Článek byl aktualizován 22. 12. 2015.


Novinky 2015/16:

Wi-fi zdarma

Všechny stanice lanovek jsou vybaveny bezplatným wi-fi připojením. Na uvítací stránce je nejrůznější obsah zdarma, například panoramatická mapa, předpověď počasí nebo přístup na vlastní facebookovou stránku.

Nová sedačková lanovka Hirli

Lyžařský vlek Hörnli byl v provozu od roku 1962 do dubna 2015. V této zimní sezoně ho vystřídala šestisedačková lanovka. Ta překonává vzdálenost 2,1 km. Kromě nové lanovky se na sjezdovce objevilo také nové značení a zasněžovací systém. Celé to vede k enormnímu zvýšení atraktivity celého lyžařského areálu Schwarzsee.

Tandem Speedflying

Při tandemovém speedflyingu je paraglide jen zhruba poloviční než při normálním tandemovém paraglidingu. Protože je rychlost mnohem vyšší, jsou tandemové lety možné jen s lyžemi na nohou.

Více informací: www.zermatt.ch
Aktuální informace o lyžování ve středisku Zermatt (sníh, počasí, webkamery, reporty) na SNOW.cz!
Nejlepší lyžařský areál v Alpách 2014

Lyžařská oblast Matterhorn ski paradise získala na podzim 2014 v Curychu vytoužené ocenění „Nejlepší lyžařský areál v Alpách 2014“. V nezávislé studii, která v loňské sezóně vyzpovídala na 48 tisíc návštěvníků 55 vybraných lyžařských středisek, získal Zermatt v 8 kategoriích z 21 špičkové umístění a pojistil si tak celkové vítězství.


Před stopadesáti lety byl Zermatt neznámou osadou s dřevěnými domečky na kůlech, které se ani nesnilo o tom, že se brzy stane jedním z nejvěhlasnějších horských středisek na světě. Jeho tvář dnes zdobí desítky luxusních hotelů, značkových butiků a skvěle vybavených sportovních obchodů. Ani rozsáhlý lyžařský areál pod impozantním zubem 4 478 metrů vysokého Matterhornu s velkoryse dimenzovanou kapacitou a moderní infrastrukturou však Zermatt nepřipravil o atmosféru pohodového horského městečka. Přispívá k tomu i to, že mnoho zermattských hotelů a restaurací jsou rodinné podniky, jež pilně pokračují v tradici.

Není divu, že se až 80 % návštěvníků do Zermattu pravidelně vrací. Moderní i historické hotely vykazují vytříbený architektonický styl „alpské elegance“, který propojuje kámen, sklo a staré opečovávané dřevo. Hostům i místním je pak od večera do pozdní noci k dispozici spousta klubů, barů nebo hospod, které svým teplem za okny ohřívají atmosféru historického centra.

Rozsáhlým areálem sjezdovek, jejichž délka i s italskou částí Cervinia čítá celkem 360 kilometrů, návštěvníci volně putují a třeba si hledají tu nejlepší trať, nejlepší výhled nebo ideální sníh vedle tratí. Způsob, jakým se návštěvník dostane z centra na okolní svahy, rozděluje zermattský areál na tři části. Moderní osmimístná kabinková lanovka na Schwarzsee návštěvníka přepraví za deset minut do nejrozsáhlejší oblasti Matterhorn Glacier Paradise, přímo na úpatí dračího zubu. Velkokapacitní lanovky pendlují přes ledovec až těsně pod vrchol 3 889 metrů vysokého Klein Matterhornu, lanovkou nejvýše dosažitelného bodu z celého skiareálu. Odtud se otevírá cesta do italské části Cervinia a ke kochacím tratím na ledovci. Přímo z náměstí vyráží do druhé části areálu zubačka, která během půl hodiny boje s převýšením téměř 1 500 metrů končí na vrcholu Gornergrat. Sjezdovky z vrcholu obtékají železnici, podél níž vede i jedna sedačková lanovka. Odsud se dá snadno přejet i do třetí části lyžařského areálu. Z Zermattu se do něj dostanete skutečným alpským metrem, které vede na mezistanici Sunnega a dále na vrchol Rothornu, pod nímž se rozprostírají zejména červené tratě. Milovníci prašanu ocení v této části rozsáhlé freeridové sjezdy mimo ledovec.

Nejdelší sjezdovky a největší převýšení na světě

Lyžování a snowboarding 365 dní v roce – to je možné jen v Zermattu. V létě je otevřeno 21 km sjezdovek na ledovci Theodul a Furgg a podniknout lze i nejdelší letní sjezd v Alpách o délce 7 kilometrů a s převýšením 1 000 metrů. Kromě běžných lyžařů tu potkáte zejména lyžařské národní týmy z celého světa.


Hřbitov horolezců

Při procházce městem navštivte místní hřbitov, připomínku toho, jak dokážou být hory kruté. Zde u anglikánského kostela Sv. Petra a na katolickém hřbitově jsou pohřbeni horolezci, které o život připravil Matterhorn nebo jiní okolní horští velikáni. Na katolickém hřbitově se nachází rovněž památka zermattským horským vůdcům, kteří zahynuli při tragických nehodách.


Zubačka Gornergratbahn

Přímo z náměstí vyráží na cestu s převýšením téměř 1 500 metrů zubačka na vrchol Gornergratu. Vyhlídková jízda s několika mezistanicemi je zážitkem sama o sobě. Pohledy přitahuje nejen Matterhorn, ale i neustále se měnící panorama odhalující další a další čtyřtisícovky, kterým dominuje masiv Monte Rosy s nejvyšším vrcholem Švýcarska Dufourspitze (4 634 m). Komu nevyhovuje rychlé nastupování na vleky a lanovky, dostane se po kolejích k několika příjemným modrým sjezdovkám a z některé z mezistanic se může stejným způsobem i vrátit do Zermattu.


Muzeum alpinismu

Historie Zermattu se ukrývá pod zemí, nebo vlastně v podzemí. Muzeum je zavrtáno dvě patra pod povrch, aby měl návštěvník pocit, že se noří do hlubin minulosti. Nejstarší období tehdy ubohé osady je přirozeně nejníže – můžete se podívat přímo dovnitř dvě stě let starých chalup s kamennou střechou, kde ve společné místnosti žili, vařili a spali všichni členové rodiny i s ovcemi. Turistickou éru započalo zdolání Matterhornu, které nepřežili čtyři ze sedmi členů britské expedice – k vidění je jejich tehdejší výbava (kabátek, „mokasíny“, hůl) včetně osudného přetrženého lana. Co se přesně tehdy stalo, zůstává záhadou, stejně jako osud konkurenční, italské výpravy.

Hotel Kulmhotel Gornergrat

Na vrcholové stanici železnice Gornergrat trůní ojedinělý hotel s astronomickou observatoří. Vzhledem k superlativům, které Zermatt obklopují, není asi žádným překvapením, že jde o nejvýše položený hotel ve švýcarských Alpách – leží v nadmořské výšce 3 100 m. Poté, co se večer odporoučejí poslední skupinky turistů, tu zažijete ryzí romantiku obklopeni čtyřtisícovkami, a přitom v náruči útulného sto let starého hotelu. Pokojů je tu 22, ale jejich čísla jsou úchvatná. Posuďte sami: 4 634, 4 478, 4 527… Už tušíte?


Bezautomobilový resort

Zermatt je střediskem bez automobilového provozu. Výhody to přináší minimálně dvě – vynikne tu voňavý horský vzduch a navíc je tak lépe zaručena i jeho průzračnost. Jasný pohled na Matterhorn je tu přeci největším turistickým lákadlem. Pokud přijedete autem, necháte ho na záchytném parkovišti v Täschi a dále pokračujete vlakem. Hlavním úkolem elektromobilů, ať už taxíků, nebo minibusů, je doprava turistů do hotelů a obsluha kopcovitého předměstí Winkelmatten.

Nejvyšší sjezdovky Evropy

Ledovcové pláně pod Klein Matterhornem jsou až na několik „červených“ svahů poměrně ploché, ale zato sněhově prvotřídní – ještě v dubnu se tu můžete spolehnout na prašan. Komu stačí širokánský, pravidelný a střízlivě skloněný svah, vystačí si bohatě na kotvách nad Plateau Rosa. Carvingové dálnice jako z učebnice rolují i z Theodulpassu na Trockener Steg, odkud vede vzhůru komfortní krytá 6sedačka.

Heliski z Monte Rosy

Z zermattského heliportu, který mimochodem svým ranním ruchem připomíná nádraží, vzlétají vrtulníky s lyžaři pod vrchol Monte Rosy, aby odtud mohli absolvovat asi nejpůsobivější komerčně nabízený volný sjezd. Převýšení 2 500 m je někde veprostřed přetnuto návštěvou opět mimořádné chaty Monte Rosa Hütte, která je usazena v divočině jako obří diamant, aby se skupinka občerstvila. Dojíždí se po ledovci ke stanici Furi.


Haute Route – přes hory do Zermattu

V Zermattu končí vyhlášený několikadenní skialpinistický přechod alpských hřebenů z francouzského Chamonix. Cesta vede nejvyššími hřebeny Alp, spí se na skromných horských chatách a je zakončena překrásným a dlouhatánským sjezdem za zády Matterhornu, což je skutečné královský závěr celého jedinečného výletu. Matterhorn nabývá z tohoto úhlu pohledu poněkud neobvyklý tvar…


Ledovcový palác

Do ledovcového paláce se dostanete výtahem přímo z horní stanice lanovky na Klein Matterhornu. Patnáct metrů pod povrchem se rozkládá spleť chodeb s ledovými skulpturami, naučnou expozicí o ledovci a dokonce desetimetrovou ledovou klouzačkou. Cestu zpět lze absolvovat dobrodružně – přímo průchodem ledovcovou trhlinou.


Klein Matterhorn

Horní stanice nejvýše položené lanovky v Evropě je přilepena na skále těsně pod vrcholem, na sjezdovku se chodí tunelem skrz skálu, kde je vklíněná i restaurace a obchod se suvenýry. Kdo nemá problémy s výškovou nemocí, může zde i přespat v jednoduše zařízených pokojích určených zejména pro horolezce. Plánovaná výstavba 117metrové kovové pyramidy, díky níž by vrchol Klein Matterhornu dosáhl nadmořské výšky 4 000 metrů, zatím nebyla schválena z obavy o šetrnost k přírodě.


Snowmaker – sníh za každého počasí

Když se v roce 2007 představil světu Snowmaker, zařízení na výrobu sněhu při teplotách až +30 °C, byl právě Zermatt prvním lyžařským střediskem, které si ho zakoupilo. Snowmaker vyrábí sníh podobný jarnímu firnu, který se hodí ideálně jako stabilní základní vrstva. Zařízení funguje bez jakýchkoli chemických látek a má nízkou energetickou spotřebu.Tento článek vyšel v časopise SNOW 74 (březen 2013) a byl aktualizován v prosinci 2015.


Další informace o Zermattu najdete na českých stránkách Switzerland Tourismu

http://www.mojesvycarsko.com/…t-matterhorn

nebo na oficiálních stránkách střediska

www.zermatt.ch