Historie největšího výrobce tradičních norských svetrů Dale of Norway sahá až do roku 1879 kdy obchodníka Petera Jebsena zaujal v údolí Dale hlavně zdejší vodopád, který se mohl stát levným a stálým zdrojem energie pro pohánění strojů. Proto zde také založil textilku, která se na stejném místě nachází dodnes a stále zde probíhá veškerá výroba. I proto jsou vlněné svetry Dale of Norway synonymem pro kvalitní norské svetry a i mezi nimi jsou absolutní špičkou. Kvalita materiálu, preciznost provedení, jedinečný design a správné skloubení vzoru s materiálem, to vše jsou atributy, které zaručují této značce jedinečnost.


Mravenčí práce

Firma zpracovává vlnu z Norska, ale dováží ji také z Rakouska, Nového Zélandu a Austrálie. Norská vlna je z nich vzhledem ke klimatickým podmínkám na severu Evropy nejhrubší, vyznačuje se vysokou pružností, velkým objemem a dlouhým vlasem, díky čemuž je pevná, vzdušná a teplá. Surová vlna se nejprve čistí, češe a natahuje, čímž se prosvětluje a zvyšuje se její trvanlivost. Následuje předení, skrucování do vláken a barvení, které trvá až pět hodin, aby bylo dosaženo správného a sytého odstínu. Konvenční stroje upletou zvlášť jednotlivé části svetru, které pak musí pletařky sešít dohromady. Dělají to očko po očku, a tak jsou jednotlivé díly spojeny téměř bez znatelného švu. Takové oděvy poskytují největší pohodlí během nošení.


Neutekli do Číny

Norské svetry jsou také charakteristické tradičními vzory, které vycházejí z norské přírody, historie a kultury. Stále se objevují pradávné symboly, jako jsou sněhová vločka nebo osmilistá růže, ovšem návrháři každým rokem přicházejí i s novými nápady. Svetrům Dale of Norway se tak daří oslovovat zákazníky nejen tradicí a kvalitou, ale i stylem. A jeden podstatný detail – patrioti z údolí Dale nepřesunuli výrobu do levnější Asie, jako valná většina konkurence, ale stále vyrábějí svetry z norské vlny tam, kde celý příběh před 130 lety začal.


Každý svetr je nejenže perfektně funkční, vyrobený z materiálů jako je 100% vlna merino, 100% nová vlna nebo Knitshell, ale jsou i unikátní designem a maximálně elegantní. I proto je Dale of Norway nejstarší značkou oblékající olympioniky. Poprvé se v těchto svetrech představili sportovci na olympiádě v Cortině v roce 1956. Od té doby připravuje pravidelně kolekce pro každé zimní olympijské hry a mistrovství světa. Mnoho modelů jako např. Peace a Cortina se v modernější podobě v kolekci nachází dodnes.

Oficiální olympijské svetry

Pro Olympijské hry v Sochi 2014 připravilo Dale oficiální svetry Elbrus, pojmenované po nejvyšší hoře Evropy, jenž se nachází v oblasti Soči v Rusku. Jako všechny svetry v kolekci Dale je i tento vyroben ze 100% vlny jedinečnými krásnými a autentickými vzory. Pro Elbrus zavádí Dale of Norway novou, exkluzivní, lehkou a jemnou přízi (100% merino vlna, 2 ply, 21 mikronů), takže svetry jsou vhodné pro celoroční použití. Mají vynikající kvalitu, jsou odolné, dlouho vám vydrží a lze je prát v pračce. Vzor a barvy symbolizují vrcholky ledových hor, které se setkávají s modrým oceánem v Soči. Design je splynutím ruských a norských vzorů, včetně osmilisté růže, v kombinaci s medailí ve tvaru květiny a vzorem Sochi 2014. Vnitřní část límce je v barvách ruské vlajky. Svetry jsou nabízeny v pánské a dámské verzi s odpovídajícími doplňky, to vše s oficiálním logem Sochi 2014 a speciálně vyrobeným zipem.

A pokud vás svetry Dále zaujaly, můžete si i o olymijské svetry Elbrus zasoutěžit.

www.norskamoda.cz