Údolí Tauferer Ahrntal/Valle Aurina zaříznuté do vysokých hřebenů jižních Zillertalských Alp ohromí mohutností hor, nikoliv lyžařské infrastruktury. Jsou tu jen dvě lyžařská centra – Speikboden a Klausberg, obě ve vysokohorských kotlinách a s přehlednou pavučinou sjezdovek všech obtížností, spouštějící se z dvou a půl tisíc metrů. Kromě klidu ale oba areály nabízejí i velmi moderní přepravní park lanovek a vleků, a jak je v Jižním Tyrolsku zvykem, tak i nadprůměrné množství horských chat.

Z dvou a půl tisíc až do údolí

Největší převýšení sjezdu v celém Jižním Tyrolsku nabízí Klausberg – z výšky 2 510 m n. m. se můžete spustit pustou a místy dost strmou vysokohorskou kotlinou, později lehce sportovně lesem a nakonec velmi mírně serpentinami až do údolí v tisíci metrech.
Jen nepatrně menší převýšení můžete překonat na Speikbodenu – z 2 400 do 950 m n. m. Z vyhlídkového vrcholu Sonnklar si přitom můžete na úvod vybrat ze dvou tras – buď pohodovější, širokou, ale terénně členitou horskou kotlinou s jedním prudším úsekem, anebo velmi strmou direttissimou. Na hranici lesa se obě varianty spojí a klesají serpentinovitě lesem, aby se nakonec ještě rozběhly po široké mýtině a v několika zatáčkách dorazily do údolí.


Čtyři nové sjezdovky na Speikbodenu

V posledních letech přibyly na Speikbodenu čtyři sjezdovky, které velmi příjemně oživily jinak poměrně malý areál. Nová červená varianta trati Zirm podél 4sedačky Glück využila již dříve prokáceného průseku, který byl pro novou sjezdovku výrazně rozšířen a upraven do příjemně strmého, lehce členitého sjezdu. Nejatraktivnější novinkou byla černá trať Gamslaiten, která se spouští z vrcholu Sonnklar strmým žlebem a nakonec se vlévá do stávající červené sjezdovky Glück. Díky oběma novým variantám vznikly nové možnosti sjezdu s 600m převýšením, který ocení především náročnější lyžaři. Novou hravou a klikatou modrou sjezdovku od horní stanice kabinky získali lyžaři-začátečníci a letošní novinkou je pak nová varianta sjezdu do údolí kolem vesnického statku Schüsslerhof, kde se můžete zastavit i na oběd či aprés-ski.


Nej vyhlídka

Z vyhlídkové věže na horní stanice nejvýše položené sedačkové lanovky Sonnklar se můžete kochat 150 vrcholy, z toho 80 třítisícovek – a mezi nimi na obzoru nechybí ani slavné Drei Zinnen/Tre Cime.

Nej relax

V nově otevřeném wellness centru Cascade v Sand in Taufers jsou 4 bazény (sportovní, dětský, dobrodružný a relaxační s teplotou vody 27 až 33 °C) a 6 saun.

Nej horská chata

Romantická horská chata Trejer Alm je přístupná jen neznačeným volným sjezdem z vrcholu Sonnklar. Čeká vás klid a domácí horská kuchyně. Podle čtenářů jihotyrolského deníku Dolomiten je jednou z 10 nejkrásnějších chat Jižního Tyrolska.

Nej zážitek

V Luttachu se můžete ponořit do vánoční atmosféry po celou zimu – před více než 10 lety založil místní řezbář muzeum betlémů Marantha, v němž sám provádí a vyřezává nové a nové. V jeho sbírce 120 betlémů jsou přitom i vzácné kousky – třeba dvě stě let staré jestličky, výjev z Peru nebo postavičky od Swarovského.
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (zpětné proplacení faktury do výše 2 500 eur).
Více informací na:
www.suedtirol.info/prazdniny


Tipy na ubytování