Tentokrát dostal extrémní sport ještě nový rozměr díky propojení s gamblingem. Z lyžařů se stali hazardní hráči, o jejichž osudu rozhodovala ruleta a jedinou cestou k vítězství bylo sázet. Sázet lepší triky než protihráči. Hrálo se o prize money 3000 EUR a zajímavé věcné ceny.

"Bylo to fakt hustý, jiný než ostatní závody," řekl devatenáctiletý vítěz Robin Holub, jehož nejoblíbenější stolní hrou je Člověče nezlob se! "Líbi se mi tento nový koncept závodu, kdy jsou jezdci v konfrontaci s jinou formou hazardu. Zázemí mě velmi pozitivně překvapilo a úroveň riderů byla také vysoká," zmínil hlavní rozhodčí David Kittlinger. Tu potvrdil mimo jiné účastník závodu Pepé Kalenský: "V neděli byla trochu mlha a na mokrém sněhu bylo těžší dosáhnout vysoké rychlosti, ale nakonec jsme to vše zvládli. Skákal jsem triky jako switch 1080, bio 900, a jelikož mi skok hodně vyhovoval, zkusil jsem i switch 1440 (číslo označuje stupně rotace kolem své osy)." Tento trik, při kterém bylo od diváků slyšet, že již ani tolik otáček nestíhají počítat, se Pepému však již nepodařil. Rodák z Vrchlabí tak skončil na druhém místě. Třetím byl Mathias Kögel z Německa a čtvrtou pozici získal Filip Taraba z Petříkova. Česká republika tedy poměrem 3:4 ukázala, že jen na velikosti hor rozhodně nezáleží.

A jak vlastně vše proběhlo? Začalo to již v roce 1936, kdy se pod vlivem hrozícího nebezpečí ze strany Německa začala budovat pevnostní linie po celé délce hraničního hřbetu Orlických hor. Veškeré stavební aktivity pak ustaly po podepsání Mnichovské dohody v září 1938. Ve srovnání s jinými hraničními úseky v České republice bylo území Orlických hor s výstavbou nejdále. Po fortifikačních stopách se zde nyní vydalo několik freeskierů. U obdivování bunkrů nebo také místních roubenek však nezůstali příliš dlouho, jelikož jejich pozornost začala upoutávat hromada sněhu, která dostávala s blížícím se víkendem jasné linie. Jak řekl designér skoku Petr Motor Najman: "Byli jsme postaveni před výzvu udělat skok pro historicky největší českou freeski akci. Dva dny před ní již věřím, že se nám to podařilo."

V sobotu proběhla kvalifikace otevřená široké veřejnosti. Večer toho dne intenzivní warm-up párty, na níž zahrála dívčí punk-rocková kapela K2, DJ Robot a především odborná porota vyhlásila postupující do nedělního finále. Během něj se utkalo šestnáct jezdců klasickým pavoukem jeden proti jednomu. V prvním kole krupiér točil na francouzské ruletě. Její hrací kolo mělo namísto čísel třicet sedm políček symbolizujících trik, který dvojice jezdců musí dát na velkém či malém skoku. Osm postupujících se přesunulo na double speed rail a házelo dvěma hracími kostkami. Jejich plochy však byly ve stylu jibbingu. Jedna kostka určila, jaký trik musí rider provést při nájezdu na rail, druhá jaký při odjezdu. Co vše se odehrálo na zábradlí během toho, bylo čistě na každém freeskierovi. Čtyři finalisté pak dostali volný prostor na velkém skoku. "Byl výborně postavený a jezdci tak mohli ukázat to nejlepší, co dovedou. Podle mě byl tento skok největší, jaký kdy byl v České republice či na Slovensku postaven," řekl po závodě rozhodčí Braňo Zboja. "Byl jsem hodně překvapen zdejšími podmínkami, skok byl na úrovni těch nejlepších v Evropě či USA," dodal celkově čtvrtý Filip Taraba. Mezi krále freeskiingových karet byla také z rukávu vytažena jedna dáma. Výkony sympatické Zuzany Stromkové byly rozhodně obdivuhodné. A její pocity: "Atmosféra byla vynikající. Doufám, že holek bude jezdit čím dál víc!"

Více foto a video na www.redbull.cz/trickyroulette.