně zalyžujte na stovkách kilometrů sjezdovek.

Naprostý lyžařský začátečník si zlomí nohu na svahu, hned při první jízdě.

„Je to pokrok,“ povídá zachráncům, „vloni jsem si zlomil nohu už při vystupování z vlaku.“

Stáhněte si katalog PUXtravel v Pdf, prohledněte si naše lyžařské zájezdy a zasmějte se některému z dalších lyžařských vtipů.