Messner na vrcholu

Letošní novinkou „jihotyrolské hory č. 1“ není žádná nová lanovka (kam už by taky mohla vést...), ale projekt nového muzea slavného horolezce Reinholda Messnera, které buduje přímo na vrcholu. Bude věnované horám a otevře se až po skončení lyžařské sezóny na jaře 2015. V provozu však bude Messnerovo muzeum o horských národech na hradu v Brunecku/Brunico přímo na úpatí Kronplatzu/Plan de Corones.

Snowpark i pro rodinu

Na vrchlík Kronplatzu se po letech vrací velký snowpark, který se roztáhne na východním svahu mezi sjezdovkami Plateau a Belvedere. Dlouhou Easy Line s mnoha boxy doplní střední Rail Line se sedmi překážkami v jedné řadě a ještě středně náročná Kicker Line. Největším tahákem ale nejspíš bude rodinný skicross (Family Fun Line) s ostrými zatáčkami a několika překážkami, který zvládnou i méně zdatní lyžaři.

Wi-Fi po celé trase z Olangu

Kronplatz je velmi efektivní lyžařská hora, kde i cestou v kabinkové lanovce můžete „využít“ čas – surfováním po internetu. Wi-fi síť už v loňské sezóně pokryla celou trasu nové kabinkové lanovky Alpen Connecting, letos se bude možné připojit i cestou v dlouhé přístupové lanovce z Olangu.

Vlakem na safari

Od prosince 2014 je na vlak podobně jako Kronplatz (v obci Percha) napojen i sousední lyžařský areál Helm v údolí Hochpustertal/Alta Pusteria. Na jednodenní safari po obou střediscích je to trochu daleko (jízda vlakem trvá zhruba tři čtvrtě hodiny), ale v případě ubytování poblíž některého z nádraží v údolí Pustertal může být ranní cesta na lyže moderními nízkopodlažními vlaky velmi příjemná.

Speikboden a Klausberg pod jednou střechou

Kronplatz do svého regionu začlenil i nedaleká malá rodinná lyžařská centra v údolí Tauferer Ahrntal/Valle Aurina – Speikboden a Klausberg. Zatím nemají společný skipas, ale v budoucnu jejich partnerství zřejmě právě touto cestou půjde. Každopádně jejich charakter je natolik rozdílný, že stojí za to vyzkoušet všechny. Navíc při vrtkavém počasí bývá v každém z nich trochu jinak – nezřídka jde dokonce o rozdíl mezi hustým sněžením a sluncem.

Biatlon na zkoušku

V postranním údolí Antholz/Anterselva si můžete nově sami vyzkoušet biatlon – zadýchaní po běhu na běžkách zkusit přesně mířit na střelecké terče. Jako Ondřej Moravec v lednu na závodech Světového poháru.


Jeden den na lyžařské superhoře
aneb manšestr všude kolem

8.00 Na manšestr!

Na Kronplatz se vyplatí si přivstat. Lyžařská továrna se sice otevírá až v půl deváté, ale kabinky se točí už od časného rána a okolo čtvrt na devět spolknou první lyžaře. Hlavní vstupní branou je Reischach nad Bruneckem, kde v ranní špičce ukrajují z příchozího proudu lidí hned dvě kabinkové lanovky. Nahoře se můžete vydat do kterékoliv světové strany – všude vás povedou lány netknutého manšestru, širokého desítky až stovky metrů. Tolik ho pohromadě jinde neuvidíte.

9.00 Pětkrát až do údolí

Po zahřívací jízdě na „letišti“ ve vrcholových partiích je na čase se vydat hlouběji do údolí – nejprve třeba po šestikilometrové červené do Olangu, pak po sedmikilometrové trati Ried do Perchy a nakonec po černém Sylvesteru a Herneggu do Reischachu. Uvíznout v ranní frontě byste neměli – z Olangu vede kromě hlavní 6místné kabinky ještě jedna nenápadnější 8místná, u železniční zastávky Percha rušno nebývá.

Nakonec se můžete spustit na dlouhý výlet do St. Vigilu a v plné síle zdolat tři zbývající černé sjezdovky – Piculin, Erta a Pre da Peres.

Místy až neuvěřitelně prostorné sjezdovky lákají k velmi intenzivní a rychlé jízdě, pak hups do kabinky, která během pár minut vyfrčí zase nahoru. Lyžařské tempo je tu o dost rychlejší než jinde, a tak se možná už před polednem ohlásí hlad.

12.00 Na knedlíky, pizzu nebo těstoviny

Na vrcholu pojme největší masu návštěvníků nepřehlédnutelná kruhová restaurace se samoobsluhou – prostorná, efektivní, ale trochu příliš anonymní. Z vrcholu stačí sjet o kousek níže a užít si nejen dobrého oběda, ale i genia loci – na severní straně výtečně a za dobré ceny vaří v „turistické“ chatě CAI, na jižní při sjezdovce Furcia stojí za návštěvu lehce ukrytá chata Graziani, kde často hraje živá hudba. Na východní straně k Olangu má vyhlášenou kuchyni stylová chata Lorenzi, ještě níže je svými knedlíky proslulý statek Oberegger Alm.

14.00 Pohodové kroužení na slunci

Odpoledne můžete polevit a vykružovat lehké obloučky na vrcholovém „letišti“ – mírnější svah stéká k 6sedačce Plateau, o něco svižnější a členitější ke kabince Belvedere nebo k pohodlné sedačce Sonne, která má tak akorát siestovou délku sjezdovky.

Nezapomeňte se pokochat z podstavce obřího zvonu a na obzoru vyluštit známé vrcholy – přinejmenším Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit, ale i třeba Grossglockner.

16.00 Exkurze u horských národů celého světa

Teď si musíte vybrat, jestli kulturu, nebo aprés-ski...

V hradu nad Bruneckem má nejslavnější světový horolezec Reinhold Messner muzeum RiPa. Ri je v tibetštině hora a Pa jsou lidé – muzeum tedy skýtá pohled do života horských národů po celé Zemi, z Himálaje i z Jižní Ameriky. Koneckonců i Jihotyrolané jsou také velmi svébytným horským národem. Otevřeno je v zimní sezóně denně kromě úterý od 12 do 18 hodin.

V baru K1 na dojezdu sjezdovek v Reischachu se v tuto dobu rozjíždí jednoduchá, ale nakažlivá zábava, živená hudbou a drinky. Osvědčeným startérem je třeba Flying Hirsch, red bull s jägermeisterem.

17.30 Wellness pod sjezdovkou

Přímo na úpatí Kronplatzu leží vodní a saunový svět Cron4, kde najdete krytý sportovní i relaxační bazén, venkovní vyhřívaný bazén se slanou vodou i malý bazének pro děti. Svět saun pak nabízí hned 12 možností, kde se zpotit (parní lázně, finská, bylinková nebo kamenná sauna, infračervené kabiny atd.), ochlazovací bazénky a sprchy jak venku, tak uvnitř.

20.00 Milá hospůdka, kde večeří místní

Příjemné městečko Bruneck, z jehož kamenného centra dýchá klid a historie, stojí alespoň za večerní procházku před či po večeři. Místní rádi chodí do útulné hospůdky Weisses Lamm v centru, kde mají pestrý výběr jídel s cenami od 10 eur.
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity!

Soutěžte s Jižním Tyrolskem

Zaregistrujte se do naší soutěže a získejte tím šanci vyhrát sedmidenní lyžařskou dovolenou pro dva. Vítěz získá pobyt v jednom z vybraných hotelů a dva skipasy Dolomiti Superskipass.

www.suedtirol.info/soutez

Kde se ubytovat Tipy na prověřené ubytování najdete zde:
www.suedtirol.info/kronplatz-cz