HIMÁLAJ

Gulmarg je horské středisko v indickém státě Jammu a Kašmír, v překladu znamená rozkvetlá louka, a bývá označován za jedno z nejkrásnějších míst na zemi. Gulmarg leží jen pár kilometrů od jedné z nejspornějších hranic na této planetě (Indie a Pákistán). Ještě nedávno to bylo válečné město, ale od nepokojů v roce 2003 zažívá klidné období. Časté a husté sněžení z něj dělá ideální místo pro milovníky hlubokého sněhu, a díky tomu se rychle stal jedním z nejnavštěvova­nějších míst v tomto severoindickém státě. Hora Kongdoori v hřebeni Pir Panjal patřící do Himálaje nabízí nejdelší a nejvýš položené lyžařské svahy v Asii. Na 3 747 m vysoký vrchol vede 5 km dlouhá lanovka, která je společným projektem vlády státu Jammu a Kašmír a francouzského výrobce lanovek Poma. Byla dokončena v květnu 2005 a od její vrcholové stanice můžete po svých stoupat dál až do výšky 4 200 m n.m. na vrhol Afarwatu. Jen pozor, abyste se při hledání nejlepší lajny omylem nedostali přes hranici! Sezóna tady trvá od půlky prosince do půlky května. V plánu je stavba další lanovky pro začínající a středně pokročilé lyžaře, což toto místo zpřístupní širší skupině lyžařů a snowboardistů.


Proč vám toto exotické a atraktivní, ale tak vzdálené místo představujeme? Důvod je jednoduchý, 1. března se vydáváme na dvoutýdenní cestu právě do Gulmargu. Byli jsme pozváni, abychom vám o tomto "hot spotu" (doufejme, že "horký" už  jen ve významu "atraktivní") podali očité svědectví. Na výlet z oblasti snů se vydáváme ve složení: lyžař Robin Kaleta, prknař Honza Zajíc a fotografové a kameramani ze stáje SNOW – Petr Socha a Luboš Sušila.

Gulmarg
mapa: CIA, zdroj: University of Texas v Austinu
Těšíme se jako malí kluci. Nejen proto, že V Himálaji nemají takové problémy se sněhem jako my v Evropě. Naopak, sněhu je tam podle zpráv místních lidí dost. A hlavně nás láká dobrodružství spojené s výpravou do tak exotické země. Kromě Robinových zkušeností z Nového Zélandu nikdo z nás tak daleko na lyžích a prkně nestál. Po návratu přineseme první zprávy na SNOW.CZ a na pořádnou porci Himalájského ježdění se můžete těšit v příštím ročníku SNOW.

Další info o Gulmargu najdete na
skihimalaya.com
thelineofcontrol­.com

KAVKAZ

Petr Havelka byl přizván na třítýdenní výpravu na Kavkaz, kde od minulého týdne svým fotoaparátem dokumentuje řádění partičky českých snowboarderů (mimo jiné Matěje Nováka, Pavla Heiníka a Patrika Divína) na Elbrusu a Chegetu. Podle posledních zpráv se jim vyčasilo a sněhu je dostatek. Pozor na laviny, pánové!

SNOWRIDE 07

Koncem března vyrazíme na tradiční, už čtvrtý SNOWride, tentokrát s označením 07. Tuto akci myslím není třeba představovat. Už tradičně s Robinem K. v hlavní roli, tentokrát však hlavně jako coachem. Robin bude působit jako poradce méně zkušených jezdců, mezi kterými by se měli objevit např. Ondra Beneš, Jirka Volák, Lukáš "Pospec" Pospíšil a další. Vylepšením letošního SNOWride by měla být účast Framesfiction kameramana Honzy Vogla, který dokumentování letošního výletu dodá nový rozměr.

Fotky z loňska najdete například tady.

SNOW TEST

V půlce dubna vyrazíme (opět tradičně) testovat lyže z kolekcí 07/08. Tentokrát se SNOWtest odehraje v Zermattu a přidáme freeski test, ve kterém pro vás vyzkoušíme freeridové lyže. Do budoucna počítáme s testem freeride i freestyle modelů.

Internetovou verzi loňských testů najdete tu.

UKRAJINA

Někteří z nás už měli to štěstí, že sezónu tvorby časopisu proložili výpravou za novými zážitky, které pro vás transformují do podoby článků. Petr Socha se s přáteli (mimo jiné z Freeskiing.cz) vypravil na Ukrajinu. První z reportáží už si můžete přečíst a část fotek prohlédnout zde.

Program je nabitý, ale doufáme, že čas mezi výše uvedenými výpravami strávíme také na horách, abychom přišli i s nějakým překvapením.

Za SNOW i SNOW.CZ zdraví Luboš Sušila