SNOW 45 vychází ve čtvrtek 29. ledna 2009
116 stran


Prolistujte si celý časopis v elektronické podobě!Ve SNOW 45 naleznete SKIPAS ZDARMA do středisek:

- Belalp (Švýcarsko)
- Mladé Buky

SNOW 45 - Skipas Zdarma

Podrobnosti o podmínkách využití a o termínech platnosti skipasů hledejte na www.skipas-zdarma.cz. Tamtéž aktivujte své kupóny (od 29. ledna 2009).Obsah únorového SNOW 45


SNOW 45 - fotogalerie 01The best snow-photographers - Camilla Stoddart
Další profil předního fotografa zimních sportů, tentokrát ženy, kterou je Camilla Stoddart...

SNOW 45 - fotogalerie 02
SNOW 45 - Helmy - mýty 2Helmy: méně mýtů – více faktů II
Minule jsme se uvedli do situace s úrazy a dnešními helmami. Řekli jsme si, že mají svá značná omezení, ale přesto jsou cenné jako jednoduchá ochrana v méně závažných kolizích. Dnes si přidáme něco o normách, testech, dilematech a problémech.
SNOW 45 - Světový pohárSvětový šampionát sjezdařů premiérově ve francouzském Val d‘Isère
Po šestnácti letech si dají nejlepší sjezdařská esa dostaveníčko na francouzské půdě. Naposledy to bylo při zimních olympijských hrách v Albertville v roce 1992, předtím při ZOH 1968 v Grenoblu a dvakrát se uskutečnil světový šampionát v Chamonix (1937, 1962). Nyní je na řadě Val d‘Isère, jeden z nejtradičnějších pořadatelů klání Světového poháru. Těch se tu do letošního roku odjelo už 151, mistrovství světa ale zavítá do tohoto francouzského zimního střediska vůbec poprvé.
SNOW 45 - Zděněk ŠafářŠafář: Jsem dobrodruh. A skikros je větší dobrodružství
Čtyřikrát už se prosadil do první desítky Světového poháru, jednou byl šestý a třikrát osmý, naposledy v této sezóně ve francouzském Les Contamines. Zdeněk Šafář sice vyrůstal coby sjezdař, ale teď je jeho závodním oborem i lyžařskou láskou skikros.
SNOW 45 - RolbyPříběh špatně pojmenované mašiny
Bylo nebylo. Když se kdysi dávno začalo jezdit samohyby, vyvstal problém, jak je používat na sněhu. První řešení byla spíše podobná dnešním sněžným skútrům. Záhy se ale objevily i automobily, jimž se vepředu místo kol nasadily lyže, vzadu přidala druhá osa s koly a obě se spojily pásy. Souběžně ale také pokračoval vývoj plně pásového bojového vozidla – tanku. Bylo zřejmé, že právě pásy jsou správným řešením.
SNOW 45 - Škola - carvingSeminář SNOW: Lepší lyžaři, horší lyžaři?
Už přes deset let se opájíme možností vyjíždět oblouky po hraně neboli carvingem. Mockrát jsme s uspokojením vyslechli, že takové, jaké zajede dnes slušný lyžař, by kdysi na starých lyžích nezvládl ani mistr světa. Znamená ale taková jízda, že jsme taky lepšími lyžaři? Nebo jsou „lepší“ jenom lyže a díky nim naše oblouky lépe vypadají a jsou rychlejší?
SNOW 45 - Servis lyžíServis - konečně jdeme na věc!
Předpokládejme tedy, že jsme patřičně vybavení, odhodlaní a lyži máme uchycenou. Čím začneme?
SNOW 45 - Jím, tedy lyžujiJím, tedy lyžuji
Aneb výživa a doplňky stravy – jejich význam pro lyžaře

Jezděte opatrně, nezapomeňte, že třetí den je kritický. Tak zněla slova učitele Kardy na lyžařském výcviku v legendárním českém filmu. Jak nastavit regenerační proces tak, aby se třetí den – pro mnoho z nás ve skutečnosti již den druhý – kritickým nestal?
SNOW 45 - Historie 80. létaHistorie: Doznívající 80.
Když se v létě 1980 ženil Franz Ernst Kneissl, tedy junior, byla svatba s princeznou Alou Auersperg jako z pohádky. Jistě se při ní ještě znovu oslavovaly úspěchy firmy při únorové olympiádě v Lake Placid, zejména prestižní zlato z mužského sjezdu.
Když se o pouhého čtvrt roku později nabízela tatáž firma v konkursu a nikdo z branže ji nechtěl, mohl si celý lyžařský průmysl jako v křišťálové věštecké kouli nastudovat, jaká dekáda jej čeká. Sotva kdo ovšem tehdy tušil, že jej čeká období připomínající plavbu Titanicu. Začínalo se s velkýma očima let sedmdesátých, a když se ukázalo, že nejlepší léta jsou pryč, nikdo si to nechtěl připustit. Do lodi už zatékalo, ale orchestr hrál dál…
SNOW 45 - AljaškaAljaška
Pokud bychom udělali anketu na téma místo lyžařských snů, pravděpodobně by vyhrála. Divoká, vysoká, studená, zasněžená… Tajemná, daleká, vzrušující.
Aljaška.
Místo, kde se plní poslední lyžařské touhy, protože nic není nad ní…
SNOW 45 - Snowride EngelbergACG SNOWride: Engelberg – Mezi sněžnými anděly
Engelberg leží v centrálním Švýcarsku coby kamenem dohodil od nížinné civilizace. Jako by jej vystavili sami andělé, aby to by pozemský lid měl blízko na lyže, k pořádnému prašanu. Andělská hora, jak by se dal název malého městečka přeložit, ale nese svůj název díky jezuitům, kteří jako první místo obydleli a postupně i zlezli a pojmenovali většinu okolních hor.
SNOW 45 - SNOW MeteoSNOW Meteo:
Kapitola 11:Bloudíme v mlze…
Kapitola 12: Prohlídka petrohradské Ermitáže...
Sem tam si na tuhle známou Cimrmanovskou situaci při cestě po kopcích vzpomenu a skromně si pomyslím, že bude-li mi dáno, klidně si prohlídnu i sbírky oné petrohradské Ermitáže. Ztráta orientace v mlze, resp. v mraku či v bílé tmě může mít i horší důsledky. Raději ani nedomýšlet…

Rubriku SNOW Meteo připravuje Alena Zárybnická.
SNOW 45 - Skialpový alpský zeměpisAlpský skialpový zeměpis: Italské a francouzské Alpy
Pro českého skialpinistu jde o vzdálenější cíle. Hlavně Francie je poněkud z ruky. Ale opuštěnost tamějších rozlehlých hor je silným lákadlem. Jet takovou dálku se vyplatí kvůli alespoň týdennímu výletu. Kromě túr vrcholových je Francie výbornou štací pro milovníky vícedenních přechodů. Začněme však v bližší Itálii.
SNOW 45 - Telemar FreerideTELEMARK & FREERIDE
Dívám se asi po stotřiadvacáté na americkej telemarkovej film. Krásná podívaná – jak to ti kluci v tom freeridu válej! Pokaždé jsem tak motivován a mám pocit, že by mi to mohlo jít.
I když se na telemarku závodí i v brankách, patří tato technika spíše do volného terénu, odkud vzešla. Jízda na upravené sjezdovce je pro telemarkera dobrý trénink, ale teprve freeride je ten pravý požitek.
SNOW 45 - Portugalsko lyžováníPortugalsko: nejzápadnější lyžování v Evropě
Portugalsko je proslulé díky mnoha věcem: mořeplavcům, kteří kolonizovali Brazílii, golfovým hřištím, portskému a slunným plážím. Zdaleka ale není známé svým nadšením pro snowboarding, a ačkoliv je tento stát turisticky velmi navštěvovaný, vsadím se, že většina turistů vůbec netuší, že je možné brázdit portugalský sníh.
SNOW 45 - USALepší pozdě než moc brzy
O malém východoamerickém skiareálu Labrador Mountain se rozhodně nedá tvrdit, že se hrne smočit si nohy v pomyslných vodách lyžařského byznysu mezi prvními. Když už se však odhodlá ke skoku, šplouchne to natolik silně, že si toho nelze nevšimnout.
A mnoho dalšího naleznete ve SNOW 45.

Časopis SNOW se zajímavými balíčky objednávejte zde!


SNOW 45 - obálka velká