Byznys s batohy pomohla rozjet naše armáda

Svým unikátním batohem předběhl Ole Bergan dobu. Jeho kamarád Sverre Young byl zase šikovný obchodník a to, co Ole vyrobil, s úspěchem prodal. Zlomovou zakázkou, která nastartovala jejich firmu Bergans k velkému růstu, byl pak prodej batohů československé armádě v roce 1920. Batohy jsou dodnes vlajkovou lodí značky, s jedním došel Amundsen na Jižní pól a nedají na ně dopustit ani jeho následovníci, například norská kráska Cecile Skog, která stihla v roce 2006 vylézt na Seven Summits (nejvyšší hory kontinentů) a dojít na severní i jižní pól.


Reality show pro otrlé

Velkou popularitu získalo oblečení Bergans ve velice sledované televizní reality show 71º Nord. Narozdíl od těch amerických, kde se vše motá kolem žen, vína a zpěvu, je norský pořad zaměřen na soupeření v outdoorových sportech na horském vzduchu. Všichni soutěžící jsou oblečeni značkou Bergans, což k jejím produktům opět přitahuje pozornost cílové skupiny. Tedy lidí, kteří mají duši romantiků a srdce dobrodruhů.


Vysokohorské testování

Testovací stanice výrobků firmy Bergans je umístěna na hřebenu Gaustatoppen (1833 m n. m.) blízko Rjukanu v oblasti Telemark. Je to unikátní hora, která se vypíná 1000 metrů nad okolní krajinu a kde panují extrémní klimatické podmínky. Velké námrazy, silný vítr, nízké teploty a hustá mlha jsou zde zcela běžné. To je pravé místo na testování výrobků pro ty nejnáročnější dobrodruhy. Naopak přísné hygienické podmínky panují v laboratoři, která zajišťuje kvalitu výrobků firmy Bergans. Zde jsou nové látky a materiály podrobeny rozsáhlým testům ještě předtím, než jsou vůbec použity do konkrétních výrobků.

Široká kolekce pro všechny

Také mezi lyžařskými značkami vyčnívá Bergans svou originalitou. Vyrábí jak zateplené i nezateplené, a proto prodyšnější, lehčí i pohodlnější bundy a kalhoty, a to jak laminátové s nepromokavou membránou Dermizax, tak i v kategorii softshell. Větší pohyblivost umožňuje kromě anatomicky tvarovaných střihů také pružná látka. Do všech stran pružící membránové oblečení totiž nedělá každý. Oceňují to také členové Horské služby České republiky, kterou Bergans obléká. V současnosti značka Bergans nabízí kompletní sortiment oblečení, spacáků, stanů, batohů, kánoí a doplňků.

Bergans vyrábí z těch nekvalitnějších dostupných materiálů. Jako jedna ze dvou značek na světě používá pro své výrobky nejmodernější membránu Dermizax NX. Všechny materiály jsou před použitím pro konkrétní výrobky pečlivě testovány a musí splňovat přísná kritéria. Na řadu svých výrobků vlastní Bergans patenty a ve svých kategoriích jsou produkty unikátní v celosvětovém měřítku (např. zádový systém batohů SPIN, kanoe Ally – kterou používá Jakub Vágner). Speciální kolekci také každoročně připravuje pro polárníky.

Více informací o oblečení Bergans můžete nalézt na

www.norskamoda.cz

a

www.scandinavia.cz