Flaine

Jedinečný 14km sjezd vás čeká na sjezdovce La Cascade, která vede z Flaine do střediska Sixt a nabízí se z ní nádherné výhledy do údolí Ger. Nejznámějšími sjezdovkami ve Flaine jsou černé Styx a le Diamant Noir, červené Fred a Mephisto, který je ideální na carving.La Plagne

Červené sjezdovky vedoucí z vrcholu Grande Rochette směrem k Plagne Centre lákají už svými jmény – Harakiri, Kamikaze, která evokují možnost opravdu rychlé jízdy. Za dobrých sněhových podmínek je určitě výzvou i sjezd do střediska Champagny v nadm. výšce 1250 m.

La Rosière

Jediným lyžařským střediskem ve Francii, kde je možné vyzkoušet héliskiing, je La Rosière, lyžařská oblast Espace San Bernardo, do které patří i lyžařský areál nad italským střediskem La Thuile v údolí Aosty. Vzhledem k francouzskému zákonu o ochraně přírody a s tím souvisejícímu zákazu héliskiingu na území Francie, využívají místní lyžařské školy sousední Itálie a nabírají klienty na italské straně průsmyku Col du Petit-Saint-Bernard a vysazují je pak rovněž na italském území – mezi nejpopulárnější vrcholky patří např. Freduaz, Miravidi, Mont Ouille či ledovec Ruitor.Les Arcs

Dominantou tohoto střediska je hora Aiguille Rouge, ze které vedou záměrně neupravované černé sjezdovky. Ti zdatnější se vydávají za doprovodu průvodce značeným sjezdem s celkovým převýšením 2000 m právě z vrcholu Aiguille Rouge (3226 m) do střediska Villaroger.

Les Menuires

Široké upravované sjezdovky jako stvořené pro carving vedou z obou stran vrcholů Tougnete, Mont de la Challe, Roc des 3 Marches a Mont de la Chambre. Protilehlý vrchol La Masse je zase výchozím bodem do náročnějších terénů nejen na sjezdovkách, ale i ve volném terénu.

Valloire

Nejzajiímavější sjezdovky nad střediskem Valloire vedou z vrcholu La Setaz, jsou to zejména černé Olympique a Mélèzes na severním svahu, které se táhnou převážně lesem.Méribel

Nejzajímavější sjezdovkou v celém údolí Méribelu je 2,8 km dlouhá červená sjezdovka Combe Vallon, která, pokud není upravená, dokáže místy celkem potrápit. Velmi vyhledávaným sjezdem je také červená sjezdovka Les Bosses, která má na 1 km převýšení 350 m.

Morzine

Milovníci carvingových oblouků si jistě přijdou na své na tratích vedoucích z Col du Fornet, vyznavači adrenalinu by zas neměli vynechat černou sjezdovku Chavanette. Nejdelší sjezd si užijete na sjezdovce Les Arbis, která začíná ve výšce 2000 m a vede až do centra střediska.

Isola 2000

Z vrcholu Las Donnas (2453 m) vede lákavá černá sjezdovka Olympique. Milovníci freeridu si určitě vychutnají neupravované černé sjezdovky nebo volný terén na Cime de Chevalet.Tignes

Ve středisku Tignes vás každou středu od Vánoc do Velikonoc zaměstnanci vleků a lanovek čekají v 8:30 u nástupu na „metro“ na ledovec Grande Motte, kde posnídáte a poté nazujete lyže a pokoříte jako první čerstvě upravenou vyhlášenou sjezdovku Double M, která má převýšení 900 m. Sjezdovky „Naturides“ jsou černé sjezdovky, které jsou vyznačené, zabezpečené, ale záměrně nejsou upravované. Přírodní podmínky se na nich mění podle počasí.

Val d´Isère

Nad samotným střediskem jsou spíše náročnější tratě – tou nejznámější je pověstná sjezdovka Face de Bellevard, která byla dějištěm závodů nejen během Olympiských her v roce 1992 a během Mistrovství světa v alpském lyžování v roce 2009, ale každoročně se zde jezdí i Kritérium prvního sněhu. Dalšími závodními tratěmi jsou sjezdovky OK a Orange.

Val Thorens

Z ledovců Péclet a Chavière, ale i ze sedla Fond se táhnou pěkné dlouhé červené sjezdovky. Nejproslulejší tratě (červenou a černou) v kotli Val Thorens najdeme na Cime de Caron, je to zejména 11km dlouhá černá sjezdovka Combe de Caron s převýšením 1400 m.
Praktické info:

www.francie-hory.cz – francouzská lyžařská střediska
info.cz@atout-france.fr

ZDARMA mapa francouzských lyžařských středisek v češtině s vyobrazením v zimě uzavřených horských průsmyků.

Registrace k odběru E-Newsletteru – elektronicky zasílaných novinek z Francie cca 4x/rok.

Novinky z lyžařských středisek Francie, akce sezóny a objednávku mapy či newsletteru najdete ZDE!