16. října jsme se sešli v Klubu Lávka na Praze 1. Na každého čekala pozornost v podobě časopisu INFO@HUDY, zapálení organizátoři z HUDYsportu i další hosté a čtyři hodiny nabité informacemi a inspirací.

Skialpová výstroj a výzbroj

Hned v úvodu horský vůdce, Dušan Stuchlík, představil kompletní vybavení potřebné na skialp. Od stoupacích pásů jsme se přes vázání a lyžařské boty dostali až k skialpovým lyžím samotným. Výběr většiny vybavení se odvíjí hlavně od toho, co na lyžích chceme dělat. Někoho láká hlavně freeride a vzrušující sjezdy v hlubokém prašanu, jiný dává přednost dlouhým túrám a přechodům zasněžených hor, tzv. skitouring.

Závěr úvodu do skialpu byl věnovaný malému otestování batohu od značky Mammut s integrovaným lavinovým airbagem. Jedna z návštěvnic batoh i samotné odpálení airbagu vyzkoušela na vlastní kůži. Současně jsme si představili dva různé modely této jediné aktivní lavinové záchrany: Protection Airbag System a Removable Airbag System (R.A.S), který lze skutečně ze speciálního batohu Mammut vyjmout a batoh používat i pro další aktivity.

TIP: Věděli jste, že batohy Mammut se systémem R.A.S teď koupíte i na e-shopu Hudy.cz?

Lavinová bezpečnost

Další část večera se nesla ve znamení lavinové bezpečnosti. Horský vůdce, Janek Bednařík, si pro návštěvníky připravil rychlokurz orientace v základní lavinové výbavě. Doslova nás zavalil informacemi o lavinových vyhledávačích, sondách a lopatách. Nechyběla ani nutná dávka statistik o šancích na přežití při zasypání lavinou. Věděli jste, že celých 71 % přežije zasypání lavinou díky tzv. kamarádské pomoci? Myslím, že tento údaj všechny přítomné motivoval k používání základní lavinové výbavy při cestě do hor, protože právě díky ní mohou kamarádi zasypaného lavinou lokalizovat a vyprostit.

Zástupce Horské služby ČR, Pavel Horký, nás přesvědčil, že lavinové nebezpečí není radno podceňovat ani v českých horách. Většina z nás tušila, že laviny v zimě hrozí v Krušných horách, ale i Jeseníky, Beskydy nebo Krušné hory už dokázaly překvapit lavinovou katastrofou. Pro pana Horkého nebylo těžké nás přesvědčit, že se vyplatí sledovat lavinové předpovědi a znát telefonní číslo na Horskou službu 1210.

Inspirace pro skialp

Na závěr večera nás horští vůdci HUDY MOUNTAINE GUIDE Janek Bednařík, Vojtěch Dvořák a Dušan Stuchlík inspirovali k cestám do hor vzdálených a ještě vzdálenějších. Ať už byla řeč o heliskiingu v Revelstoke v Kanadě nebo o přechodech v Totes Gebirge, Haute Route, Silvretta, nikdo z nás už neměl stání a nejradši by se nazul do lyžáků hned na místě.

To nás ale ještě čekala inspirace poslední – otevření nového HUDY skialpového centra v Havlíčkově ulici na Praze 1. Tahle pražská speciálka představuje největší komplexní nabídku vybavení, servisu, služeb a informací pro skialpinismus.

Co vás za jejími dveřmi čeká:

  • komplexní servis lyží, vázání a pásů,
  • jediné místo v ČR s možností aktualizace lavinových vyhledávačů Barryvox a Pieps,
  • testování funkčnosti lavinových batohů Mammut a Snowpulse, plnění a výměna lahví,
  • plně vybavená půjčovna.

Další inspiraci najdete na stránkách www.hudy.cz.