Do Saas Fee jsme dorazili v sobotu ráno a hned vyrazili do parku. Cestou jsme se dozvěděli, že středisko bylo už dva dny zavřené kvůli vysokým teplotám a nepříznivému počasí. To vyvolalo obavy z toho, jak bude park vypadat a jestli vůbec bude připraven. I přesto, že se místní shaper crew snažila ze všech sil, bylo jasné, že s Half Pipe toho moc nenadělají. Teplo a měkko udělalo svoje. Snad i proto se měl místo ní po Big Airu uskutečnit jibbing, na který se těšil zvláště Pepe. Nakonec ani toho jsme se nedočkali... Letošní Saas-Fee Ride 07 se tedy nesla v duchu Big-Airu...

Nový obrázek
jezdec Ali Watson, plná velikost zde

Skok, na kterém se závodilo, vypadal příjemně. Rideři si mohli zvolit mezi dvěma skoky vedle sebe – vetší a menší. Oba byly hezky shapnuté, s dlouhým tablem, po kterém následoval  pohodlný dopad. Ačkoliv organizátoři během contestu dělali pro udržení kvality skoku vše co bylo v jejich silách, počasí bylo nekompromisní a z dopadu se postupně stávalo oraniště. To také způsobilo, že rideři měli velký problém s čistým odjetím a v první kvalifikační jízdě jsme viděli spíš pády, než hezky odjeté triky. Nechyběla ani zlomená holenní kost po neustátém dopadu. :o/

Nový obrázek
Nový obrázek
jezdec Andy Longley, plná velikost zde
jezdec Pierre-Antoine Lau, plná velikost zde

Přihlášeno bylo kolem 40 riderů. Závod měl proběhnout dvěma kvalifikačními skoky, z nichž se jeden počítal. Do finále postupovalo již jen 10 riderů. Konkurence byla vysoká a podmínky díky počasí ne úplně ideální. Rideři proto ze sebe museli dostat maximum, aby se dostali do finálové desítky. Točilo se téměř vše. Rotace šly od 180 do 900, mohli jsme vidět switch 5,7,9..., různé spiny, rodea, corkované rotace, graby se chytaly téměř do všeho...Nechyběl ani oblíbený truck driver.

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
jezdec Andy Wilson
jezdec James Woods
přestrojený James Woods

Něžné pohlaví se nenechalo zahanbit a mezi kluky se objevily čtyři odvážné dívčiny, které se kickeru rozhodně nezalekly. Spíš bych řekla, že na dopadu si vedly lépe než kluci, a moc pádů jsme neviděli. Holky to roztočily ve velkém, cork 3 critical v podání Virginie Faivre byl téměř dokonalý a mohla by jím konkurovat kdejakému klukovi. To jí také nakonec dovedlo k vítězství v ženské kategorii. Ostatní slečny zareagovaly na její výzvu. Nejčastěji se skákala 3, ale nechyběla ani jedna 5 od Teri Spencer.

Nový obrázek
Nový obrázek
jezdec Henrik-Harlauthttp, plná velikost zde
James Woods, plná velikost zde

Daly s Pospecem se také rozhodli promluvit do pořadí a nasadili český diktát. Zatímco Pospec doplatil v obou kvalifikačních skocích na měkký dopad, Daly svůj nevydařený první trik, při kterém mu ve vzduchu vypla lyže, proměnil druhým skokem v čistý cork 7 reverse mute. Vypadalo to nadějně a věřili jsme, že Daly bude ve finálové desítce. Porota to skutečně neměla lehké, neboť rideři byli v mnohém hodně vyrovnaní. Nakonec oznámili jména deseti vyvolených a my s mírným zklamáním z toho, že se mezi nimi neobjevilo ani jedno jméno z našich kluků, pokračovali v pozorování show dál...

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
"jednonohý" Dalas
jezdec James Webb
jezdec Pospec

Finále trošku znesnadnil vítr, který se zvedl a také vysoká teplota. Skok se upravoval téměř po každém riderovi, aby nikdo nebyl znevýhodněn. Paddy Graham ( UK) vyslal stylový cork 9 tail to late shifty, na to odpověděl Stephan Vaillant (FRA) svým switch 9 mute, který držel snad i po dopadu. Následoval Samuel Favnet (FRA) s dlouhatánským switch 7, pro který mu nestačil málem ani dopad. To vše dovršil Henrik Harlaut (SWE), když na rozjezdu nabral rychlost a vytočil neuveřitelných switch mute 1260  s naprosto čistým dopadem! Všem bylo naprosto jasné, kdo se stane letošním vítězem SAAS-FEE RIDE 07.

Nový obrázek
jezdec Henrik Harlaut, pro plnou velikost klikni zde
Poté co porota vše vyhodnotila a ohodnotila,  následovala  přímo v parku price giving ceremony. Výsledky byly následující:

muži:
1.    Henrik Harlaut (Sweden)
2.    Samuel Favnet (FRA)
3.    Stephan Vaillant (FRA)

ženy:
1.    Virginie Faivre (Suisse)
2.    Marta Ahrenstedt (Sweden)
3.    Teri Spencer (UK)

I přesto, že počasí zas až tak nepřálo a podmínky nebyly úplně ideální, myslím, že se organizátoři se vším skutečně poprali na výbornou a zajistili slušné zázemí pro to, aby se tato akce mohla uskutečnit.

Nový obrázek
pro plnou velikost klikni zde

Shodli jsme se však, že nám tam chyběla trošku „show“ na kterou jsme při freeskiingových závodech zvyklí.  Hudba a speaker by závody rozhodně oživili a také víc dodali nádech tomu, že na Big Airu zrovna probíhá contest. Kromě větší koncentrace lidí kolem skoku, tak závod byl téměř k nerozeznání od normálního parkového ježdění. Proto snad i diváků bylo velmi poskrovnu, což trochu ubíralo na atmosféře závodu. Nekonala se ani žádná oficiální after párty, a tak jsme si ji museli udělat sami... Škoda, že ostatní rideři o ni nevěděli...přišli o hodně :o))


Chcete-li checknout, jak to tam vypadalo a nestačí-li vám fotky, koukněte na video... tady

Výsledky, víc informací a další fotky najdete zde

Foto: saasfeeride.com