Až dosud byly téměř jedinou možností k lyžovaní alpské ledovce, omezeně se jezdilo i v několika vysokohorských areálech v Rakousku a Itálii. Současná chumelenice způsobená vpádem vlhkého vzduchu od severozápadu zasáhla především střední Evropu a severní stranu Alp, méně sněhu přibylo v Itálii a jižních Alpách vůbec. Tam se již během listopadu ale v polohách zhruba nad 2 500 m n. m. vytvořila podkladová vrstva sněhu, která umožnila otevření prvních neledovcových sjezdovek – v italském Bormiu (již 2. listopadu!), Suldenu a Livignu. V polovině listopadu se otevřely brány v rakouském Obergurglu, tradičně nejčasněji fungujícím centru.
Naplno se lyžuje také ve Španělsku a Pyrenejích, kam spadl až metr sněhu již před týdnem.

Česko

V současnosti jsou všechny vleky uzavřeny, ale je pravděpodobné, že od následujícího víkendu se už bude lyžovat – ve většině center se také zasněžuje. V Janských lázních se plánuje na příští pátek otevření Protěže a Andělu, jehož 300m úsek byl v provoz již o uplynulém víkendu. 29.11. začne oficiálně sezóna v Peci pod Sněžkou, provoz plánují i na šumavském Špičáku nebo v Hlubočkách u Olomouce. V průběhu týdne se podle vývoje počasí a zasněžování zřejmě přidají další.

Slovensko

Chumelilo zde podobně jako u nás a teploty v horách klesají pod -10 °C, probíhají přípravy na otevření. Na Štrbském plese hlásí 50 cm sněhu a v provozu je svah Interski.

Rakousko

V návětří severních tyrolských Alp spadlo až 90 cm sněhu, v Salcbursku až 70 cm. Na jih od Grossglockneru a hlavního hřebene pak většinou do 10 cm.
K ledovcům, v listopadu tradičně praskajícím ve švech, se již přidal Obergurgl-Hochgurgl (až 189 cm, 16 lanovek v provozu a 100 km sjezdovek) a s jedním vlekem také Turracher Höhe.
Již od pondělí 24.11. se bude jezdit na 4 lanovkách v Obertauernu, další se přidají v dalších dnech.
Start sezóny v klasických centrech je většinou naplánován na 28. či 29. listopadu (Ski amadé, Zillertal, Hinterstoder) až 6. prosince.

Itálie

Díky půlmetrové nadílce z přelomu října a listopadu se kromě ledovců (Cervinia, Schnalstal) lyžuje v Bormiu (od 3 000 do cca 2 500 m n. m.), v Suldenu (od 3 250 do cca 2 300 m n. m.) a také v Livignu, které zahajovalo 14. listopadu provozem dvou sjezdovek po celý týden zdarma. 180 cm a 15 km otevřených ze 133 km sjezdovek hlásí Alagna v oblasti Aosty. Lyžuje se i v areálu Faloria v Cortině d´Ampezzo.
Mrazivé počasí, které má trvat i po celý následující týden, navíc umožňuje intenzivní zasněžování a slibuje kvalitní začátek sezóny.

Švýcarsko

Od pátku do soboty spadlo v severovýchodních Alpách 50 až 80 cm sněhu. V dalších dnech ještě může připadnout – zejména na severu a západě Alp. Naopak v jižních výběžcích Švýcarska zatím mnoho sněhu nepřipadlo.
Mimo ledovce v Zermattu a Saas-Fee má již otevřeno Svatý Mořic – 55 z 350 km sjezdovek.

Francie

Otevřeno je v Tignes (až 155 cm, jen ledovec) a Val Thorens (až 65 cm, 13 sjezdovek).

 Sněhové zpravodajství
 Vydatné sněžení umožnilo předčasně zahájit sezónu i v Pyrenejích – na obrázku pohled z minulého týdne na areál Baqueria.


Nejčerstvější zprávy o sněhu


www.snow-forecast.com:
Několikrát měsíčně vychází obsáhlé textové zpravodajství o tom, jaké jsou kde podmínky, kolik napadlo atd. Specialitou jsou prašanové „poplachy“, které si můžete objednat na svůj e-mail. Nejhodnotnější jsou kontinentální mapy předpovědí množství napadaného sněhu na týden dopředu (celý svět) a sněhové úhrny napadlé za poslední týden. Šestidenní předpověď počasí (teploty, srážky, nulová izoterma) je zdarma, delší je nutno předplatit. Součástí je i klasický report s počtem otevřeným lanovek a podmínkami, k němuž se musíte v jednotlivých střediscích proklikávat.
množství středisek: 5*
podrobnost zpráv: 4*
předpověď počasí: 5*
přehlednost: 3*
www.skiinfo.com:
Velmi rozsáhlá celosvětová databáze sněhové zpravodajství, uvádějící výšku sněhu, otevřené vleky i sjezdovky z celkového počtu a údaje o posledním sněžení. Uvádí sněhové úhrny za uplynulé dny i celou sezónu. Šikovnou funkcí je Snowfinder – podle něj můžete hledat střediska, kde v příštích dnech napadne nejvíce sněhu.
množství středisek: 5*
podrobnost zpráv: 4*
předpověď počasí: 4*
přehlednost: 4*
www.skiclub.co.uk:
Velká britská cestovní kacelář s propracovaným systémem zpravodajů vydává týdenní slovní přehledy o situaci v Alpách i zámoří. Jako sněhové zpravodajství slouží tabulka s otevřenými vleky z celkového počtu, sníh nový a celkem a předpověď sněžení. U jednotlivých středisek se zobrazuje i sněhová historie (minulá sezóna zdarma, registrovaní uživatelé uvidí až 15 sezón nazpět).
množství středisek: 3*
podrobnost zpráv: 4*
předpověď počasí: 3*
přehlednost: 4*
http://www.ski­resort.de/schne­eberichte/schne­e0.htm:
Nejpřehlednější a velmi rozsáhlé zpravodajství za alpské země i vybraná střediska ze zámoří – vše potřebné (sníh, otevřené vleky i sjezdovky, možnost sjezdu do údolí, poslední sněžení atd.) je v jedné přehledné tabulce za každou zemi.
množství středisek: 4*
podrobnost zpráv: 4*
předpověď počasí: -
přehlednost: 5*

Nejširší výběr sněhového zpravodajství z uvedených zdrojů najdete již brzy i na SNOW.CZ!