Dětské parky, cvičné sjezdovky, dlouhé přehledné tratě i lanovky, na které se dětem snadno a bezpečně nastupuje, nebo sáňkařské dráhy, akvaparky a jiné atrakce po lyžování – to vše najdete v nekonečně mnoha střediscích Evropy.
Čím jsou střediska v oblasti Jižního Tyrolska (Südtirol) výjimečná?

Nemusíte být ztraceni

Až na malé výjimky jsou jihotyrolská lyžařská centra menší, a tedy přehledná a zároveň nepřelidněná. Obvykle mají jednu centrální křižovatku ve vyšších polohách, kde zpravidla končí přibližovací lanovka z údolí, a všechny sjezdovky se sbíhají dolů do jednoho místa – to je případ areálů v údolích Eisacktal (Plose, Gitschberg, Jochtal, Ratschings, Rosskopf/Monte Cavallo, Ladurns) anebo Tauferer Ahrntal/Valle Aurina (Speikboden, Klausberg).

Vzhůru pohodlně a bezpečně

Jen výjimečně vás na sjezdovky budou tahat vleky, zpravidla jde jen o výukové svahy, ale stále častěji se i tam prosazují sedačkové, nebo dokonce kabinkové lanovky. U sedačkových lanovek na cvičných svazích často záměrně chybí podpěrka pro nohy, která dětem při jejím spouštění a zvedání dělá potíže, protože se jim do při tom „pletou“ lyže. Naopak závora v oblasti pasu bývá mohutnější a nelze ji otevřít omylem během jízdy. Některé sedačky jsou vybavené i dětskou zábranou, která brání jejich „propadnutí“ pod závorou. Nejmodernější lanovky pak mají závoru ovládanou automaticky – sama se spustí, sama se otevře. Ještě bezpečnější jsou kabinkové lanovky, kde jsou děti zcela v bezpečí, proto jsou stále častěji vidět i na svazích lyžařských škol.
Lídrem jsou v tomto ohledu Kronplatz, kde jsou téměř všechny lanovky kabinkové, anebo Seiser Alm, na němž jsou až na několik výjimek všechny sedačky přizpůsobené dětem.


Děti do 8 let zdarma

V oblasti Dolomiti Superski lyžuje dítě až do 8 let zdarma, pokud si stejný skipas zakoupí i jeden dospělý. Za šesti- a sedmileté děti, které v mnoha jiných evropských střediscích platí alespoň poloviční cenu, tak rodiče poměrně výrazně ušetří – právě v tomto věku vycházejí Dolomity cenově mimořádně výhodně. Při jarní akci Dolomiti Super Kids mohou být ve vybraných hotelech děti do 8 let zdarma i ubytovaní, děti do 12 let pak získají na balíček ubytování se skipasem 50% slevu.

Dětem tu chutná

Jednoduchá a přitom nápaditá jídla jihotyrolské kuchyně, do níž patří polévka s velkým knedlíkem, ale i špagety nebo pizza, jsou u dětí jedněmi z nejoblíbenějších vůbec. A horské chaty bývají umístěné skoro na každé sjezdovce.

Milované bambini

V italských rodinách jsou děti něco jako nedotnutelní Bozi, a toto privilegium proniklo i na jihotyrolské sjezdovky. Dospělí se proto snaží být k dětem co nejvíce ohleduplní, ať už na svahu nebo jinde, a zároveň jim prominou i nějaký ten prohřešek. To vše je velká úleva i pro rodiče.

300 slunečných dní

Traduje se, že slunce tu svítí 300 dní v roce – a každý, kdo na jižní stranu Alp jezdí pravidelně, si mohl sám ověřit, že klima je tu skutečně slunečnější a celkově přívětivější než na severní straně velehor. V přívětivém počasí vydrží děti na svahu déle a lyžování je bude i více bavit.


Rodinné hotely i horské statky

Rodiče, kteří si potrpí na kvalitní servis a péči o děti, se mohou ubytovat v jednom z 26 hotelů, oceněných značkou Family-Friendly. Zaměřují se na rodiny s dětmi a pro své nejmenší návštěvníky připravují i bohatý program. Děti mohou vyrazit s instruktory lyžovat, sáňkovat nebo na procházku. Nechybějí tu samozřejmě ani herny. Více informací: www.familienhotels.com

Děti bude jistě bavit i bydlení na statku, což je cenově příznivější alternativa k ubytování v hotelu nebo penzionu. Stačí vyběhnout z domu a stavět na louce sněhuláka nebo navštívit domácí zvířátka. Více informací: www.redrooster.it


Rodinné tipy v jendotlivých střediscích Jižního Tyrolska

Kronplatz/Plan de Corones

Na všechny sjezdovky se dostanete bezpečně kabinkovými lanovkami – jen rodiče se trochu více nanosí s lyžemi, děti si to ale užijí. V hotelech sítě Winklerhotels (Lanerhof, Sporthotel und Sonnenhof) u Kronplatzu nabízejí i dětské wellness.

Více informací: www.winklerhotels.comTauferer Ahrntal/Valle Aurina

Po lyžování můžete vyrazit na prohlídku hradu Taufer, který je otevřený i v zimě, či do místního muzea betlémů v Luttachu. Dětský park se cvičnou loukou, pojízdným kobercem a atrakcemi jako sáňkování či snowtubing je k dispozici i mimo dvě hlavní lyžařská centra, a to v údolí v městečku Mühlbach (Tamarix Family Park).

Více informací: www.tauferer.ahrntal.comEisacktal/Valle Isarco

Přímo v lyžařských areálech Plose a Rosskopf můžete vyrazit na sáňkařské dráhy, a to i více než 10 km dlouhé. V celém údolí je neuvěřitelných 42 sáňkařských drah.

Více informací: www.eisacktal.comHochpustertal/Alta Pusteria

Na horní stanici kabinky Rotwand/Croda Rossa staví rodinu obřích sněhuláků a nedaleko odtud můžete s dětmi sledovat i živé soby. Maskot sob Rudi zase dětem na naučné stezce vysvětlí, jak bezpečně lyžovat. A podél lanovek vede i několik sáňkařských drah.

Více informací: www.hochpustertal.infoSeiser Alm/Alpe di Siusi

Horská louka je rájem pro děti – ty mohou nejen lyžovat, ale i sáňkovat a hlavně bydlet přímo nahoře v blízkosti sjezdovek a sněhu. Celý lyžařským areálem je doprovázejí čarodějné legendy, vytesané do dřevěných sloupků u stanic lanovek. Nejmilejší lyžařskou školou je „modrá“ Schlern 3000, která má svou základnu na Compatschi. Přímo u stanice lanovky je cvičné hřiště, odkud mohou děti přejít na mírnou sjezdovku s hravými překážkami a malým vlekem a dále i na velkou sjezdovku se sedačkovou lanovkou, extra přizpůsobenou dětem. Na výuku si můžete vyžádat zkušeného a trpělivého českého instruktora Láďu. Mimo čas výuky je možné děti umístit do školky, kde mají k dispozici hračky nebo omalovánky a zajištěn mohou mít i oběd.

Více informací: www.seiseralm.itObereggen

V Obereggenu najdete první dětský snowpark se zatáčkami, skoky, raily a boxy, které jsou navržené právě pro malé freestylisty. Dětský festival s bohatým zábavným programem, hudbou a soutěžemi proběhne začátkem března o masopustu ve zdejším týpí.

Více informací: www.eggental.com


Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (zpětné proplacení faktury do výše 2 500 eur).
Více informací na:
www.suedtirol.info/prazdniny