Není to úplně poprvé, kdy Atomic přišel s kolekcí oblečení. Jeho lyžařské kalhoty a bundy jsme mohli vídat už na začátku devadesátých let, ale po několika více či méně úspěšných pokusech se prosadit na módním trhu nakonec rakouský výrobce svoji snahu vzdal a soustředil se na to, co mu šlo nejlépe, tedy lyže. Myšlenka vybavit lyžaře od hlavy až k patě ovšem ve vývojářských i marketingových kancelářích neusnula, a Atomic tak přichází s premiérovou kolekcí oblečení pro sezonu 2014/2015. A upřímně? Povedla se. Což jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži a nové oblečení jsme řádně otestovali.


Jak vypadá zblízka?

Nové oblečení od atomiku vás překvapí už na první pohled. Pokud někdo čekal typické lyžařské kalhoty a bundy poseté velkými logy výrobce a nápisy Atomic, byl vedle. Oblečení je velmi pěkně a pestře laděné barevně, ale hlavně je koncipováno nikoli pouze lyžařsky, ale spíš outdoorově. Zaměřené je hlavně na funkčnost, zejména však na hmotnost, která nás již při prvním oblékání velmi překvapila. Kolekce je rozdělena do tří řad: Cliffline, Ridgeline a Treeline. Všechny pracují se stejnými barvami, takže i módní puntičkáři je mohou navzájem kombinovat. Liší se však především různými přístupy k vrstvení oblečení a dokážou tak nabídnout plnohodnotné lyžařské oblečení všem zákazníkům od rekreačních lyžařů, kteří tráví většinu času na sjezdovce, až po aktivní freeridery.

Cliffline je nejvyšší řadou kolekce a je určena také těm nejaktivnějším. Je založena na řešení odvěkého problému, kdy střední vrstva oblečení stačí k dostatečnému tepelnému komfortu, je lehká, většinou však profoukne a jako jediná vrchní vrstva se nedá použít. Řada Cliffline použila osvědčený materiál Primaloft, který je velmi teplý, ale zároveň lehký a postavila na něm jedinou svrchní bundu, která je doplněna téměř neviditelnou zadní kapsou. V té se skrývá velmi tenká svrchní bunda z materiálu Pertex, který je velmi dobře vodě- i větruodolný. Po většinu času, tedy pokud je suché počasí, tak lyžujete pouze v primaloftové bundě, která je koncipována jako svrchní bunda a je tedy i sama o sobě velmi odolná špatným vlivům počasí, v případě sněžení nebo deště pak použijete navrch ještě tenkou bundu z Pertexu.Ridgeline přistupuje k vrstvení standardním způsobem. Je určena zejména pro všechny, kteří lyžují často v různých podmínkách a jsou na lyžích velmi aktivní. Kombinuje k sobě standardní primaloftovou střední vrstvu a svrchní bundu z odolného a nepromokavého Pertexu. Zároveň přichází i se standardními doplňky, jako je ventilace vzduchu, která je tentokrát na bundách řady Ridgeline umístěna nikoliv pod rukávy, jak je standardní, ale pro účinnější odvětrávání a ochlazování přímo na přední straně bundy.

Treeline je naopak pro lyžaře, kteří ctí tradici a mají rádi jednu jednoduchou vrstvu a žádné kombinace. Přesto je však, na první pohled standardní bunda řady Treeline něčím výjimečná. Svrchní část tvoří opět Pertex, bunda je pak uvnitř zateplena Primaloftem. Přesto, že se tedy jedná o běžnou jednovrstvou lyžařskou bundu, je velmi lehká. Navíc obsahuje i tzv. termozóny Thermaflect, což je reflexní vrstva uvnitř, která odráží tělesné teplo zpět k tělu. Aplikuje se v oblastech citlivých na zimu, jako jsou ramena, ledviny, zadek a kolena.

Jak jsme testovali?

K testu nového oblečení Atomic jsme měli k dispozici komplet z řady Treeline, tedy jednovrstvou bundu a kalhoty. Oblečení jsme testovali několik dnů v Krkonoších, dále pak ve Švýcarsku a vystřídali se v něm postupně čtyři testéři, včetně velmi zimomřivé lyžařky. Komplet prošel všemi myslitelnými druhy počasí, od krásných slunečných dnů v Krkonoších, které záhy vystřídaly mrholení i silnější déšť, až po silné sněžení a větší nadmořské výšky ve Švýcarsku.

Všichni testéři ocenili zejména následující vlastnosti:

  • Oblečení je velmi pohodlné a chová se jako strečové. Materiál působí velmi tence, zejména kalhoty, přesto je dostatečně odolný včetně velmi nenápadného zesílení nohavic v oblasti lyžařských bot.

  • Oblečení je velmi lehké. To, co v nás budilo počáteční nedůvěru, tedy zejména lehkost a síla materiálu se nakonec ukázalo jako nejen dostatečné, ale i výhodné. Pohyb v bundě řady Treeline vyžaduje chvilku zvyku, ale spíše z důvodu, že v první chvíli nedůvěřujete tomu, že by vás tak lehký materiál mohl dostatečně hřát a byl odolný i v horším počasí. Na těle necítíte téměř žádnou hmotnost, takže se cítíte nesví i při prvních několika obloucích.

  • Oblečení je velmi teplé. Ani zde jsme zprvu nedůvěřovali lehoučkému a tenkému materiálu, ale opak byl pravdou. Primaloft dělá své a v kombinaci s termozónami, které opravdu fungují, akumulují teplo a v určitých partiích horní poloviny těla hřejí, jsou izolační vlastnosti bundy výborné. Je proto velmi vhodné pro zimomřivé lyžaře a hlavně lyžařky. Při teplém počasí a pro zimu-milovné může být teplé naopak až moc.

  • Oblečení je voděodolné. Svrchní Pertex ve verzi s 20 000 mm vodního sloupce funguje, jak má. Samozřejmě, nevydrží vše a nemá být náhražkou pláštěnky. S hustým sněžením a jarními krkonošskými dešti si ale poradil i při vícehodinovém pobytu překvapivě dobře.

  • Oblečení je velmi tiché a při pohybu nešustí ani nevydává jiné zvuky. Společně s minimální hmotností to přispívá to k pocitu, že na sobě nemáte vůbec nic, jen je tělo obaleno jakýmsi hřejivým neviditelným valem.


Nezbývá tedy, než vyzkoušet

Kolekce oblečení Atomic jde právě do prodeje a nezbývá, než si ji prohlédnout, a třeba se zamilovat na první pohled. Na své si mimo jiné přijdou i dámy, pro které Atomic připravil dámské varianty v decentních, přesto však příjemných sportovních barvách.


První kolekci lyžařského oblečení ATOMIC zakoupíte výhradně u těchto prodejců:

ČR:
ČESKÉ BUDĚJOVICE – WAVE SPORT
JAROMĚŘ – ACTIVE SPORT
KLATOVY – INTERSPORT
LITOMYŠL – DŮM SPORTU STRATÍLEK
MOST – BIKE PARK
PRAHA – HARFA SPORT


SK:
BYSTRÁ – S/B ŠPORT
ZUBEREC – WHITE STAR


Více na:

www.amersports.cz