Gulmarg je tradiční indické lyžařské středisko.Za sportem (hlavně golfem) a odpočinkem sem přijížděli už Angličané v dobách, kdy Indie patřila mezi kolonie Jejího Veličenstva. V posledních přibližně šedesáti letech zde však situace turistice a sportu příliš nepřála. V posledních čtyřech letech je však situace daleko klidnější a v roce 2005 zde byla původní  kabinová lanovka nastavena o svou druhou sekci – právě ta udělala z původního miniresortu freeridové středisko světových parametrů. Vyváží do výšky bezmála 4000 metrů nad mořem, odkud lze v celém spektru sledovat hřebeny protilehlého Himaláje třeba s masívem osmitisícového Nanga Parbat.

Nový obrázek
SCOTT SNOWexpedition Kašmír, foto Luboš Sušila/SNOW.CZ a Nikon, více fotek najdete zde
Indie je národ nelyžařský a Gulmarg je jeho jedinou výjimkou, proto zde lyžařské středisko a obzvlášť jeho druhá sekce stojí zejména pro cizince – a i ti musí být zkušení freerideři, aby si odnesli něco radosti, sjezdovkový lyžař se nechytá, protože sjezdovky v evropském slova smyslu tam prostě nejsou. Jen nekonečný a nekonečný prašan, divoké žleby v počtu velikém, a to vše na kopci, který jako by stavěl sám freeridový raja (radža – indicky král). Představte si, že stojíte na vrcholu hřebene, který se mírně svažuje do stran. Z něj pak klesá jeden hřeben a žleb za druhým o tisíc metrů níž, což vytváří snadno přístupný, ideálně tvarovaný terén s ohromně rozměrnou freeridovou plochou… Pokud by pro vás byl tento resort přece jen trochu rušný (v době naší návštěvy - těsně po skončení hlavní sezóny, se o terény a kabinky horního úseku dělily téměř celé 4 desítky freeriderů:-), můžete se za samotou vypravit na odvrácenou stranu Afarwatu, případně dál k pětapůltisícovému Sunshine Peak a the line of control, která dělí Kašmír mezi Indii a Pákistán, ale to už je otázka několikadenní túry.

Nový obrázek
jezdec Honza Zajíc, SCOTT SNOWexpedition Kašmír, foto Petr Socha/SNOW.CZ a Nikon, více fotek najdete zde
Když k tomu přičteme rekordní sněhovou nadílku, která v době expedice Kašmír postihla (asi 1,5 metru/30 hodin - tamní noviny psaly, že je to největší sněhová nadílka za posledních 15 let!), dokážete si představit, co se asi v tomto prašanovém ráji dělo… Bylo toho mnoho, takže to důkladně sepíšeme až na stránkách časopisu SNOW, jednoho z těch nejbližších, které vyjdou na podzim 2007.

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Gulmarg gondola a 2xRobin Kaleta SCOTT SNOWexpedition Kašmír, foto Petr Socha/SNOW.CZ a Nikon
Vedle zástupců redakce se Scott SNOWexpedition Kashmir zúčastnili i dva čeští top rideři, lyžař Robin Kaleta (lyže) a Jan Zajíc (snb), kteří standardně podávají výkony nikoli obvyklé – věříme proto, že materiál a fotky z Gulmargu budou atraktivní jak po stránce krajinářské a cestovatelské, tak akční. Několik jich najdete v naší fotogalerii. A to hlavní pak na podzim ve SNOW.

fotogalerie

Nový obrázek
SCOTT SNOWexpedition Kašmír, foto  Petr Socha/SNOW.CZ a Nikon, více fotek najdete zde