Jde totiž o zimní outdoorový sport, na kterém si snadno vytvoříš těžkou závislost. Ať už jezdíš na lyžích nebo snowboardu, s drakem nad hlavou a správným větrem v zádech se můžeš prohánět po sněhových pláních téměř kdekoli tě napadne.

A jaké jsou hlavní přednosti tohoto sportu a proč je tak návykový? I když snowkiting je varianta, provozovaná výhradně na sněhu, obecný název kitingu pod sebou skýtá ještě mnohem více variant. Dá se totiž jezdit na trávě, písku, betonu, ledu, na kolečkách či nejrůznějších typech boardů… Variant je nespočet. Navíc můžeš jezdit z kopce, do kopce, po rovině a dokonce i skákat.Sbohem frontám na lyžařské či vodní vleky! Zapomenout můžeš i na objemné prostory pro úschovu či přepravu vybavení, které vyžadují sporty jako windsurfing. Oproti běžné lyžařské nebo snowboardové výbavě budeš mít pouze 1 batoh navíc!

Jak a kde to vyzkoušet?

Snowkiting nepatří k nebezpečným sportům, přesto pokud s ním jsi v kontaktu poprvé, je nutný odborný dozor. Kite dokáže vyvinout ohromnou sílu, kterou pokud neumíš správně ovládat, může způsobit i závažná zranění. Proto hodláš-li snowkiting vyzkoušet, neváhej s oslovením specializované kite školy, kde ti nabídnou vhodný kurz. Ceny jsou přívětivé a určitě stojí za to riziko. Navíc máš v kurzu zapůjčený speciální kite v potřebné velikosti, který stojí okolo 25 000 Kč a v kurzu za den klidně vystřídáš i 2 až 3 typy.Nejprve se v kurzu naučíš ovládání na malých dracích, a až budeš mít jistotu i dostatečné znalosti, přejdete spolu s instruktorem k drakům velkým.

Nedá se obecně říct, jak dlouhý kurz budeš potřebovat, to záleží na tvé představě o variantách kitingu, které chceš provozovat. Pokud ale budeš chtít jezdit pouze v zimě a na pevném povrchu, nejžádanějším kurzem lyžařů je 1 denní snowkiting, který tě přijde na pouhých 1 590 Kč. 2 denní snowkiting kurz je pak doporučován snowboardistům, kteří mívají větší problémy s rozjezdy a samotnou jízdou.

Jenže co ta výbava?

Pokud tě snowkiting opravdu pohltí, pak přijde bezesporu na řadu pořízení vybavení. A jééé, zase peníze!Jsou i zde nějaké možnosti jak s tím po česku „vydrbat“? Ano! Jestli nepatříš k těm, co chtějí mít doma ten nejnovější model, dá se pořídit i vybavení z bazaru. To oproti běžné prodejní ceně nového vybavení klesá až na 40 % své původní ceny. Samozřejmě záleží na typu, roku výroby i jeho stavu. Ale vybrat se opravdu dá. Navíc i od toho zde jsou odborníci. Je to možná kupodivu, ale s bazarovým vybavením vám bezplatně poradí specializovaní prodejci. Ptali jsme se proč a odpověď je vskutku jednoduchá... Spokojenost klienta, podpora sportu, dobrá reference. Takto to vidí například firma BEST KITES.Jestli ale patříš k těm, kteří se na hory dostanou jen zřídka, je vhodnější varianta kite půjčovna. Od 550 Kč kite komplet pro 1 osobu na půl dne, vždy nejnovější model a připraven na místě, kde si řekneš. A pokud jsi byl v kurzu, dostaneš ještě 15% slevu. Stačí si dovézt pouze svou obvyklou lyžařskou nebo snowboardovou výbavu.A když nevyjde vítr? Nevadí. Kite si půjčíš jindy a peníze se ti převedou.

Tak co na to říkáš? Vyzkoušíš snowkiting nebo zůstaneš u sjezdovek?

Pokud do toho jdeš, tak už zbývá jen rezervovat termín a hurá na hory to vyzkoušet!

www.kites.cz

www.kite-skola.cz