Nežli začnete nakupovat, ujasněte si následující:

  • styl snowboardingu, který preferujete
  • vaše snowboardové dovednosti a zkušenosti
  • tělesné proporce

Sjezdovka, park nebo prašan…?

Jaký styl snowboardingu milé kočky preferujete? Řadíte se do skupiny holdující klasice a to jízdě na sjezdovce, tzv. race či alpine stylu, nebo milujete adrenalin, a proto trávíte většinu času skákáním a zdoláváním překážek v parku a jste vyznavačky freestyle? Či do třetice volnost a hluboký prašanu neboli freeride je pro vás to pravé ořechové? Nejčastější variantou je univerzál tzv. allround, který je kombinací všech tří stylů.

Proč takové rozdíly?

Protože každý snowboard má svá specifika. Při nevhodně zvoleném typu prkna by se vaše jízda stala spíše utrpením než zábavou.


Freestyle

Do freestyle řadíme snowparky a U-rampu. Tyto snowboardy jsou kratší a měkčí, proto se snadno ovládají a jsou tak vhodné pro začátečnice.

Freeride

Snowboardy určené jízdě v hlubokém prachovém sněhu jsou delší, tvrdší a vázání mají posunuté více dozadu pro lepší rozložení váhy. Tyto prkna jsou vhodné pro kočky, které už mají nějakou tu snowboardovou sezonu za sebou.

Allround

Tzv. univerzál je kombinací freestyle a freeride prken. Tyto snowboardy jsou nejideálnější pro jízdu na sjezdovce, ale zároveň jsou odolné pro skákání či jízdu ve volném terénu. Pokud nemáte vyhraněný styl jízdy a rádi zkoušíte nové věci, je univerzál určen právě vám.

Race

Alpine, race nebo také sjezďáky jsou tvrdé snowboardy s tvrdými přezkovými botami (kterými se jednoduše našlápnete do vázání). Dalším specifikem je pootočené vázání více do směru jízdy. Race je určený pro rychlou jízdu na sjezdovce. Proto kočky, které mají rádi vítr ve vlasech, si pořizují právě sjezďáky.


Rozhoduje i výška s váhou

Pro výběr konkrétního snowboardu je rozhodující výška jezdkyně. Obecně platí, že délka snowboardu by měla být o 10-15cm kratší než výška vaší postavy. Postavíte-li ho před sebe, měl by dosahovat zhruba někam mezi bradu a nos. Špatně zvolená délka prkna se projeví hned při první jízdě. Příliš krátké prkno má tendenci se v oblouku přetáčet a naopak s příliš dlouhým se hůře zatáčí a je těžce ovladatelné.
Důležitost váhy u výběru snowboardů je stejná jako u lyží. Jak lyže, tak i prkna mají svou minimální a maximální nosnost. Ideální je, aby se vaše váha pohybovala někde uprostřed tohoto rozmezí. Opět je důležité dodržet tento interval a to z toho důvodu, že si tak zajistíte dobré jízdní vlastnosti snowboardu.
V poslední řadě je dobré sjednotit kompletní snowboardové vybavení. Stejně jako prkno, tak i vázání a boty mají své specifické vlastnosti pro jednotlivé styly jízdy.


Základní slovník snowboardingu..

SNB – zkratka pro snowboard
Frontside – přední hrana prkna (u špiček)
Backside – zadní hrana prkna (u pat)
Grab – uchycení prkna za letu
Switch – najíždím v opačném směru, než jak obvykle jezdím


Ukázka dámských snowboardů

K2 Eco Pop - freeride a sjezdovka

Sabrina Groovy RC - freestyle

Westige Drop - univerzal
www.snowboards.cz