Sněhovou jistotu od ranného podzimu naprosto spolehlivě zaručuje rakouské údolí Ötztal. Na ledovci nad střediskem Sölden si totiž opravdu skvěle zajezdíte na tom nejlepším sněhu už na počátku října.

Sölden nabízí nejen několik špičkových a komfortních hotelů, ale i velmi příjemné možnosti ubytování v menších a příjemně útulných menších hotelech. Ubytování vám může v této oblasti poskytnout například cestovní kancelář Neckermann, která pobyty v Söldenu má ve své nabídce tradičně již několik let. A přestože je tu v zimní sezóně poměrně dost návštěvníků, nutno připomenout, že se vůbec nic nevytratilo z pohostinné a vlídné atmosféry, která v západní části Tyrolska panovala odnepaměti.

Zážitek na ledovci

Namítnete, že to je z ČR daleko? Vlastně ani ne. Krkonoše jsou od Prahy samozřejmě o něco blíže, ale pokud pojedete do Ötztalu přes Mnichov a Garmisch-Partenkirchen, budete tam docela rychle díky skvělým německým a rakouským dálnicím. Cesta autem by měla trvat přibližně pět a půl hodiny.

Absolvovat v říjnu nebo na počátku listopadu tuhle pouť za jistotou sněhové pokrývky se určitě vyplatí. Ötztalské údolí se svými několika skvěle vybavenými středisky Umhausen, Langefeld, Obergurgl a Sölden, to je ta nejlepší zábava na čerstvém prašanu jakou si umíte vůbec představit. Díky mimořádné nadmořské výšce je tu záruka nejen sněhu, ale i slunečního svitu.

V ledovcové oblasti kolem Söldenu a Obergurglu najdete více jak dvě desítky lanovek a vleků. Navíc je tu všechno skvěle organizováno tak, že na žádnou z nich se nestojí fronta.

S lyžemi to umíte jen trochu, ale přesto byste chtěli zkusit sjíždět zdejší malebné a krásně široké sjezdovky? Ani to není problém. Najdete zde několik výborných lyžařských škol, kde vás instruktoři za pět dní naučí velmi dobře, někoho dokonce až bravurně ovládat ta dvě úzká prkénka. A zkušenější sportovce, kteří základy už výborně ovládají, doučí zdejší ski-učitelé i lecjaké finesy, a to nejen na lyžích, ale i na snowboardech.

Söldenské středisko je prostě synonymem pro výbornou zábavu na sněhu. Chcete-li se chlubit mezi lyžaři, nadhoďte jen tak mimochodem, že jste nedávno lyžovali na ötztalském ledovci nad Söldenem ve výšce 3 300 metrů! Společenské váha vám stoupne minimálně o sto bodů!

Co po lyžování?

Představte si to: prudce zabrzdíte na samém konci sjezdovky, efektně zvíříte obláček bílého prašanu a znovu nahoru se vám najednou už nechce. Je už pozdní odpoledne a únava je tu. Něco jiného? Proč ne?

Údolí Ötztal nabízí i další lákavé možnosti pro skvělou zimní dovolenou. Vydejte se do vyhřívaného, obrovského termálního bazénu.

Právě v ötztalském údolí, ve středisku Langefeld, které se nachází zhruba 10 kilometrů od Söldenu, najdete luxusní a obrovský (50 000m2) komplex bazénů a saun všech druhů – jde o proslulý Aqua Dome.

Můžete si tu krásně zaplavat, a to i v zimě pod širým nebem, přímo na úpatí hor, jejichž vrcholky sahají až do výšky 3 000 metrů. Venkovní bazény poskytují návštěvníkům velkolepý a ve všech ohledech výjimečný zážitek – hned vedle architektonicky efektního skleněného jehlanu se zde totiž jako působivá kaskáda „vznášejí“ tři kruhové bazény naplněné horkou (36 °C) vodou. A nad vámi ve chladném horském vzduchu září nádherná souhvězdí…

Uprostřed krytého a skoro kompletně proskleného komplexu je v Aqua Domu nejenom další velký bazén (teplota vody je i tady vysoká, rovných 34 °C), ale nacházejí se tu i příjemná restaurace a také u návštěvníků velice populární „Saunový svět“. V něm máte možnost uvolnit si z lyžování unavené svaly a spokojeně při tom přemýšlet, jakou z mnoha zdejších sjezdovek vyzkoušíte zítra.

A Aqua Dome mají otevřeno každý den, a to od 9:00 do 23:00 hodin. Celodenní pobyt v tomto vodním ráji pořídíte za 21 eur, vstupenka na tříhodinové skotačení v bazénech a užívání si sauny vás přijde na 14 euro.

Ötztalské údolí určitě stojí za návštěvu. A pojedete-li s CK Neckermann, tato cestovka vám k některým pobytům v hotelech v Langenfeldu nabídne dokonce i 10% slevu na vstupné do Aqua Dome. Tohle prostě musíte vyzkoušet.