Sporten loni vyrobil 136 tisíc párů lyží a vytvořil zisk kolem 10 miliónů korun. Letos jsou odhady mírně pesimističtější, ale pořád to bude, jak vyjádřil pan ředitel, Ján Hudák, „hodně pozitivní nula“. A rostly i prodeje v Česku, loni to bylo o 15-20 % a nárůst se očekává i letos. Sporten klade důraz na kvalitu a jeho technologické zázemí je na výborné úrovni – například disponuje nejmodernější ekologickou spalovnou ve střední Evropě (kde vám například zdarma zlikvidují vaše staré lyže). Ekologické trendy absorbuje i výroba, pro zahraniční zákazníky vyrábí eko lyže s bočnicemi z akátového dřeva a kamennými vlákny místo laminátu. Významným odběratelem je například norská a švédská armáda, kam jen loni Sporten dodal na tisíc párů speciálních běžek. Zajímavou novinkou je i to, že Sporten otevřel vlastní zastoupení značky na americkém trhu.

(ps)


Kompletní znění tiskové zprávy je zde:

Český výrobce lyží Sporten posiluje na domácím trhu, s následky celosvětové krize v odbytu bojuje úspěšně

Společnost Sporten a.s., největší český výrobce lyží, dodá letos na tuzemský trh až o 20 procent více vlastní produkce, než tomu bylo vloni. To je v příkrém rozporu s celosvětovými trendy, kde poptávka po lyžích neustále klesá. Celkový objem výroby se proto letos sníží na 100 tisíc párů lyží. Produkce tak bude v porovnání s loňskem o více než 20 procent menší. Za domácím úspěchem zřejmě stojí již známá kvalita, dostupnost a vzrůstající důvěra tuzemských spotřebitelů v české výrobky. Největší zájem je u nás o běžky, jichž většina v bílé stopě je značky Sporten. Vloni dosáhla společnost obratu 187 miliónů a zisku necelých 10 miliónů korun. Vzhledem k nižší poptávce v zahraničí, kam jde přes 80 procent produkce, lze letos očekávat hospodářský výsledek okolo nuly.

Celosvětový pokles poptávky po lyžích je způsoben několika důvody. Nízkou kupní náladou lidí, menším počtem dní, kdy uživatelé lyžují, vysokou technologickou kvalitou lyží i jejich životností a rozmachem půjčoven. Dle průzkumu největších prodejců lyží jsou ve světě na svazích čtvery lyže z půjčovny na jedny vlastní.

I pro letošní sezónu připravil Sporten řadu novinek a nových designů, které se přizpůsobují potřebám aktivních sportovců i občas se pohybujícím laikům. Jejich přehled naleznete v příloze. Běžecké lyže Sporten lze zakoupit také v designovém setu s botami a holemi od českých výrobců Botas a Birki.

„Na našich lyžích závodí běžci i sdruženáři, skokani, sjezdaři, snowboardisté i freestylisté. Máme mnoho pozitivních ohlasů ze sportovního prostředí, které nám potvrzují srovnatelnost se špičkami v oboru“, hodnotí Ján Hudák kvalitu produkce a doplňuje: „Také nám pomáhají hledat optimální řešení jejich sportovního nářadí, což umíme nabídnout kterémukoliv zákazníkovi“.

Většina produkce Sporten jde na export do lyžařsky vyspělého světa, zejména na evropský, americký a japonský trh. Lyže jsou vyráběny pro vlastníky takových značek, jako je například Alpina, Asnes, Decathlon, OneWay a Rossignol, snowboardy pod značkou Goodboards, freeski lyže pod značkou Mountainwave a nově dodává výrobky i do obchodů Sport 2000. Mezi letošní výrobní úspěchy lze jistě zařadit výrobu špičkových závodních lyží pro závodní program finské firmy Karhu nebo spolupráci s rakouským týmem dálkových běžců iX-mind. Zájem o produkci Sporten ve světě jednoznačně potvrzuje úctu ke kvalitě, znalostem a umu ve výrobě lyží.

Sporten a.s. již potřetí za sebou obdržela v rámci hodnocení CZECH TOP 100 RATING VYNIKAJÍCÍ SUPERIOR AA. Za produktivitu a efektivitu výroby získala za rok 2012 Certifikát efektivity Excellent. Je také držitelem mezinárodního TOP RATINGu od BISNODE pro rok 2013.