Domovem značky Zai je prostorná, velmi čistá a lehce designová manufaktura na kraji švýcarského horského městečka Disentis. Zai znamená v rétorománštině „odolný“ a přesně takové mají být i zde produkované lyže. Odkazem na tento prastarý jazyk lyže podprahově sdělují, že jsou tvořeny z něčeho trvalého a pevného. Zároveň logo značky tvoří kříž, čímž je podtržena jeho příslušnost ke značce Švýcarska, tedy značce kvality.


Zai Testa

Kvalita, inovace a žádné kompromisy

Filozofie Zai je prostá: jde o kvalitní lyže z prvotřídních materiálů, přizpůsobené požadavkům zákazníka, bez cenových kompromisů a navíc musí být i krásná. Přeloženo do jasné řeči to znamená, že se nešetří na materiálu z obav z vysoké ceny, ale právě naopak – nejprve se hledá nejlepší řešení a podle toho se nastaví cena. Jako materiál se používá dřevo, karbonová vlákna, ale i guma nebo kámen – ne však jako samoúčelná manýra obhajující vysokou cenu, ale z přesvědčení jejich tvůrců, že tím dodají lyži na kvalitě i trvanlivosti, na níž jiné značky zdaleka tak nestavějí. Používané materiály odpovídají oblíbenému trendu „návratu ke kořenům“, přitom ale musí splňovat dnešní nároky na funkci a ovladatelnost lyží.

Jako absolutní novinka se v současnosti testuje prototyp lyže z jednoho „kusu“ karbonového vlákna. Skluznice všech lyží má specifickou, velmi hladkou strukturu, kterou dokáže vytvořit pouze speciální mašina ve zdejší fabrice – lyže sem samozřejmě můžete i poslat, pokud zrovna nemáte cestu kolem. Zrovna tak lze opravit poškrábaný či jinak poškozený povrch vyráběných lyží, aby vypadaly jako nové – opět stačí lyže v originálním obalu odeslat poštou do fabriky.


Zai St. Moritz

Cílovou skupinou lyží Zai je dobrý až výborný lyžař, nikoliv však závodník, který má zcela specifické požadavky. Kromě kvalitních materiálů se v manufaktuře dbá i na pečlivou ruční práci a získávání zkušeností, které se neustále převádějí do praxe. Výroba jedné lyže Zai trvá 5 až 10 hodin, což je údajně až 10x déle než ve velkých lyžařských fabrikách.

Zai Nezza Lyže jsou osazovány jedním z modelů vázání Salomon, s nímž Zai spolupracuje. Za rok se v Disentisu vyprodukuje asi 1 000 párů lyží, přičemž cena páru začíná na 3 300 CHF.

Za celým úsilím o dokonalou a zároveň krásnou lyži stojí majitel Simon Jacomet, který dříve působil ve vývojovém oddělení Salomonu, ale před asi 7 lety začal s produkcí vlastních lyží. Za jeho srdeční touhou stojí samozřejmě i vědomí, že mezi lyžaři je dost těch, kteří jsou ochotni si nemálo připlatit za záruku prvotřídní kvality, osobní péči a velmi kultivovaný prodej.

Luxusní carving i freeride

Největší koncentraci lyží Zai na světě potkáte přirozeně v lyžařském areálu Disentis 3000, který vyrůstá přímo z vesničky a kam vás vyveze kapacitní visutá kabina. Terény jsou příjemně proměnlivé a vedle krásných členitých, ale širokých sjezdovek se rýsují i velmi dobré až skvostné a na první pohled netušené freeridové možnosti.

Z nejvyšší kóty lyžařského areálu 2 833 m se nabízí daleký rozhled po údolí Rýna. Jen zhruba 10minutovým výšlapem od vleku se otevírá rozsáhlý freeridový terén, pokud vystoupáte dalších 45 minut, je tu nekonečný sjezd panenským údolím až do sousedního Sedrunu.


Zai Nezza

Upravované sjezdovky klesají z vrcholu nejprve poměrně ploše, poté strmě a terénně členitě a nakonec opět v mírnějším červeném sklonu až k horní stanici kabiny, a to vždy ve dvou třech variantách. Černě značený sjezd do údolí je užší, nepravidelně upravovaný a není ani technicky zasněžován, takže nebývá vždy otevřen.
Hlavní část areálu je traverzem spojena s několika dalšími tratěmi, sedačkou a vlekem, odkud rovněž vede velmi pěkný freeride do údolního Disentisu, přímo na parkoviště u stanice lanovky.

Tyto terény samozřejmě spolumodelovaly vlastnosti lyží Zai, které jsou díky tomu doma na trati i v prašanu.

www.zai.chTento článek vyšel v časopise SWISSmag 03.