Na lyže z města

Mnoho neznámých středisek se soustředí do okolí Merana, které leží v pouhých 325 m n. m. v hlubokém údolí s jablečnými sady. Přímo nad Meranem se rozkládá 40 km červených a modrých sjezdovek, které zpřístupňuje lanovka přímo z města. I hlavní město jihotyrolské provincie Bolzano/Bozen má svůj domácí areál – na hoře Rittner Horn. I tam stoupá přímo z města unikátní kabinková lanovka typu. Sjezdovky na vrcholovém plató jsou sice jen krátké a mírné, zato vyhlídkové.


Údolí na konci světa

Mnohem zajímavější je ostřeji řezané údolí „na konci světa“ – Ultental. To stoupá z meranské kotliny směrem na západ. Nad obcí Kuppelwies se rozprostírá lyžařský areál Schwemmalm s 25 km pestrých sjezdovek, zpřístupněných ze dna údolí po jižním svahu kabinkou a krytou 4sedačkou. Zvláště ve všední den může mile překvapit i náročnějšího lyžaře, protože sjezdovky bývají poloprázdné. Místní vyrážejí hlavně o víkendu, nejvíce pak v neděli.
Velkou výhodou Schwemmalmu je jeho sněhová jistota – orientace údolí a tvar okolního terénu totiž způsobuje velmi silný návětrný srážkový efekt a není výjimkou, kdy se právě zde vysype nejvíce sněhu v celém Jižním Tyrolsku.


Ve světě krále Laurina

Nedaleko Bolzana se v Dolomitech pod skalní hradbou Rosengartenu rozpíná pás 40 km sjezdovek vzájemně propojených sjezdovek. Rosengarten je bájný masiv, kde se podle legendy kdysi rozkládala růžová zahrada krále Laurina, a patří mezi nejkrásnější útvary Dolomit. Jeho lyžařský areál je pak jedním z nejvíce opomíjených, a tak tu vládne klid. Níže položené partie svahů jsou mírné a čím výše, tím lépe si přijdou na své i náročnější lyžaři. Přístup do areálu letos zjednodušila nová kabinková lanovka, která startuje přímo z obce Welschnofen/Nova Levante.


Na lyže z dálnice a dolů na saních

Vrchol Rosskopf míjí každý, kdo do Jižního Tyrolska míří po brennerské dálnici – tuto dopravní tepnu přetíná kabinková lanovka, která vyráží z malebného městečka Sterzing. V horním patře areálu se rozbíhá malé klubko obtížnostně pestrých sjezdovek, které doplňuje 11 km dlouhá sáňkařská dráha, která se v nekonečných serpentinách vine až do údolí.


Nenápadný svah hne za Brennerem

Nejmenším areálem oblasti Südtiroler Wipptal, jak se nazývá údolí mezi Brennerem a Brixenem, je Ladurns v postranním údolí Pflerschtal. Jsou tu sice jen dvě lanovky, moderní 4sedačky, ale i ty zvládnou obsloužit kompletní obtížnostní škálu tratí, umístěných do horského kotle, odkud jedna červená z nich stéká až do údolí.


Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (zpětné proplacení faktury do výše 2 500 eur).
Více informací na:
www.suedtirol.info/prazdniny