Dříve byla individualizace skeletů lyžařských bot vyhrazena jen závodníkům či několika málo lyžařům, kteří věděli, kde najít dobrého botaře, a hlavně byli ochotni za jeho služby relativně draze zaplatit. V posledních letech se bootfitting stále více přesouvá díky novým technologiím mezi běžné lyžaře a jeho komfortu si tedy může dopřát téměř každý. Samozřejmě, pokud zvolíte tu správnou značku bot. Technologie, které se skelety na různých principech pracují, jsou sice obecně na vzestupu, přesto se však větší část výrobců zatím drží starého osvědčeného konceptu pevného skeletu s tvarovatelnou vnitřní botičkou.

Jedním z výrobců, který používá kombinaci tvarování skeletů i vnitřních botiček, je Salomon. Již v roce 2008 přišel s  technologií Custom Shell a letos uvádí na trh již čtvrtou generaci. Ta vyjma tvarování skeletu v oblasti palcové a malíkové hrany přichází premiérově i s možností tvarovat komín boty v oblasti uchycení velcro pásku, což odstraní případné bolesti způsobené tvarem nebo velikostí lýtka a zároveň usnadní nazouvání.

Pro koho?

Custom Shell je určen zejména pro pokročilé lyžaře. O tom nakonec svědčí i nabídka bot, které touto technologií disponují. A právě v kategoriích bot pro pokročilé, sportovní a výkonnostní lyžaře má Custom Shell své největší opodstatnění. Lyžaři, kteří si takové boty kupují, vyžadují na jedné straně celodenní komfort, ale na straně druhé výkon bez kompromisů, jež by běžně komfortní bota přinášela. Také zde existuje početná skupina lyžařů, která má velmi široká chodidla v oblasti metatarsů (nejširší místo na chodidle), a sportovní boty, které jsou v této oblasti velmi úzké, by bez následného přizpůsobení skeletu vůbec nemohli používat.

Co je vlastně Custom Shell?

Technologie pracuje s patentovaným materiálem Kaprolene, který byl doposavad znám spíše ze světa medicíny a používán pro výrobu protetických pomůcek. Kaprolene je vložen do skeletu boty právě v oblasti metatarsálních kloubů a vzhledem k tomu, že dobře reaguje na teplo, dokáže být skelet po nahřátí ve speciální troubě upraven na jakékoliv chodidlo.

Jak probíhá individualizace?

Pokud si vyberete boty Salomon, které technologií Custom Shell disponují, máte automaticky i nárok na bezplatné tvarování přímo v obchodě, kde jste je zakoupili. Skelety lyžařských bot se po vyjmutí vnitřních botiček zahřejí ve speciální troubě na požadovanouteplotu a po deseti minutách jsou připraveny k tvarování. Vnitřní botičky se vloží dovnitř skeletu, poté boty obujete a obsluha je zapne jen minimálně, tak, aby přezky byly v co nejmenším napětí. Po krátké době, zhruba po čtyřech minutách, kdy se skelet přizpůsobí vašemu chodidlu, je potřeba ho zchladit. To se provádí za pomoci speciálních chladicích návleků, které obsluha nasadí na skelety bot, v nichž v klidu a bez jakéhokoliv pohybu stojíte. Samotný proces chlazení trvá 6 minut. Celý proces přizpůsobení bot vašim nohám tak trvá maximálně 30 minut. Podstatnou výhodou je i to, že skelet může být tvarován vícekrát. Oproti standardnímu bootfittingu, který trvá mnohonásobně déle a používané procesy vytahování skeletu nebo broušení jsou nevratné, u technologie Custom Shell nemůže dojít k omylu. Skelet je totiž tvarován vaší vlastní nohou.


www.amersports.cz