Cestu do Norska nám zprostředkoval norský touroperátor, společnost Dintur (www.dintur.no), která na příští rok chystá na českém trhu ofenzívu s nabídkou lyžařských pobytů za polárním kruhem. I proto veškeré informace přineseme ve SNOW někdy na podzim roku 2008. Tento krátký text a několik fotek proto berte jako jakousi pozvánku na budoucí strany tištěného časopisu.

Polární den, polární noc, polární záře. To jsou témata, která středoevropan sice dokáže vysvětlit, ale jen málokdy se s nimi setkal a pochopil je coby přítomnou realitu. Stejně tak drsnou severskou přírodu protkanou fjordy a ostrovy, z nichž vzrůstají z nulové nadmořské výšky hory až do nějakých 1800 metrů. Lyžování na severu Norska je pro lyžaře objevitele krásnou možností, jak si obohatit náhrdelník z trofejí o další korálky, které určitě jen tak nezblednou.

Chce to jen trochu vůle k pohybu (vleky zde, tak jak je známe, nejsou) a určité zkušenosti s pohybem v horách. Turistická infrastruktura se teprve rodí a třeba náš průvodce, když nás konečně ve větru a zimě vytáhl na vrchol, rozkázal:„jeďte v mých stopách, já už musím do práce." A zmizel. Musel, protože za nějakou hodinu vyrážel coby řidič autobusu s pravidelnou linkou na svou pracovní štaci.

Nový obrázek
Foto Petr Socha

Když se člověku podaří sehnat informace o dostupných túrách – ano, skitouring (a pochopitelně telemark!) je to, oč tu běží – čeká ho jedinečná dovolená. Lodí (nebo autem nebo pěšky) pod kopec, po svých nahoru a pak dlouhatánský sjezd někam dolů. Nikde ani živáčka, jediného „konkurenčního“ lyžaře potkáváme na trajektu a ihned se pouštíme do diskuzí nad túrami a vůbec – lyžařů je tu málo a drží spolu.

Norský komfort pak vyváží malinko drsnější počasí. Okamžitě po návratu z túry obvykle pouštíme saunu, abychom si navrátili naši středoevropskou tepelnou pohodu, je teprve začátek sezony a celkem zima. Nejhezčí počasí pro lyžování je tu prý v květnu, ale i my si užíváme slunečních paprsků, které dokáží nekompromisně zahřát. V nekonečně tichých, opuštěných horách je slunko o to vítanějším společníkem, dodává pocitu bezpečí.  Byť k nejbližším (pohostinným) lidem je to jen jeden dlouhý a pohodový sjezd daleko.

Z Lyngenských Alp zdraví Petr Socha

Nový obrázek
Další fotky z Norska najdete ve fotogalerii
Více informací o společnosti Dintur najdete na www.dintur.no

Nový obrázek